REKLAMA

Mówią, że kryzys 2020 będzie inny

Malwina Wrotniak2020-05-22 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-05-22 06:00

Znane nazwiska i ich gorące wypowiedzi z ostatnich tygodni na temat przyszłości gospodarek polskiej i światowej. Publikujemy je dziś bez słowa komentarza. Ile w nich słuszności? O czym nie mówią? Jaki może być finał kryzysu gospodarczego 2020? Z tymi pytaniami, w gronie obecnych i przyszłych inwestorów, zmierzy się główny analityk Bankier.pl podczas planowanego jeszcze na maj webinaru.

#1

„Musimy mieć świadomość, że znajdujemy się w największym kryzysie gospodarczym od 100 lat; szacujemy, że blisko połowa przedsiębiorstw w Polsce odczuwa w związku z tym znaczący spadek przychodów. I tym samym setki tysięcy firm zagrożonych jest upadłością. Zagrożone są także miliony miejsc pracy". Więcej »

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszy Rozwoju; wypowiedź z 13 maja br.

#2

„Kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa jest gorszy od wielkiego kryzysu z przełomu lat 20. i 30 XX w.". Więcej »

Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego; wypowiedź z 20 kwietnia br.

#3

„Ten kryzys jest inny od wszystkich, które były wcześniej, również inny od tego, który miał miejsce nawet tak dawno jak 1929 rok. Mamy do czynienia ze zjawiskami bezprecedensowymi. Więcej »

Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów; wypowiedź z 27 marca br.

#4

Na pewno czeka nas poważny kryzys. I będzie zupełnie inny niż dotychczasowe, choćby ten ostatni z 2008 r., który zaczął się od instytucji finansowych. Obecny sparaliżował cały świat, dotyka wszystkich państw i ich gospodarek. Ani instrumenty polityki monetarnej, ani fiskalnej, ani rozwiązania propopytowe nie są dziś adekwatne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę”. Więcej »

Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju; wypowiedź z 24 marca br.

#5

"Dziś nie wiadomo jeszcze, gdzie my jesteśmy w tym kryzysie, czy to jest początek końca, czy koniec początku, więc musimy być przygotowani na wszystkie ewentualności". Więcej »

Tadeusz Kościński, minister finansów; wypowiedź z 21 kwietnia br.

#6

„Nie spodziewaliśmy się akurat takiego szczególnego (kryzysu - red.), ale jest to kryzys, do którego jako państwo jesteśmy doskonale przygotowani. Wszystkie instytucje państwowe wiedzą, co mają robić”. Więcej »

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego; wypowiedź z 18 marca br.

#7

"USA czeka kryzys, jakiego nie było od lat 1929-1933 i Wielkiego Kryzysu". Więcej »

Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku; wypowiedź z 22 marca br.

Czego można spodziewać się po tym kryzysie?

Straszą na wyrost ("największy kryzys gospodarczy od 100 lat") czy lojalnie uprzedzają o przyszłości, jaka ma nadejść ("nie spodziewaliśmy się takiego, ale jesteśmy doskonale przygotowani")? Jak traktować prognozy polityków i ekonomistów względem następnych miesięcy? Czy mieli szansę wyciągnąć wnioski z doświadczeń zebranych po załamaniu gospodarczym w 2008 roku? Ile jest/będzie w obydwu zjawiskach podobieństw, a ile je dzieli?

Z odpowiedziami na te pytania mierzą się m.in. inwestorzy. Zmierzy się z nimi także Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl i inwestor giełdowy z wieloletnim stażem, podczas zaplanowanego na 28 maja webinaru pt. "Skutki kryzysu 2020 dla inwestorów". Więcej na temat tego wirtualnego spotkania piszemy tutaj. W ostatniej części spotkania przewidziano sesję Q&A. Gorąco zachęcam do udziału.

 

Źródło:
Tematy
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (11)

dodaj komentarz
open_mind
Społeczeństwa wychowane na bazie światowych mas-mediów prowadzonych na sznurku Sorosa nie są wstanie ocenić prawidłowo co się ze światem stało. Dlaczego tak naprawdę zamknięto cały świat i promowane jest dalsze jego sterowanie z coraz większą zależnością od elit. Niestety bo zamiast śledzenia przebiegu istotnych Społeczeństwa wychowane na bazie światowych mas-mediów prowadzonych na sznurku Sorosa nie są wstanie ocenić prawidłowo co się ze światem stało. Dlaczego tak naprawdę zamknięto cały świat i promowane jest dalsze jego sterowanie z coraz większą zależnością od elit. Niestety bo zamiast śledzenia przebiegu istotnych procesów, ludzkości została poddana „papka” z cyklu – Z jakimi problemami zmaga się Małgorzata Rozenek i kupuj-ta nieruchomości bo taniej nie będzie. Doszło do tego że niezależni spostrzegawczy obserwatorzy sceny światowej, zostają wyśmiani i posądzeni o snucie spisków i teorii apokalipsy. Zobaczcie np. sprawę „Zatoka sztuki” gdzie większość społeczeństwa staje po stronie „Celebrytów” a ewentualną winą obarcza młode nastolatki. W ogóle doszło do akceptacji wszelkiego z wynaturzenia i gangreny zachowawczej. A w takim wypadku nie spodziewajmy się że los ześle na świat szczęśliwości. Po prostu karma wraca !
open_mind
Wynaturzenie i gangrena zachowawcza doprowadziła do tego że np. Powstają organizacje społeczne promującą swa pomoc ludziom którzy nie mogą się pogodzić powszechną akceptacją Homo-seksualnością czy innych zboczeń.
open_mind
Koniec wirusa koniec wolności- Oszustwo dziejów https://www.youtube.com/watch?v=viIMEVLxt5c&feature=youtu.be
kondziel
Prowadzają po cichu MMT. Zaczęło się od zwolnienia z ZUS i postojowego. Najbliższa dekada to testowanie na żywym organizmie 'magic monetary theory'.
meryt
MMT obalone.
kondziel "Prowadzają po cichu MMT. Zaczęło się od zwolnienia z ZUS i postojowego."

"Rząd, kierując się zasadami współczesnej teorii monetarnej:
1. może płacić za towary, usługi i aktywa finansowe bez konieczności zbierania pieniędzy w formie podatków lub emisji długu przed
MMT obalone.
kondziel "Prowadzają po cichu MMT. Zaczęło się od zwolnienia z ZUS i postojowego."

"Rząd, kierując się zasadami współczesnej teorii monetarnej:
1. może płacić za towary, usługi i aktywa finansowe bez konieczności zbierania pieniędzy w formie podatków lub emisji długu przed takimi zakupami;"
Odp. "27 kwi 2012 - Czeki są byt drogie w obsłudze. Z „wypisywanych pieniędzy” rezygnują Francja i Anglia."

"2. nie można go zmuszać do niewykonania zobowiązania w stosunku do długu denominowanego w jego własnej walucie;"
Odp. Zmusza ustawodawca przepisów o przedawnieniu.

3. "jest ograniczony w tworzeniu pieniędzy i zakupach przez inflację, która przyspiesza, gdy realne zasoby (pracy, kapitału i zasobów naturalnych) gospodarki zostaną wykorzystane przy pełnym zatrudnieniu"
Odp. Nie jest ograniczony od dawna.
"Kiedy Aleksander Wielki podbił Persję, w jego ręce, oprócz haremu króla Dariusza, dostały się ogromne zasoby złota, które za czasów perskich władców spoczywały bezużytecznie w skarbcach. Aleksander kazał wybić z nich monety, którymi wypłacił żołd swoim wojskom. W efekcie uwolnienia ogromnych ilości złota (a tym samym i popytu) ceny w Azji wzrosły dwukrotnie. Podobne zjawisko zaobserwowano, kiedy Juliusz Cezar złupił Galów i wyegzekwował kontrybucję z Egiptu - w Imperium Rzymskim pojawiła się inflacja."

4. "może kontrolować inflację ograniczającą popyt poprzez opodatkowanie i emisję obligacji, które usuwają nadwyżkę pieniądza z obiegu, chociaż polityczna wola tego nie zawsze istnieje"'
Odp. kłóci się z podatkiem inflacyjnym.
"Podatek inflacyjny. Jest to dochód jaki rząd otrzymuje z inflacji, przy założeniu, że dochód realny oraz produkcja są stałe"

5. "nie musi konkurować z sektorem prywatnym o ograniczone oszczędności poprzez emisję obligacji."
Odp. Konkuruje zapewnieniem, że obligacje wykupi, a banki nie zapewniają 100% gwarancji depozytów. Musi wobec zapadania się systemu bankowego. "Zadaniem BRRD jest dopilnowanie, by upadające banki były restrukturyzowane i likwidowane w sposób uporządkowany"
bt5
Już widac że kryzys 2020 jest całkiem inny niż inne , bo nigdy nie było tak roszczeniowej postawy biznesu jak obecnie. Gdzieś czytałem że organizacje przedsiębiorców domagają się jak bezdyskusyjnych: dalszego zwolnienia z ZUS, dalszych dopłat na wypłatę postojowego, i jeszcze domagają się aby polski rząd wymógł Już widac że kryzys 2020 jest całkiem inny niż inne , bo nigdy nie było tak roszczeniowej postawy biznesu jak obecnie. Gdzieś czytałem że organizacje przedsiębiorców domagają się jak bezdyskusyjnych: dalszego zwolnienia z ZUS, dalszych dopłat na wypłatę postojowego, i jeszcze domagają się aby polski rząd wymógł na niemickiej gospodarce aby odbierała to polskie barachło w postaci"mebli" z płyty "meblowej" , palet, części samochodowych do schodzących do lamusa histori aut spalinowych. I choć nie lubię pana Balcerowicza to mam nieodparte wrażenie że przydałby się on teraz aby rozpędzić to roszczeniowe gospodarcze towarzystwo przebijające w swoich oczekiwaniach zakłady z czasów PRL w kwestii podtrzymywania fikcyjnych i niepotrzebnych już "miejsc pracy". Naprawdę było by o niebo taniej i skuteczniej dać ludziom zasiłki jak wtedy oraz pozwolic handlować na łóżkach polowych jak wtedy. Dziś jest niemożliwe aby bezrobotny bez zasiłku zaczał gdzieś sobie handlowac bo na allegro zje go urząd skarbowy , a na ulicy zaraz zamandatuje go Straż miejska.
meryt
bt5: "Już widac że kryzys 2020 jest całkiem inny niż inne , bo nigdy nie było tak roszczeniowej postawy biznesu jak obecnie."

Za zakaz prowadzenia działalności należą się rekompensaty.
Ty konkurent chcesz przejąć ich rynek i wysłać na łózka polowe.
antykomuch
Żadnych zasiłków darmozjadzie, wszędzie żebrzesz o zasiłki, kryzys jest inny bo winny jest tylko i wyłącznie tzw. "rząd", który swoimi głupimi decyzjami wyłączył gospodarkę. Skąd się biorą tacy roszczeniowi menele jak ty? Jak tzw. "bezrobotny" dostanie zasiłek to po ma pracować? A urząd skarbowy Żadnych zasiłków darmozjadzie, wszędzie żebrzesz o zasiłki, kryzys jest inny bo winny jest tylko i wyłącznie tzw. "rząd", który swoimi głupimi decyzjami wyłączył gospodarkę. Skąd się biorą tacy roszczeniowi menele jak ty? Jak tzw. "bezrobotny" dostanie zasiłek to po ma pracować? A urząd skarbowy czy straż miejska to są prywatne korporacje czy może państwowe?
bt5 odpowiada antykomuch
To duże firmy zabrały rynke drobnicy - w latach 90 -tych jezdziłem do Berli na po czekolady i nutelle i ze sprzedaży na łóżku polowym było 1.5 średniej krajowej. Dziś racownik handlu zarabia 0.5 średniej krajowej - więc jest okradany prze korporacje. I jeszcze ten niemądry rząd dotuje obecnie zatrudnienie w korporacjach To duże firmy zabrały rynke drobnicy - w latach 90 -tych jezdziłem do Berli na po czekolady i nutelle i ze sprzedaży na łóżku polowym było 1.5 średniej krajowej. Dziś racownik handlu zarabia 0.5 średniej krajowej - więc jest okradany prze korporacje. I jeszcze ten niemądry rząd dotuje obecnie zatrudnienie w korporacjach płacacych grosze. Co prawda przed wojną dotowano zatrudnienie ale wtedy za przt pensji 60- 100 zł opłacanej z funduszu bezrobocia najme mieszkania zakładowego/rządowego kosztował 8-12 zł. A obecnie korporacje płacą zupełnie niepowazne pieniądze i paranoiczny rzad jeszcze ich wspiera. Na zachodzie kropracje niszczą drobny biznes ale socjal nierobom odmawiającym pracy za parszywe grosze należy się jak psu miska , np. w Niemczech sąd odmówił zbierania socjalu osobom odmawiajacym pracy za niepoważne pieniądze. A polski rzad dotuje niepoważne "miejsca pracy" i jeszcze wpuszcza dziadów z ukrainy. Jak zwykle i tradycyjnie polskie władze sa w tendencjach 100 lat za murzynami.
pdox
Kryzys nie został "wywołany przez pandemię koronawirusa" tylko przez histeryczne reakcje rządów, polegające na strzelaniu z armaty do muchy.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki