REKLAMA

Austria sprowadziła część rezerw złota do kraju

Michał Żuławiński2015-12-15 07:51analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-15 07:51
FORUM

W maju ubiegłego roku Narodowy Bank Austrii (OeNB) zaskoczył świat, ogłaszając rozpoczęcie realizacji planu repatriacji złota. Dopiero teraz jednak poznaliśmy pierwsze efekty tej operacji.

Według informacji OeNB, do końca listopada z zagranicy do kraju sprowadzono 15 ton złota. Oznacza to, że do pełnej realizacji planu potrzeba sprowadzenia jeszcze 75 ton.

Po zakończeniu planu repatriacji – co zakładane jest na 2020 r. – połowa opiewających na 280 ton austriackich rezerw spoczywać będzie w kraju, 30 proc. składowanych będzie w Londynie, a 20 proc. w Szwajcarii.

- Z jednej strony ryzyko składowania złota głównie w jednym miejscu zostanie ograniczone, z drugiej zaś zachowana zostanie możliwość szybkiej sprzedaży złota na rynkach w Londynie i Zurychu – oznajmia bank.

Austriackie rezerwy złota

Przed repatriacją Obecnie (XI 2015) Po repatriacji
Wiedeń 50 t
65 t
140 t
Londyn 224 t 209 t 84 t
Zurych 6 t
6 t
56 t

280 t
280 t
280 t
Źródło: OeNB

Narodowy Bank Austrii oznajmił jednocześnie, że po realizacji planu repatriacji 90 ton kruszcu spocznie w jego skarbcach, a 50 ton zostanie przekazanych Mennicy Austriackiej.

Według zapewnień banku, 280 ton austriackich rezerw przechowywanych jest w formie 22 400 sztab spełniających standardy londyńskiej giełdy („LBMA Good Delivery”). Sztaby te ważą około 12,5 kg i mają wymiary 25 cm x 7 cm x 4 cm. OeNB podkreślił, że „w czasie odbioru austriackiego złota, każda sztaba jest badana precyzyjną miarką, wagą, ultradźwiękami i promieniami rentgenowskimi”.

Topniejące rezerwy

Po drugiej wojnie światowej Austria odzyskała blisko dwie trzecie przedwojennych rezerw złota (50,1 z 78,2 ton). Następnie, w wyniku „cudu gospodarczego” i przy wciąż istotnej roli złota w światowym systemie gospodarczym, rezerwy te – podobnie jak w wypadku sąsiednich Niemiec - zaczęły sukcesywnie rosnąć. 

Jak podaje OeNB, w szczytowym momencie Austria dysponowała rezerwami wielkości 657 ton. Austriackie złoto przechowywano głównie za granicą ze względu na możliwość szybkiego wykorzystania go w rozliczeniach międzynarodowych oraz w związku z zagrożeniem sowiecką inwazją.

/ WGC

Po wyparciu złota ze światowych finansów (początek lat 70.), rola rezerw zaczęła stopniowo maleć, a banki centralne państw zachodnich rozpoczęły wyprzedawanie kruszcu. Trend ten obecnie się zatrzymał - austriackie rezerwy złota pozostają na niezmienionym poziomie od 8 lat – jednak, dla porównania, w 2000 r., czyli przed wcieleniem w życie zapisów porozumień CBGA, Austria miała 407 ton kruszcu.

Niemcy i Holendrzy przetarli szlak

Blisko trzy lata temu Bundesbank ogłosił plan repatriacji niemieckiego złota. Jego realizacja początkowo postępowała jednak nad wyraz opieszale, co dało podłoże do fali plotek i spekulacji. Według ostatnich informacji niemieckiego banku centralnego, w ubiegłym roku nastąpiły znaczne postępy na drodze do sprowadzenia do Niemiec zakładanej części złota. Mimo to, w ciągu dwóch lat naszym zachodnim sąsiadom udało się „odzyskać” z Paryża i Nowego Jorku jedynie 157 z planowanych 674 ton kruszcu. Kolejnych informacji na temat niemieckiej repatriacji spodziewać możemy się na początku stycznia 2016 r.

W ślady Niemców poszli też ich sąsiedzi, Holendrzy. W listopadzie 2014 r. De Nederlandsche Bank poinformował o sprowadzeniu do kraju złota przechowywanego wcześniej w Stanach Zjednoczonych. W komunikacie tym kluczowy był czas przeszły dokonany – DNB nie kreśli planów, lecz poinformował o fizycznym przetransportowaniu złota przez ocean.

Polskie złoto na emigracji

Ostatni audyt polskiego złota przechowywanego przez Bank Anglii zakończył się w II kwartale 2013 r., jednak jego wyniki do publicznej wiadomości podano dopiero na początku ubiegłego roku. Oficjalnie rezerwy NBP wynoszą 102 tony i 918,29 kg złota, z czego 95 proc. przechowywanych jest w Londynie, a tylko 5 proc. znajduje się w kraju.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~gimbus
Niemcy Holendrzy Austriacy ciągną AU do siebie.znaczy że będzie zawierucha?
Czy to zwykła dywersyfikacja ?
~qń
Najlepszy sposób na badanie czy sztaby są złote to przewiercić je na wlot ,jeżeli wiertła będą się łamać to mamy wolfram ha ha ha !
~autor
Austria trzyma w UK złoto - ciekawe ile tam brakuje
~ja
w UK jest giełda metali szlachetnych i widocznie mają tam "konto" żeby nim handlować spekulować czy coś ta innego
~Haha
A u rosjan nikt nie chce przechowac swojego zlota? Przciez to pewniak, wielki i silny kraj.
~DMQ
Rosja wbrew pozorom też nie trzyma złota u siebie. 1500 ton zdeponował Car w USA przed rewolucją - miały to być rezerwy na wypadek przejęcia władzy przez komunistów, niestety USA wypięło się i złota nie oddało a car z rodziną został zamordowany. Mówi się też, że złoto zdeponowane w Fort Knox tak naprawdę też Rosja wbrew pozorom też nie trzyma złota u siebie. 1500 ton zdeponował Car w USA przed rewolucją - miały to być rezerwy na wypadek przejęcia władzy przez komunistów, niestety USA wypięło się i złota nie oddało a car z rodziną został zamordowany. Mówi się też, że złoto zdeponowane w Fort Knox tak naprawdę też zostało rozkradzione i jest tam pozłacany wolfram.
~Adamek630
Ciekawe jest to że ilość złota przed i po repatriacji zgadza się. U naz jak z OFE przelewali do ZUS to w wyniku jakichś tam działań kwoty były różne :-D
~Logic
To takie "transakcje finansowe" made in Platforma Oszustów...
~rttyu
z OFE nie było przelane ani złotówki, państwo zlikwidowało sobie kawałek jawnego długu umarzając obligacje posiadane przez OFE
~Matematyk
jeśli ktoś ma trochę pojęcia o giełdzie to chyba wie, że cena zakupu i cena sprzedaży to nie to samo a są jeszcze prowizje dla maklerów i to o te kwoty przelew był niższy. Przelano nie zapisy z ofe tylko wpływy ze sprzedaży papierów dłużnych, akcji obligacji itd.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki