REKLAMA

Możliwe dopłaty do najmu dla "Mieszkań Plus"

2018-02-21 13:00, akt.2018-02-21 16:06
publikacja
2018-02-21 13:00
aktualizacja
2018-02-21 16:06

Na Radzie Mieszkalnictwa zasygnalizowano temat dopłat do najmu dla lokatorów "Mieszkania Plus". Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń w rozmowie z PAP dodał, że nie został on jednak "skonkludowany" i ma być kontynuowany na kolejnym posiedzeniu Rady. Chodzi o zbudowanie mechanizmu, który wspierałby najemców poprzez dopłaty do najmu przy określonych kryteriach. "Kryteria te muszą zostać określone, wstępna dyskusja na ten temat już się odbyła" - powiedział Soboń.

fot. / / YAY Foto

Za wcześnie mówić i przesądzać o tym, jakiej wysokości dopłaty zostaną zaproponowane lokatorom w programie "Mieszkanie Plus" - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że prowadzone są analizy dot. tego, jaki poziom dopłat będzie konieczny.

"Poziom tych dopłat powinien (...) z jednej strony być atrakcyjny dla najemców, ale z drugiej strony również stanowić faktycznie jakościową zmianę w najmie mieszkań w naszym kraju" - wskazał.

Zaznaczył, że wsparcie tego typu będzie kierowane do "osób, których może być nie stać na opłaty czynszowe". "To wsparcie w obszarze mieszkalnictwa będziemy starali się przekierowywać - z tego, które było do tej pory kierowane głównie na dopłaty do kredytów (...) właśnie na wsparcie dla użytkowników tych lokali, dla najemców" - tłumaczył szef MIiR.

"Wiemy, że realizując ten program, problem udźwignięcia kosztów czynszu dla wielu mieszkańców naszego kraju, i tych uboższych, ale szczególnie młodych ludzi, którzy będą startowali na rynku pracy, może być poważnym problemem, więc to będzie bardzo ważny instrument wsparcia realizowany przez nasz kraj" - podsumował.

Płochocki: Pomysł dopłat jest bardzo dobry

Pomysł dopłat do wynajmu lokali w ramach programu "Mieszkanie Plus" jest bardzo dobry - powiedział PAP dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Dodał, że przy systemie dopłat będzie można zweryfikować, czy wsparcie trafia do najbardziej potrzebujących.

Jak mówił Płochocki, system dopłat "pozwoliłby przeciwdziałać sytuacji, w której okazałoby się, że w mieszkaniach subsydiowanych z pieniędzy innych obywateli, mieszkałyby bogate osoby, które po prostu wykazały się sprytem w dniu kwalifikacji do zajmowania mieszkania lub ich sytuacja materialna zwyczajnie się poprawiła".

Przypomniał, że taka sytuacja miała miejsce na rynku mieszkań komunalnych. "Mieliśmy »biednych« najemców mieszkań komunalnych w centrach miast, za które płacą po kilkaset złotych i jednocześnie parkują własne limuzyny" - opowiadał.

Jego zdaniem "ta budząca społeczny sprzeciw patologia powstała, ponieważ dotychczas osoba, która raz dostała uprawnienie do mieszkania komunalnego, nigdy nie ich traciła, nawet jeśli kupiła własny apartament na wynajem".

"Prawo do najmu było też automatycznie dziedziczone - jeśli babcia bogatego biznesmena, która rzeczywiście zasługiwała na wsparcie, zmarła to mógł on zachować prawo do najmu atrakcyjnego lokalu za ułamek realnej wartości. W tym samym czasie kolejki naprawdę potrzebujących osób po mieszkanie komunalne wydłużały się" - mówił.

Płochocki ocenił, że "»Mieszkanie Plus« w formule dopłat dla osób potrzebujących może trafić do większej liczby obywateli i rzeczywiście być sukcesem". "Przy przyznaniu prawa do mieszkania dla wybranej rodziny, wsparcie sięgające kilkuset tysięcy, trafiłoby do stosunkowo nielicznych wybrańców. Rozłożenie wsparcia na dopłaty zauważy znacząca część społeczeństwa" - podsumował.

autor: Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit

edytor: Anna Mackiewicz

kfk/ mp/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Mieszkanie Plus

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pjb
Dopłaty to dużo lepszy pomysł niż budowanie tanich "szklanych" domów. Tylko to powinno być zintegrowane z nowym budownictwem i z zachętami dla inwestorów. W tym powinny być REITy mieszkaniowe. Budujesz inwestycje na gruncie od państwa budynek na wynajem i dzięki taniemu gruntowi możesz wynająć część budynku Dopłaty to dużo lepszy pomysł niż budowanie tanich "szklanych" domów. Tylko to powinno być zintegrowane z nowym budownictwem i z zachętami dla inwestorów. W tym powinny być REITy mieszkaniowe. Budujesz inwestycje na gruncie od państwa budynek na wynajem i dzięki taniemu gruntowi możesz wynająć część budynku po niższych kosztach. Dodatkowo jeszcze część czynszów dopłaca państwo tym najbardziej potrzebującym i wtedy są one naprawdę niskie takie jakie obiecywano (o kupnie zapomnijmy bo biednego nigdy nie będzie stać na drogie mieszkanie to socjalistyczna mrzonka). Nie ma slamsów i jest integracja społeczna, jest nowa substancja mieszkaniowa i to dobrej jakości (tanie szybko się rozleci) a do tego są inwestorzy (każdy może inwestować w REITy), są deweloperzy bo wszyscy mogą się w to włączyć i jest skala działania. Tylko u władzy musi być otwartość umysłów, na co nie liczę.
slc350
cyt. "lub ich sytuacja materialna zwyczajnie się poprawiła". Czyli specjalnie patole nie będą poprawiać swojej sytuacji bo stracą mieszkanie.....
slc350
Świetnie ! teraz dowalimy przedsiębiorcom....
fred_
W tym kraju nie oplaca sie ciezko i uczciwie pracowac, zciskac pasa i zbierac na swoje mieszkanie. Oplaca sie za to sciemniac, robic na czarno, uzywac zywota i wyciagac reke po pomoc od panstwa.
Zastanawiam sie czy moj plan powrotu do PL z UK ma sens.
slc350
Odpowiem Ci... ja żałuję, że zająłem się biznesem na bananowej wyspie, trzeba było uciekać do UK jak reszta kolegów zrobiła...
fakty odpowiada slc350
To witaj w klubie, 10 lat temu byłem rok w UK, kraju NORMALNYM, gdzie jako obcy byłem lepiej traktowany przez urzędy, niż Polak w Polsce. Ale pomyślałem, weszliśmy do UNII, może ten durny naród zmądrzeję. A tu po 10 latach okazuje się, że obudziłem w socjalistycznym bagnie pędzącym w stronę wschodu z prędkością To witaj w klubie, 10 lat temu byłem rok w UK, kraju NORMALNYM, gdzie jako obcy byłem lepiej traktowany przez urzędy, niż Polak w Polsce. Ale pomyślałem, weszliśmy do UNII, może ten durny naród zmądrzeję. A tu po 10 latach okazuje się, że obudziłem w socjalistycznym bagnie pędzącym w stronę wschodu z prędkością światła. Po 2 ostatnich latach przestała mnie za to dziwić historią naszego kraju, która jest pasmem porażek, na własne, nas Polaków życzenie.
websterdxb
Kiedy skonczy sie to rozdawnictwo? W Anglii juz tego typu patologia panuje od lat, Polska chce podazac tym samym torem by zgromadzic elektorat?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki