REKLAMA
PILNE

Niemcy wycofali złoto z Paryża. Repatriacja zakończona

Adam Torchała2017-08-23 15:43redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-08-23 15:43
Niemcy wycofali złoto z Paryża. Repatriacja zakończona
Niemcy wycofali złoto z Paryża. Repatriacja zakończona
/ Bundesbank

Niemcy zakończyli długoletni proces sprowadzania swojego złota do kraju. Cel udało im się osiągnąć na trzy lata przed wyznaczonym terminem.

Jeszcze na początku 2013 roku w Niemczech znajdowało się tylko 31 proc. rezerw złota zgromadzonych przez naszych zachodnich sąsiadów. W styczniu 2013 roku Bundesbank ogłosił jednak program repatriacyjny - do końca 2020 roku odsetek rezerw zgromadzonych w kraju miał osiągnąć poziom przynajmniej 50 proc. 

Początkowo prace nie szły zbyt szybko, w 2015 roku pojawił się jednak komunikat o zintensyfikowaniu działań, a w 2016 roku informacja o tym, że największa część rezerw jest już we Frankfurcie. Ostatnie informacje, z lutego 2017 roku, dotyczyły zakończenia amerykańskiej części operacji. Do sfinalizowania planu pozostało tylko wycofanie złota z Paryża, który - jak stwierdzili Niemcy - nie jest już w ich opinii światowym centrum finansowym, w którym – w razie potrzeby – można dokonać wymiany kruszcu na obcą walutę. 

fot. / / Bundesbank

O finalizacji francuskiej części projektu Bundesbank poinformował dzisiaj, w środę 23 sierpnia. Realizację pełnego planu zakończono więc na przeszło trzy lata przed pierwotnie zakładanym terminem. Łącznie w ramach operacji do Frankfurtu przypłynęły 674 tony złota. Z Paryża - z którego wycofano się całkowicie - przetransportowano 374 tony. Z Nowego Jorku wycofano zaś 300 ton. 

Niemiecki program repatriacji złota w podziale na lata
  Przetransferowane z Paryża Przetransferowane z Nowego  Jorku Łącznie Procent planu
2013 32 t t 37 t 5%
2014 35 t 85 t 120 t 18%
2015 111 t 99 t 210 t 31%
2016 105 t 111 t 216 t 32%
2017 91 t - 91 t 14%
Łącznie 374 t 300 t 674 t 100%
Źródło: Bundesbank

Tradycyjnie już Bundesbank solennie zapewnił, że każda dostawa niemieckich sztab do frankfurckiego skarbca jest dokładnie sprawdzana przez jego pracowników, a w dotychczasowych transportach nie dopatrzono się nieprawidłowości dotyczących autentyczności, czystości czy wagi przyjmowanych sztab. Wiosną 2018 roku niemiecki bank centralny ma opublikować zaktualizowaną listę zawierającą dokładne informacje (próba złota, oznaczenie itp.) o wszystkich posiadanych sztabach.

Złoci giganci i polska emigracja

Dzięki operacji repatriacyjnej we Frankfurcie znajduje się obecnie łącznie 50,6 proc. niemieckiego złota, czyli 1710 ton. W Nowym Jorku pozostawiono 36,6 proc. rezerw, pozostałe 12,8 proc. ulokowane zaś jest w Londynie. Łączne rezerwy Republiki Federalnej wynoszą 3378 ton i ustępują tylko tym zgromadzonym przez Amerykę (8133 ton). Niemieckie rezerwy są większe nawet od tych zgromadzonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2814 ton). Trzecie na liście krajów Włochy mają zaś 2451 ton.

fot. / / International Financial Statistics

Dla porównania polskie rezerwy sięgają 103 ton, co daje nam 33. miejsce na światowej liście (doliczając instytucje międzynarodowe - 36.). Niestety aż 95 proc. naszego złota przechowywane jest w Londynie, a tylko 5 proc. znajduje się w kraju. Ostatni audyt polskiego złota przechowywanego przez Bank Anglii zakończył się w II kwartale 2013 roku, a jego wyniki do publicznej wiadomości podano na początku 2014 roku. O niezwykłej historii ewakuacji polskiego złota, która sięga czasów II RP, przeczytasz w tym artykule.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
1as
Niemiaszki są cwane, wycofali złoto z Paryża nie dlatego, że już nie jest centrum finansowym (a był?), tylko dlatego, że niedługo może tam wybuchnąć wojna domowa.
staryznajomy
ciekawe ile z tego niemieckiego złota to przetopione pierścionki, obrączki i zęby pomordowanych w czasie II wojny światowej. Ciekawe czy Merkel to złoto parzy w ręce !
xyz83
Główny udział w tym procederze mieli Polacy, to oni namawiali Niemców do tego żeby zabijać i okradać. Niemcy podczas byli przeważnie kolejarzami, kucharzami, budowlańcami.
open_mind
Jeszcze raz o: Sekretarz skarbu USA: Nasze złoto jest bezpieczne. To po prostu jest bardzo amatorskie i alarmujące, tak wiedz że ze światem coś niedobrego się dzieje! Frajer przytWittował, jak dzieciak.
wawrzy
zloto powinno być poza Polską żeby nie trzeba było go wywozić ekwilibrystycznie jak w 2-giej wojnie swiatowej

Zamiast sprowadzać złoto do kraju lepiej wybudować i przechowywac strategiczne surowce (rope, gaz, broń, amunicje)
karllos
a po co Polska ma wycofywać z Anglii te 100 ton złota ?? przecież to w przeliczeniu na zł grosze .... kg złota kosztuje około 150 tyś zł .... 100 ton to 15 mld zł ...roczne dochody państwa wg budżetu na 2017 to około 320 mld zł..... co zmieni te 15 mld ??? to są grosze
wizytator
A ja jestem ciekawy tych wykrętów które usłyszelibyśmy chcąc sprowadzić swoje złoto.Czy to wogóle możliwe, żeby neokolonialny kraj odzyskał swoje złoto ?
open_mind
„Dla porównania polskie rezerwy sięgają 103 tony” Gwarantowanych przez kontrakty papierowe, Bo nasz fizyk „pręży” się w Chinach, nie ma lipy. Audyt hahah. Poprosimy o zdjęcie które zawsze jest warte więcej jak tysiąc słów z odlanym napisem Poland fine Gold .9999. No Adobe Photoshop please.
open_mind
Nie do wiary że jest tyle gamoni i klikają na czerwono - myślą że my tam w Londynie mamy fizyczne złoto- tam troszkę jest ale ono jest „dyżurne” Na „pokazówki” dla wszystkich.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki