REKLAMA

NIK przesłucha marszałek Witek. To element kontroli programu "Polskie Szwalnie"

2022-01-18 15:20
publikacja
2022-01-18 15:20
NIK przesłucha marszałek Witek. To element kontroli programu "Polskie Szwalnie"
NIK przesłucha marszałek Witek. To element kontroli programu "Polskie Szwalnie"
/ Sejm RP

Na środę do Najwyższej Izby Kontroli została zaproszona marszałek Sejmu Elżbieta Witek w związku z prowadzoną przez delegaturę w Szczecinie kontrolą, dotyczącą programu Polskie Szwalnie - poinformował dziennikarzy rzecznik NIK Łukasz Pawelski.

Rzecznik NIK był pytany przez dziennikarzy w Sejmie o szczegóły kontroli nadzoru na służbami, o której mówił we wtorek przed senacką komisją ds. Pegasusa prezes NIK Marian Banaś. Przyznał, że kontrola ta "rozpocznie się na dniach", ale nie wiadomo jeszcze, kiedy wezwany zostanie prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Rzecznik poinformował, że w środę na przesłuchanie do NIK wezwana została marszałek Sejmu Elżbieta Witek. "Ma to związek z kontrolą prowadzoną przez delegaturę w Szczecinie, dotyczącą programu Polskie Szwalnie" - poinformował.

Z kolei na przyszły tydzień zaplanowana jest "czynność z udziałem pana ministra Michała Dworczyka".

Jeszcze we wrześniu Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła, że w najbliższych dniach rozpocznie się w Agencji Rozwoju Przemysłu kontrola doraźna dotycząca programu "Polskie Szwalnie".

Projekt "Polskie Szwalnie" powstał w marcu 2020 r, w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. "Maseczki ochronne były wówczas towarem niezbędnym i jednocześnie deficytowym. ARP S.A. jako spółka skarbu państwa działając w ramach powierzonych obowiązków, zgodnie z wprowadzanymi wówczas regulacjami, podjęła się przeprowadzenia projektu, którego celem było wyprodukowanie do końca czerwca 2020 r. 100 mln szt. masek ochronnych różnego rodzaju i przeznaczenia" - informowała Agencja w komunikacie.

Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej. Kontroluje działalność organów administracji rządowej, Narodowego Banku Polskiego, państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych. Może też kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych i innych samorządowych jednostek organizacyjnych, jak również działalność innych jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych (przedsiębiorców) w zakresie, w jakim wykorzystują one majątek lub środki państwowe lub komunalne oraz wywiązują się z zobowiązań finansowych na rzecz państwa.

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli mają prawo m.in. do swobodnego wstępu do obiektów i pomieszczeń jednostek kontrolowanych, wglądu do wszelkich dokumentów związanych z działalnością jednostek kontrolowanych, wzywania i przesłuchiwania świadków.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pstrzezek
Marian się rozkręca ;) I oby tak dalej. Chłop zna tą ekipę od środka i jak nikt inny i wie że każdy ale to KAŻDY jest tam umoczony. I po co było zastraszać mu rodzinę PiSowskie miernoty? ;) A to że ma sam coś za uszami? No sorry, pokoje na godziny to inny kaliber niż rozkradanie państwa na skalę PiS
demeryt_69
Ataki na Witka to czysty antysemityzm!

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki