REKLAMA

Szefowa MFW: Kryzys wywołany Covid-19 gorszy od wielkiego kryzysu

2020-04-20 15:12, akt.2020-04-20 17:35
publikacja
2020-04-20 15:12
aktualizacja
2020-04-20 17:35

Kryzys wywołany rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa jest gorszy od wielkiego kryzysu z przełomu lat 20. i 30 XX w. - oceniła w poniedziałek dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

fot. REMO CASILLI / / Reuters

Konsekwencje pandemii Covid-19 spowodowały, że 170 krajów będzie miało w tym roku ujemny wzrost gospodarczy - powiedziała szefowa MFW podczas wideokonferencji prasowej dla bułgarskich mediów.

„Prognozy MFW wskazują, że jesteśmy przed progiem największej ekonomicznej zapaści od czasów Wielkiej Depresji lat 30. ubiegłego wieku. Kryzys nie ma precedensu” – stwierdziła.

Prognozy MFW mówią o przeciętnie 3-procentowym skurczeniu się światowej gospodarki w bieżącym roku. W 2021 r. można spodziewać się 5,8-procentowego wzrostu, lecz zapewni to tylko częściową jej odbudowę.

Priorytetem powinny być wysiłki na rzecz zapobieżenia upadaniu firm i walka z bezrobociem - podkreśliła Georgiewa.

Obecnie MFW dysponuje obecnie środkami czterokrotnie większymi w porównaniu z sytuacją sprzed finansowego kryzysu z 2008 r. "Mamy narzędzie finansowe, który jest wystarczająco potężne” – podkreśliła.

Georgiewa poinformowała, że dotychczas 103 państwa zwróciły się o pomoc do Funduszu, 21 wniosków zostało aprobowanych w rekordowo krótkim czasie. Dostęp do nadzwyczajnego finansowania jest dwukrotnie zwiększony, co pozwoli MFW odpowiedzieć na spodziewane zapotrzebowanie na finansowanie w wysokości około 100 mld dolarów - podkreśliła.

Szefowa MSW prognozowała, że bułgarska gospodarka skurczy się 4 proc. w 2020 r., a rok później można spodziewać się wzrostu o ok. 6 proc. Pozytywnie oceniła reakcje o krokach podjętych przez bułgarskie władze w ramach walki z kryzysem.

„Dotychczas Bułgaria nie zwracała się o pomoc do Funduszu, lecz ma bezwarunkowy dostęp do linii kredytowej MFW” – poinformowała.

Ewgenia Manołowa

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
kaziemiera2020
Że będzie kryzys, to żadne odkrycie. I jak zawsze w historii będą poszkodowani i wzbogaceni. Tylko tych pierwszych będzie więcej.
sammler
Czy ona potrafi powiedzieć coś więcej? Czy to taki "Tusk" Merkelowej?
plutarch
Wychodzi na to, że dziś już nie da się walczyć z bezrobociem inaczej, niż przez dodruk. I to jest bardzo smętna refleksja.
szczecinianin
Ciekawe ,że na giełdach nie widać tej najgorszej zapaści od 1930 roku,czyli nie jest aż tak źle?
Chyba,że giełdy potrzebują więcej czasu aby się dostosować do otoczenia.
xiven
"Z powodu pandemii"

socjotechniki niebywale się rozwinęły

ludzie którzy wiedzieli o nadchodzącym krachu jako pierwsi dzięki niezależnym mediom, niestety będą pierwsi i ostatni, będą pisać w podręcznikach do historii że to wina wirusa a ludzi wspominających coś o kryzysie zadłużenia będą
"Z powodu pandemii"

socjotechniki niebywale się rozwinęły

ludzie którzy wiedzieli o nadchodzącym krachu jako pierwsi dzięki niezależnym mediom, niestety będą pierwsi i ostatni, będą pisać w podręcznikach do historii że to wina wirusa a ludzi wspominających coś o kryzysie zadłużenia będą karać jak za negowanie holokaustu

trzeba przyznać, nieźle to sobie ukartowali
innowierca
Co zrobic. W 2008 po upadku Lehmana winnym byly banki. Kredyty na dom dawano nawet pomywaczowi pracujacemu w kuchni w byle knajpie. Byly zamieszki i ewakuacja bankowcow z Islandii. O tym ze sytuacja gospodarek i zadluzenie bylo gorsze niz w 2008 kiedy pojawil sie koronawirus zaden dziennikarz nie bedzie oficjalnie spiewal. Koronawirus Co zrobic. W 2008 po upadku Lehmana winnym byly banki. Kredyty na dom dawano nawet pomywaczowi pracujacemu w kuchni w byle knajpie. Byly zamieszki i ewakuacja bankowcow z Islandii. O tym ze sytuacja gospodarek i zadluzenie bylo gorsze niz w 2008 kiedy pojawil sie koronawirus zaden dziennikarz nie bedzie oficjalnie spiewal. Koronawirus okazal sie wyzwalaczem, ale nie przyczyna kryzysu. W pewnych kregach moze nawet byc wybawieniem od losu. Sytuacja gorsza niz w 2008 r i bez resetu dluzej nie da rady. No ale jak zaczac??
Sytuacje "rozwiazala opatrznosc" za pomoca pandemii. Teraz jak dziennikarze pisza artykul ze w jakims sektorze ubylo tyle i tyle miejsc pracy, to nie odwaza sie napisac ze bezposrednia przyczyna sa przepisy tylko wiadomo pandemia.
itsofunny
Kryzys nowy sposób na znakomity zarobek.
mexican_libertad
Ta kobieta jakoś nie wzbudza u mnie zaufania...
plutarch
Twój nick jakoś nie wzbudza mojego zaufania.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki