REKLAMA

NIK: cmentarna samowola. Nielegalne cenniki za pochówek

2016-10-26 12:15
publikacja
2016-10-26 12:15

Najwyższa Izba Kontroli oceniła wykonywanie przez gminy obowiązków nałożonych przez przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Okazało się, że w 37 proc. to nieuprawnione do tego podmioty decydowały o wysokości stawek opłat za miejsce pochówku, prowadząc nielegalną działalność komercyjną. 

NIK: cmentarna samowola. Nielegalne cenniki za pochówek / FORUM

W Polsce istnieje 1880 cmentarzy komunalnych, za prowadzenie których odpowiada gmina. To gmina ustala wysokość stawek opłat za miejsce pochówku. W ocenie NIK gminy lekceważyły obowiązki nadzorcze, co skutkowało tym, że jednostki komunalne prowadziły nielegalne działalności komercyjne i to one narzucały cenniki opłat za czynności wynikające z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. 

NIK na podstawie danych wojewódzkich inspekcji sanitarnych / NIK

NIK wykazał, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast rezygnowali z uprawnień nadzoru nad cmentarzami, przez co podmioty zewnętrzne mogły samodzielnie ustalać warunki korzystania z nekropolii. 

W raporcie czytamy: - Niejednorodny sposób kalkulacji opłat za usługi cmentarne uniemożliwia zestawienie i porównanie ich stawek pomiędzy poszczególnymi gminami. Na przykład, całkowity koszt miejsca grzebalnego za dwuosobowy grób na okres 20 lat w Luboniu (woj. wielkopolskie) wyniósł 255 zł, a w Koninie (woj. wielkopolskie) - 1980 zł. W trzech gminach wprowadzono dodatkowe zróżnicowanie opłat. Na przykład, w Luboniu opłata za miejsce grzebalne dla osób spoza tej gminy była wyższa o 400 proc., a w Siemiatyczach (woj. podlaskie) o 200 proc. 

Najwyższa Izba Kontroli ponadto zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia przepisów umożliwiających lokalizację cmentarza komunalnego poza granicami gminy, której ma ona służyć oraz wprowadzenia systemowych rozwiązań zapewniających ochronę i utrzymanie starych cmentarzy. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~JP
co tam cialo, wazny duch...
to tylko skafander umozliwiajacy ci interakcje w tym materialnym swiecie abyc mogl zbierac doswiadczenia i uzupelniac duchowe puzle...
~aaa
ciekawe kiedy Urzad Skarbowy rozliczy administratora cmentarza [ kościelnego]z dochodów na cmentarzach parafialnych - 80% to szara strefa.
~kondensator
W Siemiatyczach wszyscy w Belgii siedzą ;-D. Także batman dobrze wie i trzyma ręke na pulsie. Cos jak index Big Maca. Czarna korporacja to najdoskonalsza organizacja wszechczasów :-D
~Horus
Nawet w tym naszym burdelu po śmierci też jest syf totalny. Najgorszym złodziejem i zdziercą jest klecha i jego przybytek parafialny. Tam się bierze ile chce / zapragnie. Cennik prosto z nieba. Może już czas zająć się tymi złodziejami i odpowiednio opodatkować.
~widzeze
plujesz na Koscio , tak ? podobnie jak wielu innych, jak chociazby Milosz , ktory nazywal katolikow malpami ... - ale jak poczul , ze mu sie zwieracze zaciskaja , to prosil o pogrzeb kaolicki . Taki to z niego byl madrus. Wszyscy sa madrale jak sa zdrowi i silni , ale sytuacja diametralnie sie zmienia , gdy zaczynasz czuc plujesz na Koscio , tak ? podobnie jak wielu innych, jak chociazby Milosz , ktory nazywal katolikow malpami ... - ale jak poczul , ze mu sie zwieracze zaciskaja , to prosil o pogrzeb kaolicki . Taki to z niego byl madrus. Wszyscy sa madrale jak sa zdrowi i silni , ale sytuacja diametralnie sie zmienia , gdy zaczynasz czuc oddech smierci na plecach . Takze nie medrkuj tak bardzo , bo cie moze kiedys braknac .
~Taktak
To jest jeden z " tysiaca" przykladow psucia panstwa w ostatnich kilkunastu latach przez " jedynych zdolnych do wladzy " w Polsce.
~obserw
POWINNA BYĆ JEDNA NISKA OPŁATA ZA TE KILKA METRÓW KWADRATOWYCH I TYLKO JEDNA OPŁATA NA ZAWSZE W CAŁEJ POLSCE BO KAŻDEMU CZŁOWIEKOWI NALEŻY SIĘ GODNY SPOCZYNEK I SPOKÓJ PO ŚMIERCI BO MA SWOJĄ GODNOŚĆ. KONIEC Z ZARABIANIEM NA ŚMIERCI INNYCH. WEŹMY SIĘ ZA ORGANIZOWANIEM REFERENDUM ZA TYMI PRZEPISAMI
~oszczędny
Nie zapłacę! Niech mpje truchło wywalą do rowu, nic mnie to nie obchodzi.
~Dżejms
Wychodzi na to że nie warto umierać! No kurtka - nie po takich cenach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki