REKLAMA

Nowa "opłata atomowa" w rachunku za prąd?

2018-05-25 10:44
publikacja
2018-05-25 10:44

Krzysztof Tchórzewski zapowiada, że nie będzie morskich wiatraków bez elektrowni atomowej. Ale jaki ma być dla niej model finansowania? Według naszych informacji pojawiła się nowa idea - przerzucenie części kosztów na klientów w rachunku za prąd. Ale takie pomysły nie nadają się do kampanii wyborczej.

/ fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM

- Nie wyobrażam sobie możliwości podjęcia decyzji o budowie energetyki wiatrowej na morzu bez rozstrzygnięcia sprawy energetyki jądrowej. Nie widzę możliwości, by można było podjąć decyzję, żeby energetyka na morzu mogła tak szybko się rozwijać, jak wielu przedsiębiorców ma zamiar, bez perspektywy zbilansowania tego. Ja w każdym razie te dwie rzeczy łączę" - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Dodał, że - jego zdaniem - od każdego, kto chce budować energetykę odnawialną należałoby oczekiwać, by "przynajmniej w 50-proc. wyręczał państwo w budowie energetyki konwencjonalnej".

/ WysokieNapiecie.pl

W ten sposób państwowe firmy, które chciałyby inwestować w offshore czyli morską energetykę wiatrową znalazły się w dwuznacznej sytuacji. To drugi obok fotowoltaiki najszybciej rozwijający się sektor w Europie - koszty spadają, a firmy coraz więcej weń inwestują. Plany budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku mają PGE, PKN Orlen oraz prywatna Polenergia, którą właśnie chce przejąć PGE.

Dla ministra energii jednak priorytetem jest budowa elektrowni atomowej. Ale rząd jest podzielony w tej sprawie. Jakkolwiek budowa elektrowni atomowej została wpisana do rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, to premier Mateusz Morawiecki energetyki jądrowej w sercu nie nosi. Jego długoletni doradca ds. energetyki, dr Wojciech Myślecki jest otwartym przeciwnikiem atomówki. Otoczenie premiera dużo przychylniej patrzy na projekty offshore. Z kolei projekt atomowy ma licznych sojuszników w środowiskach fizyków atomowych związanych z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Nie brakuje też polityków PiS uważających, że budowa siłowni jądrowej będzie dla Polski awansem cywilizacyjnym.

Od kilku tygodni w rządzie odbywają się intensywne rozmowy w tej sprawie. Jeszcze w kwietniu premier Morawiecki i minister Tchórzewski dyskutowali z rektorami najważniejszych uczelni technicznych. Spotkanie miało dać argumenty zwolennikom budowy EJ, ale wg naszych informacji premier nie złożył żadnych wiążących deklaracji.

Kluczowym problemem jest finansowanie. Ile podatnicy będą musieli zapłacić? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, Justyna Piszczatowska

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ewaa55
Czytałam artykuł o tym, jak możemy zmniejszyć rachunki za prąd, polecam >>https://blog.freebee.pl/innogy-polska-mam/
pluto85md
Czym wy sie zajmujecie. Przeciez ten rzad nie zacznie zadnej z duzych zapowiadanych inwestycji
Co najwyzej wprowadzi noee daniny i rozda abonament na prad dla kazdego 5tego i kolejnego dziecka.
niepelnosprawny_org
potrzeba nam bardzo duzo mocy, nasza gospodarka szybciej sie rozwija i bedzie jeszcze szybciej, a ogromne plany budownictwa mieszkaniowego na lata jeszcze zwielokrotnią pobor mocy...
czadfad
Tego atomu i tak nie wybudują przepychanki trwają już 40 lat i nic z tego nie wynikło. Elektrownie gazowe + wiatraki i tyle w temacie. Poza tym zawsze można kupować prąd od sąsiadów ze wschodu :)
mkx
Może wystarczy ograniczyć dotacje dla górnictwa? Źli ludzie mówią, że od 1989r, z naszych podatków, ta gałąź gospodarki dostała na czysto 120 miliardów złotych.

Powiązane: Przyszłość energetyki jądrowej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki