0,4117 zł
0,19% 0,0008 zł
1 NOK - Norwegia

Kurs korona norweska NBP

Kursy NBP USD GBP CHF EUR
na
Wybierz przedział czasu

1 NOK - średni kurs korona

Średni kurs: 0,4117 zł
Data początkowa:
Data końcowa:
Zmiana:
Zmiana:
Minimum:
Maksimum:
Średni w okresie:
Zmiana: 0,19%
Stopa zwrotu 1R: -11,35%
Max 1R: 0,4696 
Min 1R: 0,3760 
Kupno: 0,4050 zł 
Sprzedaż: 0,4132 zł 
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Korona norweska oznaczana jest na światowych rynkach kodem NOK. Choć obowiązuje tylko w słabo zaludnionej Norwegii, dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że norweska korona odpowiada za aż 1,7 proc. globalnego handlu walutami.

Kurs korony norweskiej ważny jest przede wszystkim dla sporego grona Polaków pracujących w Norwegii. Oficjalnie Norwegię zamieszkuje blisko 100 tys. Polaków, którzy tym samym stanowią największą mniejszość w tym kraju. Sama Norwegia jest też bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym, stąd również i wakacyjne zainteresowanie notowaniami NOK/PLN. To, ile kosztuje korona norweska ważne jest także dla importerów i esporterów.

Niestety, Norwegia jest stosunkowo drogim krajem. Skandynawowie dorobili się dzięki boomowi na ropę naftową i gaz ziemny, których ogromne złoża odkryto na kontrolowanych przez Norwegię wodach. Obecnie kraj jednak coraz mocniej skłania się ku odnawialnym źródłom energii, a część pieniędzy z ropy gromadzona jest w państwowym „megafunduszu”, który ma Norwegom zapewnić dostatek po wyczerpaniu się zasobów paliw kopalnianych.

Przeliczniki walut krajów skandynawskich są stosunkowo łatwe do zapamiętania, bowiem wszystkie trzy (korona duńska, korona szwedzka i korona norweska) od lat kształtują się mniej więcej w okolicy 2 koron za jednego złotego. Korona norweska obecnie znajduje się pomiędzy koroną duńską (nominalnie najdroższa), a szwedzką (nominalnie najtańsza). 1 korona norweska dzieliła się na 100 ore, w 2012 roku norweskie „grosze” zostały jednak wycofane przez Norges Bank z obiegu. Wszystko przez wspominaną drożyznę i wysokie koszty produkcji monet.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl