Prezes NBP: Jesteśmy doskonale przygotowani do obecnego kryzysu

NBP od czwartku będzie skupować polskie obligacje w ramach operacji strukturalnych - powiedział w środę w trakcie konferencji prezes NBP, Adam Glapiński. Dodał, że NBP zwrócił się do EBC i KE, by zastosować inne niż zapowiedziane instrumenty niestandardowe.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

W czwartek rusza skup obligacji

"Celem operacji (skupu obligacji - PAP) jest utrzymanie płynności wtórnego obiegu operacji skarbowych. Wszystkie te operacje przebiegają płynnie każdego dnia na bardzo wielką skalę. To jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania rynku międzybankowego. (...) Od jutra takie operacje będziemy przeprowadzać. (...) Jutro zamierzam przeprowadzić aukcję obligacji skarbowych na dużą skalę" - powiedział.

Dodał, że skup obligacji i operacje repo będą mocno się rozwijać w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Jak wskazał, do tej pory uruchomione przez NBP instrumenty niestandardowe (skup obligacji, kredyt wekslowy, operacje repo) nie zamykają palety działań, które NBP może podjąć.

"Wystąpimy do Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego, żeby jeszcze jakieś działania zastosować, których albo nie można było zastosować ze względu na traktaty, które podpisaliśmy w ramach Unii Europejskiej, albo była niejasność co do ich stosowania" - powiedział Glapiński.

W rządowym dokumencie nt. pakietu pomocowego dla gospodarki wskazano w środę, że NBP może potencjalnie przeprowadzać operacje LTRO oraz podobne operacje stosowane przez Europejski Bank Centralny.

Prezes NBP poinformował, że NBP jest gotów uruchomić repo dla każdego banku, a system nie ma problemów z płynnością.

"Nie ma takiego problemu, by jakikolwiek bank miał obecnie problemy z płynnością. (...) Repo przeprowadzimy z każdym bankiem, by miał tyle płynności ile potrzeba" - powiedział.

Kryzys będzie "chyba głęboki"

Prezes NBP wskazał, że kryzys związany z oddziaływaniem koronawirusa będzie "chyba głęboki, ale bez przesady".

"Ten kryzys nie jest katastroficzny w żadnym wypadku, jak wojna czy inne szczególne katastroficzne przyrodnicze zjawiska. To jest poważny kryzys" - dodał.

Ocenił, że Polska jest doskonale przygotowana do obecnego kryzysu.

"To kryzys, do którego jesteśmy jako państwo doskonale przygotowani. (...) To (pakiet pomocowy dla gospodarki przedstawiony przez premiera - PAP) jest niesamowicie silne uderzenie antykryzysowe na skale europejską, światową" - dodał.

Złoty stabilną walutą

Nie ma powodu do niepokoju: system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał, mamy gotówkę w rezerwie - powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński odnosząc się do zapowiedzianego przez premiera pakietu antykryzysowego dla firm.

Wszystkie instytucje finansowe były przygotowane na różnego rodzaju kryzysy. "Nie spodziewaliśmy się akurat takiego szczególnego, ale jest to kryzys, do którego jako państwo jesteśmy doskonale przygotowani. Wszystkie instytucje państwowe wiedzą, co mają robić" - podkreślił.

Dodał, że pakiet, który przygotował rząd jest absolutnie bezprecedensowy. "To jest niesamowicie silne uderzenie antykryzysowe na skalę europejską i światową (...). To są ogromne sumy, ogromny wysiłek, bezprecedensowe działanie" - powiedział.

Zaznaczył, że Narodowy Bank Polski jest przygotowany na różnego rodzaju kryzysy. "Po kryzysie 2008 roku wszyscy mieliśmy świadomość, że następny kryzys nastąpi, i mówiliśmy zawsze, że on będzie innego charakteru i przyjdzie z innego miejsca. Co prawda spodziewaliśmy się, że on przyjdzie też z zewnątrz systemu finansowego, tylko z innego miejsca. Przyszedł ze strony zupełnie innej (...) Na razie nie ma powodu do niepokoju" - podkreślił Glapiński.

"Jeśli chodzi o system bankowy to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny, nie ma tutaj żadnego niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o bank centralny, to jest silny bank, potężny bank, nawet jak na nasze możliwości" - zapewnił prezes NBP.

"Banki trochę narzekały, że muszą aż takie budować bufory wszystkie, ale mają je jak przychodzi teraz czas. My to jeszcze podlejemy płynnością, damy większe możliwości" - mówił prezes NBP.

Zaznaczył jednak, że mogą wystąpić niedogodności dla pewnych grup pracowniczych, wiekowych w zależności od tego, jakie mają umowy w pracy.

"Żadne kredyty, żadne wypłaty nie są zagrożone - to jeszcze raz stanowczo podkreślam, mając za sobą autorytet całego NBP" - dodał Glapiński.

Wzrost PKB będzie na poziomie ok. 2 proc.

Najniższe prognozy NBP wskazują na wzrost PKB Polski w '20 na ok. 1,6 proc., ale nie ma mowy o recesji - powiedział w środę w trakcie konferencji prezes NBP, Adam Glapiński.

"Modele, które zwykle NBP stosuje do projektowania tych podstawowych wielkości, choć oczywiście pokazują bardzo poważne spowolnienie, nie są tak katastroficzne. (...) Najbardziej pesymistyczne prognozy NBP nie przewidują wejścia w recesję" - powiedział.

"Przewidujemy, że spowolnienie będzie cały czas nie większe niż w granicach lekko poniżej 2 proc." - dodał.

Jak wskazał, że najbardziej pesymistyczne prognozy NBP dotyczą wzrostu PKB Polski w 2020 r. nie schodzą poniżej 1,6-1,7 proc.

"Myślę, że będzie około 2 proc." - dodał.

Jak wskazał, w późniejszym okresie nastąpi silne odbicie inwestycyjne, konsumpcyjne, a gospodarka będzie odrabiać straty.

"2021 r. powinien być bardzo dobry, lepszy niż to przewidywaliśmy" - powiedział.

Walka z koronawirusem w gospodarce

Rząd przedstawił w środę pakiet pomocowy, który obejmować będzie 5 obszarów o wartości 212 mld zł. W skład pakietu wchodzi gotówkowy komponent rządowy o wartości 66 mld zł, płynnościowy komponent rządowy o wartości 74,5 mld zł, pakiet płynnościowy NBP o wartości 70 mld zł.

W poniedziałek wieczorem zarząd NBP zadeklarował w ramach wsparcia dla gospodarki: przeprowadzanie operacji repo (pierwsza z nich odbyła się w poniedziałek), wdrożenie także na dużą skalę zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co ma zmienić długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym.

NBP wprowadzi także kredyt wekslowy dla banków, który - podobnie jak program TLTRO wprowadzony przez EBC - będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że wszystkie działania, których wdrożenie zapowiedział zarząd NBP będą ograniczać negatywne konsekwencje gospodarcze rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w dalszej perspektywie będą sprzyjać ożywieniu krajowej aktywności gospodarczej oraz umożliwią kształtowanie się inflacji na poziomie celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

RPP na wtorkowym posiedzeniu obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 pb. do 1,0 proc. w skali rocznej. Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r. RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

(PAP Biznes)

tus/ pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 wtf2077

Natura nie wymyśliła nic głupszego, bardziej podłego i pazernego niż PiSs

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 wtf2077

"pakiet, który przygotował rząd jest absolutnie bezprecedensowy." Faktycznie, pakiet przygotowany przez pisowskich nieudaczników to kompletne brednie, kłamstwa i obietnice bez pokrycia

! Odpowiedz
1 4 wtf2077

Co się kołacze w takim pisowskim łbie, żeby w takim momencie jeszcze ciąć stopy procentowe

! Odpowiedz
1 6 wtf2077

Buahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha, złoty stabilną walutą, -10% w kilka dni
Zajmij się glonojadami, bo na tym się
znasz, sprawy finansowe zostaw fachowcom

! Odpowiedz
0 6 goralnizinny

"doskonale" - to znaczy,
ze juz robicie pod siebie i tylko czekac az to wyjdzie i wam sie rozleje wszedzie

! Odpowiedz
5 2 grzechu_comeback

szanowni "niezależni komentujący" musicie ODRÓŻNIAĆ bank centralny i resztę banków.....jakby nie patrzeć to nie to samo. A w TYM przypadku "przetrwamy" nie musi oznaczać dalszego kręcenia lodów przez komercję. Czegoś podobnego jeszcze nie było więc wasze mędrkowanie jest o kant D.

! Odpowiedz
9 2 grzechu_comeback

INOWROCŁAW UJADA..... tak się peło zagotowało na widok niesamowicie sprawnego przygotowania tak rozległych i SPÓJNYCH rozwiązań, że wysłała wszelkie siły do DEZINFORMACJI i obrzucania g...em. I dobrze! Gotujcie się :) Tego typu sytuacji nie było i nikt na taką skalę nie musiał działać jak obecnie. BOGU dzięki, że peło jest praktycznie już tylko wspomnieniem. Może teraz wyklaruje się jakaś KONSTRUKTYWNA OPOZYCJA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 ernst

Skoro jest tak dobrze to dlaczego zlotowka spada wobec takich "tuzow" rynku walutowego jak hrywna, lewa, lej czy lira turecka. Pan jest po prostu niepoważny p.Glapiński !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil