REKLAMA

Najbardziej opłacalne kierunki studiów. Po których można zarobić najwięcej?

Katarzyna Wiązowska2023-07-31 09:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-31 09:30

Wybierając studia warto wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale również to, na jakie zarobki można liczyć po ich ukończeniu. Zwłaszcza, że są i takie, po których miesięczne wynagrodzenie już w pierwszym roku może sięgnąć nawet 15-20 tys. zł. miesięcznie.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów. Po których można zarobić najwięcej?
Najbardziej opłacalne kierunki studiów. Po których można zarobić najwięcej?
fot. Anatol Chomicz / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Wśród najbardziej opłacalnych studiów dominują kierunki informatyczne. Jednak zaskakuje fakt, że na pierwszym miejscu są kierunki, które z programowaniem i wiedzą techniczną nie mają nic wspólnego – wynika z zestawienia opublikowanego przez Business Insider.

Z danych ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów (ELA), opartego na danych z ZUS-u i systemu POL-on (informacji o szkolnictwie wyższym i nauce), wynika, że w 2021 r. absolwenci studiów magisterskich w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu zarabiali średnio 4897 zł brutto. Jednak aż 25 specjalizacji gwarantowało średnie zarobki na poziomie powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie – podaje Business Insider.

Z przygotowanego zestawienia wynika wyraźna dominacja kierunków informatycznych, które stanowią aż osiem z dziesięciu najlepiej opłacanych studiów. Paradoksalnie pierwsze miejsce jest zarezerwowane dla inny typ wykształcenia. Najbardziej opłacalnym kierunkiem jest Executive Master of Business Administration na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, czyli 4-semestrowe studia II stopnia (magisterskie) gwarantujące jednocześnie uzyskanie dyplomu MBA. Absolwenci tego kierunku w pierwszym roku po dyplomie zarobili średnio ponad 4 tys. zł więcej od drugiego najbardziej opłacalnego kierunku, czyli informatyki stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po jakich kierunkach zarobisz 10 tys. zł?

Kierunki informatyczne stanowią aż 22 z 30 najbardziej opłacalnych studiów oferowanych przez uczelnie, a absolwenci aż 19 z nich w pierwszym roku po dyplomie zarobili średnio co najmniej 10 tys. zł. To poziom nieosiągalny dla większości pozostałych studiów. Poziom 10 tys. przekroczyły jeszcze tylko górnictwo i geologia, elektronika i telekomunikacja oraz finanse i rachunkowość oraz wspomniane studia Executive MBA.

Średnie zarobki absolwentów nauk technicznych i inżynieryjnych w pierwszym roku po ukończeniu takich studiów wynoszą 5666 zł brutto, czyli o 769 zł więcej niż przeciętnie absolwenci studiów ogółem. Jednak studenci, którzy pracowali już w trakcie nauki mogą liczyć na nieco więcej, bo 6077 zł.

W pierwszej 10 najbardziej opłacalnych kierunków techniczno-inżynieryjnych aż osiem miejsc zajmują studia informatyczne. Pozostałe dwa miejsca przypadły górnictwu i geologii (na krakowskiej AGH i Politechnice Śląskiej). Na wysokie pensje bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu mogą liczyć też absolwenci elektroniki i telekomunikacji (dwa takie kierunki są w pierwszej "20" tych najbardziej opłacalnych, ze średnią pensją powyżej 10 tys. zł). Opłacalne jest też studiowanie m.in. automatyki i robotyki oraz mechaniki i budowy maszyn.

Opłaca się studiować finanse i zarządzanie

Wśród kierunków ekonomiczno-finansowych wciąż opłacalne jest studiowanie finansów i rachunkowości oraz zarządzania - stanowią 16 z 30 najbardziej opłacalnych studiów ekonomicznych. Wśród lepiej płatnych specjalizacji pojawia się też analityka gospodarcza oraz studia umożliwiające łączenie wiedzy ekonomicznej i informatycznej jak informatyka i ekonometria, informatyka w biznesie lub informatyka stosowana, którą można studiować także na uczelniach ekonomicznych.

Mniej opłacalne są kierunki humanistyczne i społeczne. Jednak tu trzeba brać pod uwagę wiele czynników, w tym m.in. to, że absolwenci niektórych tego typu studiów zarabiają więcej na dalszym etapie karier wraz z zaliczeniem kolejnych stopni wykształcenia. Dotyczy to np. absolwentów prawa, architektury, produkcji filmowej czy sztuk pięknych. Wysokie miejsce w rankingi mają również np. historia sztuki lub bezpieczeństwo wewnętrzne, co sugeruje, że także w dziedzinach humanistyczno-społecznych coraz istotniejsze znaczenie ma wysokiej jakości specjalizacja, która może zapewnić wyższe zarobki.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy

Godna zaufania metoda oszczędzania – LOKATY FACTO. Zyskaj do 5,75% w skali roku!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
darecki787
A jak tam się zarabia po gender studies? Ktoś coś?
chariotti
5-6 tyś dają w biedronce czy lodlu na start wiec po co studiować 5 lat dla paru zł wiecej, koszta studiowania jakoś nikt nie uwzględnił w tym raporcie.
doswiadczonyinwestor
Taką analizę to robiłbym od przejrzenia ofert pracy ale i tak z pewnym przymrużeniem oka . Spotkałem się z tym że kolesie po studiach z marketingu i zarządzania pracowali na wózku widłowym albo zostawali kierowcami to masz 6 lat w plecy .
zenonn
Przynajmniej są kierownikami. Zarządzają kierownicą.
Niektórzy mają 3 fakultety i nie pracują w żadnym wyuczonym zawodzie.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Dziwne ze nie było w zestawieniu żadnej uczelni medycznej i w ogole nie wspomniano nawet o wynagrodzeniach lekarzy i tak rzadko cokolwiek oficjalne statystyki o nich wspominają ciekawe dlaczego :)
hfjdj
Najbardziej się opłaca nic nie studiować i uczyć się robienia biznesu przez te 5 lat.
men24a
Najbardziej opłacalne kierunki to KUL i to coś w Toruniu. Jak ta szarańcza opanuje kraj, nic nie zostanie. Przeniosą raj z nieba na ziemię
sterl
Raczej wszystkich do ich nieba , ze szprycą albo bez..
zenonn
Niewielu absolwentów pracuje w wyuczonym zawodzie.
Lekarze? Prawnicy?
Dobre zarobki na start nie mają związku z wykształceniem.
Informatyk musi być hobbystą, robić to od dzieciństwa, studia niewiele mu pomogą.
Sportowiec nie nauczy się osiągania sukcesów na studiach.
Zarządzanie? MBA? Czym młodzieniec chce zarządzać?
Niewielu absolwentów pracuje w wyuczonym zawodzie.
Lekarze? Prawnicy?
Dobre zarobki na start nie mają związku z wykształceniem.
Informatyk musi być hobbystą, robić to od dzieciństwa, studia niewiele mu pomogą.
Sportowiec nie nauczy się osiągania sukcesów na studiach.
Zarządzanie? MBA? Czym młodzieniec chce zarządzać?
Firmą rodzinną? Masami będąc w partii rządzącej?

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki