REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowa Ordynacja podatkowa, czyli rewolucja dla podatników i fiskusa

2019-04-13 07:55
publikacja
2019-04-13 07:55

Nowa Ordynacja podatkowa potrzebuje co najmniej półrocznego vacatio legis, termin wejścia jej w życie nie jest przesądzony - mówi w rozmowie z PAP wiceminister finansów Filip Świtała.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line
fot. / / Puls Biznesu

Świtała poinformował, że projekt nowej Ordynacji podatkowej po ustaleniach tzw. komisji prawniczej zostanie skierowany ponownie na Stały Komitet Rady Ministrów. Wiceminister liczy, że zostanie on przyjęty przez SKRM w trybie obiegowym. "Jeżeli to się uda zrobić, to w maju, czerwcu projekt nowej Ordynacji podatkowej mógłby trafić na posiedzenie rządu" - powiedział Świtała. Wiceminister ma nadzieję, że parlamentowi uda się przeprowadzić prace nad ustawą do końca obecnej kadencji.

Świtała, pytany o możliwy termin wejścia w życie zmian stwierdził, że, MF planowało wejście w życie na 1 stycznia 2020 r. zaznaczył jednak, że należy dać podatnikom jakiś czas na przygotowanie się do nich. Okres vacatio legis nie może być zbyt krótki. Wydaje mi się, że minimum to sześć miesięcy" - powiedział. "Być może powinien być dłuższy. Analizujemy te kwestie.

Świtała zwrócił uwagę, że Ordynacja podatkowa jest co prawda aktem ogólnego prawa podatkowego, niemniej w praktyce zastosowanie ma przede wszystkim wobec firm. Przeciętny podatnik z tą ustawą rzadko się styka. Może to nastąpić na przykład przy korekcie deklaracji PIT w ramach tzw. czynności sprawdzających.

"Oczekujemy nowego otwarcia w relacjach podatnik-urząd. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o podatników prowadzących działalność gospodarczą" - powiedział. Ustawa ta określa bowiem ważne dla firm kwestie dotyczące zarządzania podatkami związane np. z momentem powstania zobowiązania podatkowego, terminami przedawnień, liczeniem terminów płatności itp.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Wiceminister zwrócił uwagę na kilka nowych rozwiązań, których wprowadzenie zaproponowano. Wskazał m.in na tzw. umowę podatkową - instrument stosowany w postępowaniu podatkowym, który w razie sporu podatnika z fiskusem pozwala uzgodnić niektóre kwestie dotyczące stanu faktycznego.

"Zamiast marnować energię i spierać się na przykład o to, jaka jest wartość rynkowa przedmiotu opodatkowania, kiedy biegli wskazują różne kwoty, podatnik i urząd będą mogli - uwzględniając pewną racjonalność - określić tę wartość w ramach porozumienia. Umowa taka nie będzie mogła jednak określać wysokości podatku do zapłaty" - zastrzegł wiceminister.

Innym wskazanym przez Świtałę rozwiązaniem jest "umowa o współdziałanie". Chodzi o umożliwienie podatnikom bardziej otwartej kooperacji z fiskusem. W ramach współpracy przekazywaliby oni organom skarbowym więcej informacji na temat funkcjonowania np. ich systemów księgowych, wewnętrznych procedur itp. W zamian organy skarbowe "dawałyby pewność co do wymiaru podatku" i szybko reagowałyby na ewentualne problemy związane z rozliczeniami.

"To instytucja wypracowana przez OECD i wiele państw członkowskich tej organizacji ją wdrożyło" - zaznaczył rozmówca PAP. "Spodziewamy się, że dzięki niej otoczenie podatkowe będzie dla przedsiębiorców bardziej stabilne, ale z drugiej strony wpływy podatkowe będą bardziej przewidywalne, a rozliczenia będą bardziej prawidłowe" - tłumaczy wiceminister.

Nowością w postępowaniu podatkowym będzie procedura mediacji. Obecnie to rozwiązanie istnieje np. w kodeksie postępowania administracyjnego, czy w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Doświadczenia wskazują jednak, że mediacja nie działa zbyt dobrze. Dlatego chcemy, aby mógł ją prowadzić Rzecznik Praw Podatnika lub jego przedstawiciele. Da to gwarancję wiarygodności zarówno dla władz podatkowych, jak i podatników" - powiedział Świtała. "Mediacja pozwoli kończyć spory szybciej, bardziej efektywnie i z mniejszym nakładem środków" ocenił wiceminister.

Wraz z wejściem w życie nowej Ordynacji podatkowej zaczną obowiązywać przepisy o Rzeczniku Praw Podatnika (RPP) - nowym organie. Jak wyjaśnił Świtała, jego powołanie powinno wpłynąć na polepszenie relacji między władzami skarbowymi a podatnikami. RPP będzie mógł występować w niektórych sytuacjach z wnioskiem o interpretację indywidualną w imieniu podatnika, wystąpić do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej, wkroczyć do postępowania podatkowego po stronie podatnika i w nim uczestniczyć. Będzie też mógł wystąpić z wnioskiem o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego.

"To będzie profesjonalista z dużym doświadczeniem praktycznym i praktyczną wiedzą o stosowaniu podatków. Dzięki temu władze skarbowe będą miały pewność, że jego żądania są w pełni merytoryczne" wyjaśnił wiceminister. Rzecznik będzie powoływany w drodze konkursu przez premiera na wniosek ministra finansów na jedną, pięcioletnią kadencję.

W projekcie zaproponowano też nowe regulacje dotyczące "procedur konsultacji skutków podatkowych transakcji". W ramach konsultacji podatnik będzie mógł zwrócić się o skontrolowanie transakcji, jeżeli nie będzie miał pewności, czy prawidłowo zastosował przepisy podatkowe. "Firma, która liczy się z tym, że fiskus może zakwestionować poprawność rozliczenia, będzie mogła zabezpieczyć się przed skutkiem finansowym takiej decyzji w umowie z kontrahentem" - tłumaczy wiceminister.

Kolejne rozwiązanie w nowej Ordynacji podatkowej wskazane przez niego dotyczy terminów przedawnienia. Nowością jest rozdzielnie przedawnienia wymiaru podatku i poboru podatku. W obu przypadkach wprowadzono okres 5 lat, co oznacza, że teoretycznie fiskus będzie mógł domagać się zapłaty podatku nawet do 10 lat.

"Mimo wszystko sytuacja podatników się poprawi. Obecnie organ też ma 5 lat na wymierzenie podatku, ale termin ten w praktyce bywa wydłużany, co jest bardzo krytykowane. W nowej Ordynacji nie będzie praktycznie takiej możliwości przedłużania tego terminu" - powiedział. Zaznaczył, że przepisy o terminach przedawnienia są dla resortu finansów "trudnym kompromisem".

"Regulacje zawarte w nowej Ordynacji podatkowej są korzystne zarówno dla podatników jak i fiskusa. To akt, który wyważa w racjonalny i odpowiedzialny sposób korzyści po obu stronach. Może stanowić nowy instrument do lepszej współpracy między organami podatkowymi i podatnikami" - podsumował Świtała. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
fakpejsy
Jezeli nie wywalimy eskimosow z rzadu to bedzie tylko gorzej dla prawdziwych Polakow!
fakpejsy
Taficus:
Na dzien dzisiejszy 79% !
karbinadel
Co roku rewolucja w przepisach, przedsiębiorcy zamiast zająć się prowadzeniem biznesu coraz więcej czasu i pieniędzy tracą na spełnianie zachcianek pisowskich urzędasów. Cel jest oczywisty - wyeliminowanie z rynku drobnych przedsiębiorców. Żeby jak najwięcej ludzi pracowało na etacie (czytaj: na łasce rządu)
po_co
Czyli zamiast uprościć prawo daje się do dyspozycji kolejne narzędzia, problem w tym że po jednej stroni staje przedsiębiorca (nawet ogromny zatrudniający 3-5 tys. osób), a po drugiej stronie urząd wraz z instrumentami nacisku (mandaty, kary, odsetki, sądy, policja, więzienie).

Jakoś dla mnie to jest mało sprawiedliwe,
Czyli zamiast uprościć prawo daje się do dyspozycji kolejne narzędzia, problem w tym że po jednej stroni staje przedsiębiorca (nawet ogromny zatrudniający 3-5 tys. osób), a po drugiej stronie urząd wraz z instrumentami nacisku (mandaty, kary, odsetki, sądy, policja, więzienie).

Jakoś dla mnie to jest mało sprawiedliwe, prowadząc jednoosobową działalność nie trudno pomylić się w kosztach, szczególnie że prawo różnie działa w różnych urzędach skarbowych. Za pomyłkę odpowiadam całym swoim majątkiem, co za tym idzie jak nie przyjmę interpretacji urzędu to będąc fryzjerem mogę stracić zakład, pracowników, a nawet dom czy mieszkanie. Natomiast urzędnikowi nie grozi za pomyłkę nic. Co to za cholerne prawo do negocjowania kiedy ja, przedsiębiorca albo zagryzę zęby i przyjmę interpretację urzędu albo wpędzę się w wieloletni spór sądowy wcześniej tracąc płynność i prywatny majątek.

Zamiast takich kretynizmów wystarczy wyrównać podatki, zmienić podejście do własności firmowej i do rozliczania kosztów.

Po pierwsze żaden urzędnik nie powinien decydować czy buty są moim kosztem firmowym czy też nie. Czy szampon użyty do umycia głowy jest kosztem czy też nie. URZĘDNIK NIE REPREZENTUJE WŁADZY SĄDOWNICZEJ ! Naczelni urzędu skarbowego RÓWNIEŻ NIE.

Jak się komuś nie podoba, że wrzuciłem w koszty prowadzenia działalności chleb, bokserki i pampersy od dziecka to od rozsądzenia nas jest kur...a SĄD !
W sądzie jestem skory wytłumaczyć, że aby wykonywać swoją pracę muszę zjeść, umyć się, ubrać coś na siebie i przebrać swoje dziecko które mam na głowie przez strajk uprzywilejowanej grupy społecznej na państwowych pensjach.

Jak sąd zaprzeczy, że człowiek musi jeść, myć się i ubierać kiedy przebywa w miejscu publicznym oraz jak uzna, że strajk nauczycieli nie zmusza mnie do opieki nad dzieckiem wtedy zapłacę podatki które ukradłem. Natomiast następnym razem pójdę na miasto nagi i oddam mocz na pierwszy lepszy pomnik zasłaniając się wyrokiem sądu który przyznał mi prawo do bycia zwierzęciem (chyba że prawo jest wybiórcze i jako przedsiębiorca jestem zwierzęciem ale chodząc nago po mieście zostanę uznany za prywatną osobę).

PS. Takich paranoi w prawie jest cała górka. Jak nie odśnieżę własnego chodnika to dostanę mandat bo chodnik jest mój, ale jak napiję się na nim piwa to dostanę mandat bo mój chodnik to jednak miejsce publiczne.
Dziękuje dobranoc, Polska to jak Rosja stan umysłu.
marliki
Ja nie wierzę w możliwość zawierania ugody gdy jakaś wartości są różnie wyceniana przez rzeczoznawców. Jedna i druga strona ma twardy dowód. To są pobożne życzenia. Jeśli każdy gęboko wierzy w swoje racje, to nikt dobrowolnie nie zrezygnuje ze swoich pieniędzy. Przedsiębiorca bo są jego, urzędnik bo mu za jakiś Ja nie wierzę w możliwość zawierania ugody gdy jakaś wartości są różnie wyceniana przez rzeczoznawców. Jedna i druga strona ma twardy dowód. To są pobożne życzenia. Jeśli każdy gęboko wierzy w swoje racje, to nikt dobrowolnie nie zrezygnuje ze swoich pieniędzy. Przedsiębiorca bo są jego, urzędnik bo mu za jakiś czas kontrola zarzuci niegospodarność albo i łapówkę. bzdura. W MF nie rozumieją podstawowych motywacji ludzkich i przyczyn sporów.
yougurt
Jedno jest pewne. Zmiany są po to by nas wydoić ! Reszta to kosmetyka . Władza już tak ma...
stefan25
Mojej księgowej już mózg puchnie. My, zamiast zarabiać to musimy czytać bezsensowne przepisy. Zmiana oprogramowania, konsultacje, prawnicy - za wszystko płacimy grubą kasę aby nadążyć za tą biegunką legislacyjną. Dosyć tego już.
nostsherlock
Taka mentalność rządu, zamiast coś uprościć, powołują kolejnego rzecznika. A koryto z roku na rok rośnie, zgadnijcie, kto za to płaci?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wektorwg
Kancelarie podatkowe aż podskoczyły z zachwytu. Kolejne miliony popłyną na ich konta

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki