REKLAMA

Nie wysyłaj CV, idź na targi pracy

Łukasz Piechowiak2011-03-08 08:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-03-08 08:00

Jest praca dla młodych i ambitnych - wystarczy tylko się rozejrzeć. Niestety część poszukujących pracy młodych ludzi ogranicza się do zamieszczenia swojego CV w internecie. To nie zawsze jest skuteczne – czasami po prostu trzeba wyjść z domu i skorzystać z alternatywnych form poszukiwania pracy, np. udać się na targi pracy.

3 marca w hotelu Scandic we Wrocławiu odbyły się XIV Targi Pracy Profesja 2011. Odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą takich firm, jak: Google, Impel, HP, Credit Suisse, Electrolux, IBM oraz Allegro. Oprócz tego zorganizowano kilka wykładów oraz debatę z udziałem pracodawców pt. „Rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych – szanse i wyzwania”.

Niestety, nie ma się co oszukiwać – absolwenci szkół wyższych nie mają łatwo na rynku pracy. Uczelnie nie przygotowują studentów do pracy, nie ma zajęć praktycznych. W efekcie po 5 latach studiów na rynek trafia wysyp młodych i niedoświadczonych ludzi z olbrzymią wiedzą teoretyczną i niestety bez umiejętności praktycznych.Z drugiej strony warto zauważyć, że uczelnie zaczęły dostrzegać problem i podjęły działania, które mają na celu przygotowanie zawodowe.

Targi Pracy Profesja 2011


Przy Uniwersytecie Wrocławskim działa Międzyuczelniane Biuro Karier, które zajmuje się zawodową promocją studentów, organizacją warsztatów itp. Biuro współpracuje z Urzędem Pracy oraz przedstawicielami największych polskich i zagranicznych firm. To na razie tyle i aż tyle – studenci muszą w końcu zrozumieć, że są dorosłymi ludźmi i o praktykę muszą zadbać sami. Uczelnia może im tylko pomóc wskazać drogę. Nie oznacza to, że szkoły wyższe nie mają przygotowywać studentów do zawodu. Oczywiście, że mają – na wielu uczelniach trwają prace nad tym, by tak skonstruować program nauczania, by student w zadowalającej proporcji zdobył wykształcenie z zakresu teorii i praktyki. Na razie proporcje wyraźnie przemawiają na korzyść teorii, ale wszystko wskazuje na to, że już za jakiś czas praktyka będzie równie ważna.


Urząd pracy, firmy zagraniczne i my


Podczas targów młodzi ludzie mogą bezpośrednio zapytać potencjalnego pracodawcę o to, jak wygląda procedura rekrutacyjna, jakie są wymagania i przede wszystkim, gdzie i kogo dane firmy poszukują do pracy? Z drugiej strony to potencjalni pracownicy oceniają pracodawców - liczy się nie tylko wygląd stoiska i jakość rozdawanych gadżetów. Dla wielu odwiedzających ważny jest sposób prezentowania firmy – czy przedstawiciele odpowiadają szczerze, czy recytują „wykute na pamięć formuły”. „Nie ma nic gorszego, niż przedstawiciel mówiący dokładnie to, co jest napisane w folderze, ale to i tak lepsze niż przedstawiciel odpowiadający na pytania przy użyciu skrótów, specyficznego języka właściwego dla ludzi z danej branży” – powiedziała Asia, studentka III roku na UE.


Większość firm ma wypracowane standardy rekrutacyjne. Co ważne dla poszukującego pracy – złożona aplikacja nie ginie w systemie. Większość działów HR tworzy bazy danych swoich potencjalnych pracowników. Zatem nawet gdy komuś nie uda się za pierwszym razem dostać wymarzonej pracy, być może pracownik działu HR zadzwoni do niego za kilka miesięcy i powie, że właśnie zwolniło się stanowisko, na które Pan/Pani by się nadawał. „
To nie legenda, takie rzeczy dzieją się naprawdę” – przekonuje przedstawicielka firmy Credit Suisse.

CV funkcjonalne

To szczególny rodzaj życiorysu, który skupia się głównie na umiejętnościach i kwalifikacjach. Taki format prezentacji pomaga zwrócić uwagę czytającego na rzeczy, które umiemy wykonać. Przydatny jest szczególnie dla absolwentów lub studentów, którzy posiadają wiele umiejętności, ale niewielkie doświadczenia, które je dokumentują.

Różnica pomiędzy "normalnym" a funkcjonalnym cv widoczna jest w sekcji głównej życiorysu, która zamiast informacji o doświadczeniach zawodowych w porządku chronologicznym, zawiera informacje o wszystkich najważniejszych, posiadanych przez nas umiejętnościach lub kompetencjach profesjonalnych.

Prócz firm swoje stanowisko przygotował Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Funkcjonujące przy nim Centra Informacji i Planowania Kariery świadczą takie usługi jak: porady prawne, badanie predyspozycji zawodowych oraz pomagają napisać CV, list motywacyjny, poznać techniki autoprezentacji itp. Z pomocy Centrów mogą skorzystać zarówno studenci, jak i absolwenci. O ile zajęcia warsztatowe mogą wydawać się wątpliwe pod względem efektywności, o tyle ciekawa jest propozycja dotycząca pomocy w opracowywaniu dokumentów aplikacyjnych, w tym tworzenia tzw. CV funkcjonalnego.

 Stoisko allegrogroupOczywiście na targach nie zabrakło stoiska dla Grupy Allegro, która prezentowała się hasłem Wirtualny Świat – realne miejsce pracy”. Silna reprezentacja złożona z pracowników Allegro, w tym Ceneo, mojeauto.pl oraz Bankier.pl, starała się jak najlepiej odpowiadać na pytania dotyczące kariery np. jako pracownik portalu internetowego. Internet to potężne medium, które w odróżnieniu od innych, nie baczy na kryzys i ciągle się rozwija. Wielu młodych ludzi traktuje sieć jako alternatywne miejsce pracy, gdzie ewentualnie można „dorobić”, a to niestety błędne myślenie. To nie jest taka sama praca jak w fabryce, ale mimo wszystko praca. Jak każda pozwala zarobić i przynosi wiele satysfakcji – mówi Mateusz Szymański, Bankier.pl


Studencie, chodź na targi!


Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem studentów. To obrazuje, że takie inicjatywy są potrzebne. Najlepsi pracodawcy ciągle poszukują dobrych pracowników. Duża liczba portali zajmujących się pośrednictwem pracy doprowadziła do sytuacji, że część młodych ludzi nie wie, że prócz aplikowania w internecie są również inne metody aktywnego poszukiwania pracy – wycieczka na targi to tylko jedna z nich. Niektórzy powiedzą, że to tylko wzajemna promocja przedsiębiorstw – być może, ale z całą pewnością dzięki krótkiej rozmowie z pracownikiem danej firmy można dowiedzieć się więcej o tym, jak zdobyć w niej etat, niż z dziesiątków opracowań dla absolwentów przygotowywanych na zlecenie wielu instytucji państwowych.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl

 
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki