REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Elon Musk sprzeda potężny pakiet akcji Tesli. Bo tak zagłosowali użytkownicy Twittera

Maciej Kalwasiński2021-11-07 09:00, akt.2021-11-08 18:53analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-07 09:00
aktualizacja
2021-11-08 18:53
Elon Musk sprzeda potężny pakiet akcji Tesli. Bo tak zagłosowali użytkownicy Twittera
Elon Musk sprzeda potężny pakiet akcji Tesli. Bo tak zagłosowali użytkownicy Twittera
fot. Hannibal Hanschke/Pool / / FORUM

Elon Musk zapowiedział, że sprzeda 10 proc. swoich akcji Tesli, jeśli tak zdecydują użytkownicy w twitterowej sondzie. Miliarder stawia pytanie w kontekście debaty o wprowadzeniu podatku od "niezrealizowanych zysków", który miałby być odpowiedzią na niskie opodatkowanie najzamożniejszych Amerykanów, ale w rzeczywistości najbogatszy człowiek świata może chcieć upłynnić część swojego pakietu, bo potrzebuje pieniędzy na... zdobycie kolejnych udziałów w Tesli.

Musk napisał w sobotę na Twitterze, że ostatnio wiele osób twierdzi, że niezrealizowane zyski są sposobem na uniknięcie podatków. "Dlatego proponuję, że sprzedam 10 proc. swoich akcji Tesli" - dodał, zamieszczając sondę z pytaniem "czy to popierasz?".

Założyciel Tesli podkreślił, że zastosuje się do wyników sondy - jakiekolwiek by nie były. W niedzielę o 20:17 polskiego czasu minęły 24 godziny od rozpoczęcia głosowania i zostało ono zakończone. Większość uczestników wybrała opcję "tak", czyli poparła sprzedaż pakietu. Na "nie" głosowało 42,1 proc. W sondzie wzięło udział ponad 3,5 mln kont.

Odpowiadając na pytanie jednego z użytkowników, czy wynik głosowania okazał się taki, jak chciał, Musk napisał po zamknięciu sondy, że był gotowy zaakceptować każdy wynik.

Na koniec ubiegłego roku Elon Musk posiadał 170 492 985 akcji Tesli, czyli ok. 17 proc. udziałów w spółce. Oznacza to, że miliarder może sprzedać blisko 2 proc. spółki, przy obecnej wycenie rynkowej wartych ponad 20 miliardów dolarów. Oczywiście nie wiadomo, po jakiej cenie udałoby się upłynnić tak duży pakiet. Wcześniej Musk wielokrotnie podkreślał, że nie zamierza sprzedawać akcji Tesli pomimo astronomicznej wyceny rynkowej spółki - w ciągu 10 lat wzrosła ona ponad 180-krotnie.

W ciągu 10 lat cena akcji Tesli wzrosła ponad 180-krotnie (Bloomberg)

W USA - podobnie jak w Polsce - posiadacze udziałów w spółkach publicznych nie płacą podatku od rosnącej wartości walorów. Daninę na rzecz państwa odprowadzają po sprzedaży akcji z zyskiem. Stawka tamtejszego "podatku Belki" zależy od długości inwestycji (ponad rok albo mniej) oraz poziomu dochodu. W przypadku Muska byłoby to 20 proc., choć demokraci zamierzają podwyższyć stawkę do 25 proc.

Tymczasem Amerykanie debatują nad wprowadzeniem podatku od "niezrealizowanych zysków", czyli wzrostu wartości aktywów, który miałby objąć najzamożniejszych. W ostatnich latach wyceny na Wall Street szybują (ceny domów również), a wraz z nimi majątki posiadaczy akcji. Część społeczeństwa uważa, że najbogatsi płacą zbyt niskie podatki. Ponadto gwałtownie rosną wydatki publiczne, które można sfinansować poprzez pogłębianie potężnego, zbliżającego się do 30 bln dol., długu publicznego bądź zwiększenie danin.

Musk, którego majątek jest obecnie wyceniany przez Bloomberga na 338 mld dol., podkreśla, że nie pobiera pensji ani premii w gotówce, dlatego jego jedynym sposobem na zapłacenie podatku jest sprzedaż akcji. Z czego zatem utrzymuje się na co dzień miliarder? Z długu zaciąganego pod zastaw walorów Tesli. Jak informuje "The Wall Street Journal", w 2020 r. 92 miliony spośród 227 milionów akcji spółki w rękach Muska było zabezpieczeniem kredytów osobistych. Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Tesli miliarder może z tego tytułu zaciągnąć dług w wielkości do 25 proc. wartości zastawionych akcji. Przy obecnych wycenach jest to blisko 30 mld dol.

Najbogatszy człowiek świata może w najbliższej przyszłości potrzebować sporo pieniędzy. W sierpniu wygasają opcje na zakup akcji Tesli, przyznane Muskowi w 2012 r. w ramach programu motywacyjnego, jeśli spółce pod jego przywództwem uda się spełnić 10 celów rozwojowych oraz zwiększyć kapitalizację. Drugi punkt firma wypełniła z nawiązką - jej obecna wycena rynkowa przekracza 1,2 bln dol., a wystarczyłoby zaledwie niewiele ponad 40 mld dol. Natomiast spośród 10 celów rozwojowych zrealizowanych zostanie 9 - Tesla nie osiągnie bowiem przynajmniej 30-proc. marży brutto przez minimum cztery kwartały z rzędu.

Tym niemniej Muskowi należą się blisko 24 mln akcji Tesli po cenie 6,24 dolara za walor. Trudno się spodziewać, by miliarder nie skorzystał z opcji zakupu - obecna cena rynkowa jednej akcji to ponad 1222 dolary. Świetny interes, ale niestety założyciel Tesli będzie zmuszony odprowadzić spory podatek. Łączna stawka (federalnego i lokalnego) wyniesie bowiem ponad 50 proc. od różnicy między wyceną rynkową a ceną zapłaconą. Jeśli notowania spółki utrzymają się, Musk będzie musiał zapłacić państwu ok. 15 mld dol.

I tu wracamy do początku - Musk może chcieć sprzedać 10 proc. swoich akcji Tesli, by zdobyć pieniądze na zakup kolejnego pakietu walorów spółki bez zaciągania kolejnych długów. Udziały miliardera w założonej przez niego spółce odrobinę wzrosną, państwo "zarobi" kilkanaście miliardów dolarów., część społeczeństwa będzie usatysfakcjonowana, że bogaci w końcu więcej dokładają do wspólnej kasy, a sam Musk będzie miał kolejne powody do samozadowolenia. Tylko czy nie stracą na tym inni akcjonariusze Tesli? W poniedziałek na otwarciu notowań akcje spółki spadały o 7 proc., ale na półmetku sesji odrobiły część strat i zniżkowały już tylko o niespełna 3 proc.

We wcześniejszej wersji artykułu błędnie szacowaliśmy liczbę akcji, które zamierza sprzedać Musk, na ponad 22 mln.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (59)

dodaj komentarz
wtomek
"Elon Musk sprzeda potężny" - już sprzedał, to jest mega manipulacja
stachsgh
A niech sobie sam jeździ tym Teslowatym wypierdkiem.
ekwador15
co to za diabelski pomysł z tym podatkiem od niezrealizowanych zysków. jak jestem 100mln na plusie po zakupie akcji w dołku i zapłace z tego 25mln podatków, to jak nie sprzedam na czas i cena akcji spadnie ze 100mln na plusie, do 20mln, to wtedy rząd mi odda kase? musk woli wziac kredyt zastawiając akcje bo wtedy wyjdzie mu co to za diabelski pomysł z tym podatkiem od niezrealizowanych zysków. jak jestem 100mln na plusie po zakupie akcji w dołku i zapłace z tego 25mln podatków, to jak nie sprzedam na czas i cena akcji spadnie ze 100mln na plusie, do 20mln, to wtedy rząd mi odda kase? musk woli wziac kredyt zastawiając akcje bo wtedy wyjdzie mu taniej no ale on tez sam naraża się trzymając te akcje do momentu gdzie moze byc krach. dziwny ten podatek. poki nie sprzedam akcji i nie zaksieguje zysku, to jaki podatek, zadnego nie powinno byc? absurd
rekin1986
Było do przewidzenia , że poleci nałeb na szyję . Kto przy zdrowych zmysłach kupi papier w cenie Zysk x 400 lub wartość księgowa x 46 trzeba być naprawdę niewyspanym by tak przepłacić papier
jjmm2u
Tak robią wszyscy bogacze, po co sprzedawać akcje i płacić 20% podatku jak można zastawić te same akcje pod kredyt oprocentowany 2-3% i nie płacić żadnego podatku.
jenak
Ale tam wałki odwalają. Musk przypomina mi Gretę. Wronki każdego przytulą.
sel
Góra dwa miesiące i śmieć wróci na 10$.
tyfr28
Ten magik wyciągnie miliardy na szczycie notowań bańki nad bańkami spółki która sprzedawała marzenia. Jej wartość jak Bitcojna powinna spaść o 70% w ciągu dnia by muc wrócić na szczyty gdy ten cwaniak się pozbędzie akcji. Ci co mają po kilka sztuk i się cieszą są jak plankton niesiony falą i nic dobrego im Ten magik wyciągnie miliardy na szczycie notowań bańki nad bańkami spółki która sprzedawała marzenia. Jej wartość jak Bitcojna powinna spaść o 70% w ciągu dnia by muc wrócić na szczyty gdy ten cwaniak się pozbędzie akcji. Ci co mają po kilka sztuk i się cieszą są jak plankton niesiony falą i nic dobrego im nie wróżę.
kenn
Zgaduję, że ten z góry ukartowany sondaż zakończy się opinią "sprzedawaj", a zatem mamy szczyt spółek tech ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki