Nawet Węgry sprowadziły swoje złoto

główny analityk Bankier.pl

Bank centralny Węgier poinformował o sprowadzeniu z Londynu blisko trzech ton złota. To kolejny europejski kraj, który zdecydował się na repatriację królewskiego metalu. Czy Polska powinna pójść w ślady naszych bratanków?

„Węgierskie rezerwy złota wróciły do kraju. Ok. 100 000 uncji (ok. 3 tony) szlachetnego metalu przyjechało z Londynu do Budapesztu. Przy obecnym kursie rezerwy złota warte są 130 milionów dolarów. W opinii banku centralnego posiadanie rezerw złota w kraju jest zgodne z międzynarodowymi trendami i może wzmacniać  zaufanie rynku do Węgier” – poinformował Narodowy Bank Węgier.

Węgierskie złoto wróciło do Budapesztu.
Węgierskie złoto wróciło do Budapesztu. (Magyar Nemzeti Bank)

Narodowy Bank Węgier w swoim oświadczeniu przypomina, że na podobny krok w ostatnich latach zdecydowało się kilka innych europejskich banków centralnych. Najgłośniejszym przypadkiem były Niemcy. W sierpniu 2017 roku Bundesbank zakończył wielką operację repatriacji niemieckiego złota, przemieszczając 374 tony kruszcu z Paryża oraz 300 ton z Nowego Jorku. W rezultacie tej operacji połowa niemieckich rezerw złota znajduje się obecnie na terytorium RFN.

O ile Bundesbank sprowadzał złoto z rozgłosem, o tyle inni robili to raczej po cichu. W listopadzie 2014 roku świat finansów zszokowała Holandia, informując o sprowadzeniu z USA 122,5 ton złota. Rok później o postępach w repatriacji złota poinformował bank centralny Austrii, który zamierza sprowadzić do kraju 90 ton kruszcu.

Narodowy Bank Węgier według oficjalnych danych dysponuje tylko 3,1 tonami złota, stanowiącymi zaledwie 0,5 proc. węgierskich rezerw walutowych. Dla porównania, Narodowy Bank Polski jest właścicielem blisko 103 ton złota, co stawia nasz kraj na 36. miejscu na świecie. Polskie złoto od czasów II wojny światowej przechowywane jest w Banku Anglii, gdzie trafiło po dramatycznej ewakuacji z września 1939.

Od kilku lat toczy się dyskusja o tym, czy polskie złoto powinno wrócić do kraju. Póki co nie jest znana żadna decyzja co do ewentualnej repatriacji rezerw złota NBP. Argumentów za przechowywaniem kruszcu w Banku Anglii jest stosunkowo niewiele. Zwolennicy trzymania złota w londyńskich skarbcach twierdzą, że w razie potrzeby łatwo i szybko można by je sprzedać bądź zastawić. Z drugiej strony przerzucenie polskiego złota do Warszawy wystawia je na ryzyko powtórki scenariusza z września ’39, gdy niemal w ostatniej chwili udało się je uratować przed agresorami.

Takich wątpliwości nie mają jednak Węgrzy. „Globalny kryzys finansowy z 2008 roku odmienił podejście banków centralnych do rezerw złota. Złoto nie jest już tylko produktem inwestycyjnym, lecz strategicznym narzędziem sprzyjającym budowie zaufania do państwa zarówno w kraju jak i zagranicą” – konkluduje Narodowy Bank Węgier.

Jeszcze na początku lat 70. Węgry miały 65-70 ton złota. W momencie upadku komunizmu węgierskie rezerwy wciąż wynosiły 50 ton, ale zostały niemal całkowicie wyprzedane do roku 1992. Od tego czasu Węgrzy dysponują zaledwie trzema tonami kruszcu.

(Międzynarodowy Fundusz Walutowy.)

Najwyraźniej władze Węgier zrozumiały, że złoto przestało być postrzegane jako „barbarzyński relikt” i w nowym systemie monetarnym może odegrać rolę znacznie ważniejszą niż w obecnym świecie fiducjarnego pieniądza. Zapewne nieprzypadkowo banki centralne po 2008 roku jak jeden mąż zaprzestały modnego na przełomie wieków procederu wyprzedawania rezerw złota. A niektóre państwa – jak Chiny, Rosja czy Indie – rozpoczęły intensywne zakupy królewskiego metalu.

Z punktu widzenia Polski nie stało by się nic złego, gdyby NBP postanowił np. potroić rezerwy złota i część kruszcu sprowadzić do kraju. Udział żółtego metalu w rezerwach walutowych wzrósłby wtedy do niespełna 12 proc., co wciąż byłoby wartością raczej niską. Za to zakup 200 ton oznaczałby przesunięcie się w górę „złotego rankingu” z 36. na 18. pozycję, co pozwoliłoby zrównać się z Kazachstanem i wylądować tuż za Wielką Brytanią.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 26 nhl

Panie Krzysztofie może napisze Pan parę słów o polskim złocie odzyskiwanym w KGHM , jest tego ok. tony rocznie , i innych metalach szlachetnych z Głogowa . Może coś o polityce polskiego państwa w tej kwestii , polskich monetach złotych i srebrnych które bijemy w śladowych ilościach , a powinno być na odwrót , jako potentat w wydobyciu srebra . Własne podwórko jest równie ciekawe . Pozdrawiam .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 krolowa3

kangurow

! Odpowiedz
1 12 krolowa3

,,Polskie złoto od czasów II wojny światowej przechowywane jest w Banku Anglii, gdzie trafiło po dramatycznej ewakuacji z września 1939.,, Tamto zloto Panie Kolany zostalo w wiekszosci sprzedane przez rzady PRL-u...

Niemniej jednak zgadzam sie z Panem ze Polska POWINNA dokupic nawet do 5 razy tyle zlota co posiada, rowniez te 103 tony sprowadzic do kraju z banku Ahgli.
Polska jako globalny wydobywca srebra POWINIEN gromadzic CALOSC w skarbcach w calym kraju, a z czesci bic monety bulionowe i sztabki inwestycyjne zeby Polacy nie musieli kupowac cudzych klonow filharmonikow kangorow itp... Moim zdaniem sprzedawanie ssrebra jako surowca za granice jest bledne... pozniej Polacy chcacy inwestowac w srebro sa zmuszeni kupowac monety i sztabki z ,,cudzych,, mennic cudze drozsze srebro rowniez to Polskie sprzedawane za granice przez KGHM...Sprzedawac papiery dluzne USA i KUMULOWAC za te pieniadze ZLOTO!!! I
RODZIME SREBRO!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 open_mind

Ostatnio Prezydent Trump wymienił Gary Cohn na Larry Kudlow jako director of the National Economic Council dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej. Ten Larry to wyjątkowy dupek, ale widocznie ma zrobić brudną robotę dla prezydenta. Zaraz na początku zagadał: Sprzedawajcie złoto a kupujcie króla dolara, Klauni-aż jeden – ale spekulanci zarobili kasę po tym jego „chrząknięciu”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 2 silvio_gesell

„przerzucenie polskiego złota do Warszawy wystawia je na ryzyko powtórki scenariusza z września ’39, gdy niemal w ostatniej chwili udało się je uratować przed agresorami„

W 39 była eksplozja demograficzna, przyrost populacji przekraczający wydobycie złota, i to dlatego ludzie się o nie zabijali. Zresztą zabijali się o wszystkie dobra o ograniczonej podaży - ziemię, kanały radiowe, informacje. Teraz nie ma eksplozji demograficznej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 3 ajwaj

Zabjal sie tez tzw. polski rzad, po zabraniu brylek zlota i kosztownosci we wrzesniu 1939, nagieli po kilku dniach "walki" przez Zaleszczyki do Rumunii grac "bohaterów narodowych" dla wykanczanej przez faszystów Polski
Pytanie za 1 Petro Oro = ile bedzie zbieral zlote brylki itd. Kaczynski & co. i przez które przejscie graniczne bedzie naginal z Polski

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 karbinadel

Po byku tego złota mają...

! Odpowiedz
4 41 trendwalker

Trudno się dziwić. Coraz więcej krajów decyduje się na sprowadzenie swojego złota z zagranicy. Rośnie ryzyko resetu monetarnego, a wtedy posiadany kruszec będzie gwarancją bezpieczeństwa i zapewni silną pozycje krajom z dużymi rezerwami. Pozostaje tylko pytanie - który bank centralny upadnie jako pierwszy? http://bit.ly/2FU4QZ3

! Odpowiedz
6 21 open_mind

Powtarzam to jak Broken record: Z moich źródeł to Prezydent Trump za zaistniały bałagan finansowo ekonomiczny obarczy FED USA i centralne banki, jednocześnie wprowadzając niezależną walutę rządu USA. Przecież centralne banki i FED to kula u nogi odradzającej się ekonomi świata, i trzeba postawić na małe nowe lokalne banki nie zadłużone. „Make America and rest of the world Great Again” Dodatkowo Giełdy świata w takim formacie jak obecnie i centralne banki - to Old Barbarous Relic, napakowany spekulantami, natomiast złoto i srebro to szlachetne metale ! Śmierć dla centralnych banków, uwolnijmy świat z nałożonego przez nich finansowego niewolnictwa. Niech kasacja banku Lehman Brothers w 2008 będzie dla nas przykładem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,55% 1 579,75
2020-01-27 07:11:00
USD/PLN 0,03% 3,8599
2020-01-27 07:14:00
EUR/PLN 0,09% 4,2577
2020-01-27 07:14:00
EUR/USD 0,05% 1,1030
2020-01-27 07:14:00
CHF/PLN 0,11% 3,9763
2020-01-27 07:14:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil