REKLAMA

Musk znów sprzedał spory pakiet akcji Tesli

2022-08-10 07:00
publikacja
2022-08-10 07:00
Musk znów sprzedał spory pakiet akcji Tesli
Musk znów sprzedał spory pakiet akcji Tesli
fot. DADO RUVIC / / Reuters

Kilka miesięcy temu Elon Musk zapewniał, że nie zamierza już sprzedawać udziałów w Tesli. Teraz pozbył się akcji za kolejne 7 mld dol. Jak sam twierdzi, po to, by uniknąć "awaryjnej sprzedaży", gdyby sąd uznał, że musi przejąć Twittera za ustaloną wcześniej kwotę.

Między 5 a 9 sierpnia Elon Musk sprzedał prawie 8 mln akcji Tesli za blisko 7 mld dolarów - wynika z komunikatów giełdowych spółki.

Założyciel, główny akcjonariusz i dyrektor wykonawczy Tesli sprzedał walory spółki za przeszło 20 mld dol. pod koniec ubiegłego roku, by pozyskać środki na zapłatę podatku z tytułu wykorzystania opcji zakupu akcji po niższej od rynkowej cenie. Następnie w kwietniu spieniężył kolejne pakiety za 8,5 mld dol., by zabezpieczyć finansowanie na przejęcie Twittera. Wówczas ogłosił, że nie zamierza pozbywać się kolejnych udziałów.

Przed miesiącem Musk wypowiedział Twitterowi umowę na przejęcie spółki za 44 mld dol. po cenie 54,20 dol. za akcję. Jako powód wskazał, że władze portalu społecznościowego nie przekazały mu wszystkich wymaganych informacji na temat liczby nieautentycznych kont i spamu. Jego zdaniem ich odsetek przekracza 5 proc. użytkowników.

Przed ogłoszeniem zerwania porozumienia za akcję Twittera płacono już tylko niespełna 40 dolarów, po tym jak informacja ujrzała światło dzienne spadki się pogłębiły, ale w kolejnych tygodniach walory odbiły i wczoraj na zamknięciu sesji były wyceniane na blisko 43 dolary za sztukę, ponad 20 proc. niżej niż w ofercie Muska.

Bloomberg

Zarząd Twittera odrzuca zarzuty miliardera i zamierza zmusić go za pomocą sądu do dotrzymania umowy. Ten ma zająć się sprawą w październiku.

"W (miejmy nadzieję mało prawdopodobnym) przypadku, gdyby Twitter doprowadził do realizacji umowy * i * niektórzy partnerzy kapitałowi wycofają się z zakupu, ważne jest, aby uniknąć nagłej sprzedaży akcji Tesli" - tłumaczy swoją decyzję o sprzedaży akcji producenta aut elektrycznych Musk. W odpowiedzi na pytanie użytkownika założyciel Tesli stwierdził, że jeśli umowa z Twitterem nie dojdzie do skutku, ponownie kupi akcje producenta samochodów.

Zgodnie z umową miliarder jest odpowiedzialny za zapewnienie finansowania na zakup Twittera w wysokości 33,5 mld dol., resztę ma pokryć za pomocą długu. Podobno Muskowi udało się już przekonać inwestorów do przyłączenia się do jego oferty - mieli oni obiecać założycielowi Tesli wsparcie w wysokości 7 mld dol. W umowie między Muskiem a Twitterem zapisano, że jeśli któraś ze stron ją zerwie, zapłaci drugiej miliard dolarów. Najbogatszy człowiek świata nie będzie musiał zapłacić tej kwoty, jeśli sąd uzna, że władze portalu wprowadziły Muska w błąd bądź w spółce miało miejsce "istotne zdarzenie niepożądane".

Elon Musk. Od katalogów do lotów kosmicznych - jak stał się jednym z najbogatszych na świecie?

Apologeci porównują go do Thomasa Edisona czy Andrew Carnegiego. Krytycy twierdzą, że to egocentryk, który wygrywa przede wszystkim dzięki dobremu PR-owi. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że Elon Musk, cokolwiek byśmy o nim sądzili, potrafi jak nikt inny wcielać w życie pomysły, które na pierwszy rzut oka wydają się całkowicie niemożliwe. Liderem rankingu najbogatszych ludzi na świecie nie zostaje się bowiem przypadkowo.  

 

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (19)

dodaj komentarz
bha
W miarę godnie, w miarę dobrze ,w miarę spokojnie, w miarę przewidywalnie i w miarę perspektywicznie to już było!!!.
ehud
Wygląda na to, że znowu masz problemy finansowe ... przykra sprawa :)
iluminata_3
Dobrze robi opychanie teraz balona to jak sprzedawanie akcji firm informatycznych na przełomie 1999/2000 w USA.
Ten gniot Tesla wart 5% max co za niego wołają.
zgadujzgadula
Oszukal nas ciezko pracujacych myslacych inaczej jak mogl.....
grzegorzkubik
Jak właściciel sprzedaje akcje to coś złego musi się dziać, jak piszą w wielu solidnych książkach o inwestowaniu.
zoomek
To co? Kupujemy dogecoin, lunę czy btc?
ssmentek
To że będzie musiał zapłacić za akcje Twittera jest pewne na 99%
chudy_january
trochę przypomina Tuska, który obiecywał, że nie będzie podwyższał podatków
a jak objął władzę podwyższył m.in. VAT do 23 %......
zzibi2
bardziej jak Morawieckiego jak obiecał 3mln samochodów elektrycznych

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki