Nowa wyspa w granicach Polski

Rząd planuje zbudować sztuczną wyspę na Zalewie Wiślanym, która będzie widoczna z kosmosu. Inwestycja związana jest z przekopem Kanału Wiślanego i ma być gotowa w ciągu 2 lat. 

(Urząd Morski w Gdyni)

O planowanych pracach refulacyjnych, przy których rząd zakłada stworzenie nowej wyspy o powierzchni 181 ha, poinformowała wczoraj "Gazeta Wyborcza". Obiekt ma powstać w większości z gruntu wydrążonego przy pracach przekopowych w mierzei jak i pogłębianiu torów podejściowych dla statków.   

Sztucznie usypana wyspa jest tylko jedynym z elementów tej wielkiej inwestycji planowej przez rząd. Pozostałe części składowe projektu to port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej i kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną o długości 1350 metrów. Planowane jest także poszerzenie toru wodnego od kanału żeglugowego do portu w Elblągu, który ma liczyć ponad 20 km i umożliwić przepływ przez Zalew Wiślany statkom z zanurzeniem do 4,5 metra. 

 

Oferty do przetargu od firm hydrotechnicznych będzie przyjmował Urząd Morski w Gdyni. Ostateczny termin składania ofert to 7 marca bieżącego roku. Rząd oprócz ceny będzie brał także pod uwagę planowany czas wykonania prac, ale również doświadczenie firmy przy realizacji dużych przedsięwzięć budowlanych. 

W przeciwieństwie do projektów hydrotechnicznych tworzonych np. w Dubaju, powstała wyspa nie ma być przeznaczona do celów turystycznych. 

KS


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 34 javelin11

niech oni już w końcu zaczną do budować, bo łopata to już ze 3 razy była wbijana, przed 3 różnymi wyborami. będziemy mieć własne wyjście na Bałtyk i skończy się zginanie kolan przed Putinem.

! Odpowiedz
63 75 jasiek2017

Otóż to, nikt nie wie po co jest ten miś, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skale naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu, i co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 mark_54

Prorok jaki czy co? Tak sobie pewnie siedzisz sobie i myślisz i zawsze coś wymyślisz jak inny klasyk kabaretu-Bogdan Smoleń

! Odpowiedz
30 158 siunek

Podobno Kaczyński z Rydzykiem ustalili, że wyspa się będzie nazywać Amber, i ma być na niej osadzony Tusk po powrocie z Brukselki. Ma tam dożywotnio zbierać bursztyn. Jaki Napoleon, taka Elba...

! Odpowiedz
39 38 antybolszewik

Może i to by było śmieszne gdyby nie to, że za tą Elbę zapłacimy minimum 2mld PLN

! Odpowiedz
39 30 antybolszewik odpowiada antybolszewik

A drugie pytanie to dlaczego ten wpis w ciągu minuty dostał 70 łapek w górę. Szefer znów sypnął groszem?

! Odpowiedz
33 25 jes odpowiada antybolszewik

Jaka firma wybuduje już wiadomo, jak i wiadomo kto i ile przytuli. Wspaniały projekt bo bez sensu, i nie ma jak sprawdzić czy inwestycja udana czy nie, ponieważ z założenia niczemu nie służy. Słuszną linię ma nasza partia.

! Odpowiedz
18 47 mark_54 odpowiada jes

Geniusz przez Ciebie przemawia! Lepiej było wydawać na fontanny z laserami i stadiony, w które topiono miliardy. Pewnie jesteś wykształcony ...przez TVN i mieszkasz w dużym mieście jak Warszawa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil