REKLAMA

Rynki pozostają pod wpływem wydarzeń w Libii

2011-03-07 09:30
publikacja
2011-03-07 09:30
Rynki finansowe pozostają pod wpływem napiętej sytuacji w Północnej Afryce. Euro czeka na zapewnienie o wzroście stóp procentowych ze strony prezesa EBC.

Nadchodzące dni na rynkach finansowych będą pozostawać pod wpływem wydarzeń w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Nic nie wskazuje na szybkie zażegnanie kryzysu w Libii, gdzie obecnie trwa zażarta wojna domowa. Na domiar złego nasiliły się obawy dotyczące stabilności politycznej w Arabii Saudyjskiej oraz Bahrajnie.

Groźba zakłócenia dostaw ropy doprowadziła do wzrostu cen czarnego surowca. W poniedziałkowy poranek ceny ropy Crude rosły o 1,2 proc. do 106,34 dolara a surowca Brent niemal 1 proc. do 117,28 dolara.

Rekordowo droga ropa wpływa negatywnie na atmosferę na rynkach finansowych, co przekłada się na wzrost awersji do ryzyka. Jest to czynnik odpowiedzialny za umocnienie walut uznawanych za „bezpieczne przystanie”, czyli jena oraz franka.

Przed 9.30 japońska waluta umacniała się około 0,3 proc. wobec dolara oraz euro. Frank szwajcarski umacniał się nieznacznie wobec euro oraz tracił około 0,1 proc. do dolara.

Miniony tydzień przebiegał pod znakiem znakomitej postawy euro. Wspólna waluta zyskiwała na fali oczekiwań, że Europejski Bank Centralny zaostrzy stanowisko wobec wysokiej inflacji. Z tego powodu wszystkie raporty o dynamice cen przedstawione w poprzednim tygodniu cen były impulsem do umocnienia euro.

Chociaż EBC nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, to prezes Jean-Claude Trichet wyraźnie zapowiedział możliwość wzrostu stóp w kwietniu. Deklaracje EBC przeszły najśmielsze oczekiwania inwestorów i stały się mocnym sygnałem do umocnienia wspólnej waluty. Rynki spodziewają się potwierdzenia stanowiska europejskich władz monetarnych podczas dzisiejszej konferencji szefa EBC w Brukseli.

Euro osłabiało się wobec dolara o niespełna 0,1 proc. Kurs pary wynosił 1,3978 dolara. Jastrzębia postawa EBC sprawia, że euro umacnia się mimo nerwowej atmosfery na rynkach.

P.L.
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~maksik
http://orifieltrony.wordpress.com/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki