REKLAMA

Norweski megafundusz wciąż rośnie. 1,4 mln koron na głowę mieszkańca

2016-03-09 13:30
publikacja
2016-03-09 13:30

Miniony rok na rynkach finansowych przyniósł sporo turbulencji, jednak Norweski Państwowy Fundusz Inwestycyjny zakończył rok na plusie. Fakt ten w połączeniu z osłabieniem korony sprawia, że na każdego mieszkańca Norwegii teoretycznie przypada ponad 660 tys. zł.

/ fot. neko / YAY Foto

- Rok 2015 był rokiem zmienności, ujemnych stóp procentowych, turbulencji na rynku walutowym, spadających cen ropy oraz obniżonych prognoz wzrostu na rynkach wschodzących. Obserwowaliśmy fluktuację wyników z kwartału na kwartał, lecz ostatecznie udało się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty – powiedział Yngve Slyngstad, prezes Norges Bank Investment Management.

Według stanu na koniec 2015 r., Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny dysponował aktywami o rynkowej wartości 7475 mld koron. To o 1044 mld koron więcej niż przed rokiem. Warto jednak pamiętać, że tylko ze względu na samo osłabienie się korony norweskiej wobec głównych światowych walut, w ubiegłym roku wartość aktywów funduszu wzrosła nominalnie o 668 mld koron. Dodatkowo napływ nowych środków do funduszu wyniósł tylko 42 mld NOK, wobec średniej z ostatnich lat na poziomie 231 mld NOK rocznie.

61,2% portfela norweskiego funduszu stanowiły akcje, 35,7% obligacje, a 3,1% ulokowano w nieruchomościach. W kolejnych latach udział ostatniej z kategorii ma być sukcesywnie zwiększany, do poziomu 5%. Jak podkreślają Norwegowie, mimo burzliwego roku zysk odnotowano we wszystkich trzech kategoriach: w akcjach 3,8%, w obligacjach 0,3%, a w nieruchomościach 10%. Ogólnie fundusz w ubiegłym roku zarobił 2,7% (334 mld NOK).

Norweskie środki inwestowane były w 78 krajach. Najwięcej w USA (34,5%), Wielkiej Brytanii (10,2%), Japonii (8,9%) i Niemczech (7,2%). Spółkami, w które najmocniej zaangażowany jest fundusz to Nestle (51 mld NOK), Apple (41,5 mld NOK), Roche (34,9 mld NOK), Novartis (33,9 mln NOK) oraz Alphabet i Microsoft (po 30,5 mld NOK).

W Polsce fundusz obecny jest m.in. w spółkach Elemental Holding, Mostostal Zabrze, BSC Drukarnia Opakowań i Prime Car Management. Dodatkowo Norwegowie inwestują także w nasz dług – na koniec 2015 r. ich fundusz posiadał polskie skarbowe papiery wartościowe o wartości 24,252 mld NOK.

Ubiegły rok to także odwrót od inwestycji negatywnie wpływających na środowisko naturalne, do czego fundusz zobligował sam norweski parlament. Fundusz wycofał się lub ograniczył swoją obecność w przedsięwzięciach związanych m.in. z wydobyciem węgla, produkcją energii elektrycznej z węgla, pozyskiwaniem metali szlachetnych czy produkcji cementu. Ich miejsce zajęły projekty z branży energii odnawialnej, recyklingu czy zrównoważonego rolnictwa.

W 2015 r. funduszowi przybyły też dwa nowe biura – w Singapurze i Tokio. Pozostałe funkcjonują w Oslo, Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju. Zatrudnienie wzrosło o 90 osób, do 518 osób.

W raporcie nie ujęto wydanej dopiero w 2016 r. decyzji norweskiego rządu, który po raz pierwszy sięgnął do środków zgromadzonych w funduszu. Pierwsza wypłata od momentu założenia instytucji w 1996 r. opiewała na równowartość 781 mln dolarów. Władze zdecydowały się na ten krok w reakcji na spadające wpływy z wydobycia ropy i gazu.

Teoretycznie na głowę każdego mieszkańca Norwegii (5 205 434, w tym 700 tys. imigrantów) przypada 1,435 mln koron. Przy obecnym kursie norweskiej waluty, kwota ta stanowi równowartość 661 tysięcy złotych.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~mlody
Będą mieć kasę na utrzymanie swoich muslimów...
~bandit
pod koniec roku podawaliscie, że ten fundusz ponosi mega straty. Komu robicie sieke z mózgu??
~Becal
To nieprawda, juz wydano z funduszu w tamtym roku 200 mld koron, to polowa zysku nie liczac spadku Korony, jeszcze rok i źródeł ko zacznie wysychac. Poza tym nie do pomyslenia ze wszystkim brakuje kasy a taka Norwegia 5 mln mieszkancow ma najwiecej kasy na świecie, cos czuje ze jakieś wiadome łapki po ta kase juz niedługo To nieprawda, juz wydano z funduszu w tamtym roku 200 mld koron, to polowa zysku nie liczac spadku Korony, jeszcze rok i źródeł ko zacznie wysychac. Poza tym nie do pomyslenia ze wszystkim brakuje kasy a taka Norwegia 5 mln mieszkancow ma najwiecej kasy na świecie, cos czuje ze jakieś wiadome łapki po ta kase juz niedługo sięgną, "sze wie, panie Rosenkranz", juz niedlugo zostanie to nam objawione, oczywiście w imie obrony demokracji!!! Jakże by inaczej
~opty
...a jesli tu zarzucac komus winę ,że tak siermiężniejest u nas,to nie PISowi lecz komuchom od 1945 r.,lewakom i Platformie potem (przypominam,że PIS był pod prąd i tylko 2 lata,więc tylko chory umysł może temu przeczyc).....
~opty
..." śtuka" wielka naczesac buły z ropy- pod nomen omen-samym nosem i miec tak nieliczny naród beneficjentów (choc islam to pewnie im zmieni)....
~mm
Banksterzy wyciągają tyle z POlski co roku!!!
~zz
po pierwsze nie wiadomo, o co ci chodzi z tym "tyle", po drugie, jeśli mówisz, że w Polsce banksterzy wyciągają tyle, ile ma norweski fundusz, czyli 7475 mld norweskich koron, to łżesz.
7475 mld koron to 3441 mld zł, a roczny zysk banków w Polsce to dotychczas ok. 15-16 mld zł rocznie (w najlepszych czasach).
po pierwsze nie wiadomo, o co ci chodzi z tym "tyle", po drugie, jeśli mówisz, że w Polsce banksterzy wyciągają tyle, ile ma norweski fundusz, czyli 7475 mld norweskich koron, to łżesz.
7475 mld koron to 3441 mld zł, a roczny zysk banków w Polsce to dotychczas ok. 15-16 mld zł rocznie (w najlepszych czasach). Tabela na dole artykułu poniżej, wystarczy czytać. Mam nadzieję, że link do kursów walut dziecko potrafi samo znaleźć.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zysk-netto-bankow-w-2014-r-wzrosl-o-7-proc-rdr-do-16-23-mld-zl-3285443.html
~polskigupek
....rośnie , bo tam nie ma ścierwa z p-o pisu ......ot i cała tajemnica ! ,za którą moderator mnie wykasuje .....:-((( smutne ,ale prawdziwe ...,
~xxx
masz dużo racji, ale to, że PO i PiS są u władzy, to wina narodu, że taki tępy i nie uczy się na na błędach. Przed chwilą była 40-stopniowa gorączka, teraz jest rak płuc - oto wybór Polaków i ich zrozumienie, że nie liczy się tylko i wyłącznie prywatna kieszeń, ale przede wszystkim silne państwo.
~abc
Jak to ma się do lansowanej w Polsce tezy że, wszystko co państwowe jest złe i nieefektywne a wszystko co prywatne jest cacy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki