REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Norwegia: Parlament zabronił inwestowania w firmy zarabiające na węglu

2015-06-05 16:21
publikacja
2015-06-05 16:21
Dodaj Bankier.pl w Google
Norwegia: Parlament zabronił inwestowania w firmy zarabiające na węglu
Norwegia: Parlament zabronił inwestowania w firmy zarabiające na węglu
fot. Wojciech Strożyk / Reporter / / EastNews

Jednoizbowy parlament Norwegii Storting uchwalił w piątek jednogłośnie zakaz inwestowania środków państwowego funduszu emerytalnego w firmy, uzyskujące ponad 30 proc. swych wpływów dzięki wykorzystywaniu węgla.

Norwegia: Parlament zabronił inwestowania w firmy zarabiające na węglu
Norwegia: Parlament zabronił inwestowania w firmy zarabiające na węglu (fot. Wojciech Strożyk / Reporter / EastNews)

Jak się oczekuje, restrykcje te obejmą od 50 do 75 firm, których udziałów - fundusz musi się pozbyć. Obecni w parlamencie działacze ruchu ochrony środowiska przyjęli wynik głosowania wiwatami. "To najważniejsza dotycząca klimatu decyzja, jaką Storting kiedykolwiek podjął" - powiedziała norweskiej agencji NTB szefowa norweskiego oddziału WWF Nina Jensen.

Wakacje na giełdzie

Zasilany wpływami z wydobycia ropy i gazu norweski państwowy fundusz emerytalny ma za zadanie zapewnić dobrobyt przyszłych pokoleń Norwegów. Jego rynkowa wartość ponad 7 bilionów koron norweskich (800 mld euro) jest większa niż jakiegokolwiek innego podobnego funduszu w świecie.(PAP)

dmi/ kar/

Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Porwania, tortury i groźby. Bogacze okradani z milionów w kryptowalucie
Tematy

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~RT
Trudno się im dziwić, gdyby wydobywali węgiel, to zakazali by inwestowania w gaz i ropę
~Dżejms
A ropa i gaz nie zawierają węgla? Ludzie - czego oni ich uczą w tej Norwegii...ło matko jedyno!
~bnh
a u nas nierząd PO wrzuca do tej czarnej kopalnianej dziury pieniądze garściami ... specjaliści od siedmiu boleści ... PO to gamonie, miernoty i nieudacznicy ... nie mają o niczym pojęcia ...
~lel
a co na to PIS mówił ? A może udawałeś, że nie słyszysz ?
~glon odpowiada ~lel
PISiory i elekt mowia ze bedziemy zasybywac kazda dziure jaka gornictwo wywierci bo do skarb i dobro narodowe :-) Niech zasypåuja ze swoich podatkow barany.
PO to miernota, przestraszyla sie zwiazkow zawodowych, a ci taktycznie przzedf wyborami okradaja pozostrale spoleczenstwo. Hanys i tak bedzie glosowal na PIS i Kikuza bo to
PISiory i elekt mowia ze bedziemy zasybywac kazda dziure jaka gornictwo wywierci bo do skarb i dobro narodowe :-) Niech zasypåuja ze swoich podatkow barany.
PO to miernota, przestraszyla sie zwiazkow zawodowych, a ci taktycznie przzedf wyborami okradaja pozostrale spoleczenstwo. Hanys i tak bedzie glosowal na PIS i Kikuza bo to gwaracja ze dalej beda doic reszte spoleczenstwa
~gustaw
kolej na Polskę najwyższy czas
~polskigupek
....to to ten fundusz to taki nasz zus ?....no nie ????
~glon
tylko oni maja +800 mld usd a my w zus -800 mld ale w sumie o to samo chodzi tak cash plynie z ropy u nas miala z prywatyzacji. dam oszczedzaja a u nas przejedli dajac kielbase

Powiązane: Norwegia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki