REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Morawiecki proponuje nowe podatki. „Środki na walkę z koronawirusem”

2020-04-06 10:50
publikacja
2020-04-06 10:50

Mateusz Morawiecki wskazał nowe źródła finansowania walki z koronawirusem. To kolejne podatki, których wprowadzenia polski premier domaga się na poziomie całej Unii Europejskiej.

fot. / / Sejm RP

- Epidemia uderzyła w podstawy gospodarki globalnej, w szczególności w Europę Zachodnią i Unię Europejską. To dlatego na wszystkich Radach Europejskich w ostatnich tygodniach podkreślam bardzo jednoznacznie: UE musi zbudować bardzo odważny pakiet. Musimy wrócić do naszych poprzednich pomysłów, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych. To są pomysły, dzięki którym do budżetu UE wpłynie nie 1 czy 2 mld euro, ale dziesiątki miliardów nowych środków na walkę z koronawirusem – powiedział premier w Sejmie.

Poza listą nowych podatków Mateusz Morawiecki zaapelował o walkę z rajami podatkowymi.

- Musi zadziać się to, co powtarzamy jak Katon o Kartaginie – koniec z rajami podatkowymi. Polska mówi o tym głośno od kilku lat, od kiedy rządzi PiS. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów, bogatszych i biedniejszych. To mechanizm poprzez który bogaci ludzie i firmy rozliczają się w państwach takich jak Szwajcaria, Lichtenstein czy Cypr. Chcemy świata bez rajów podatkowych. Chcemy spowodować, żeby w budżecie państw i UE były nowe środki na walkę z koronawirusem – dodał.

Prezes Rady Ministrów podkreślił także, że Polska popiera inicjatywę stworzenia wspólnego unijnego instrumentu finansowego, który będzie mógł finansować walkę z koronawirusem.

- Potrzebujemy nowych środków w ramach UE. Rozmawiałem z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, żeby się pojawiały. Polska gotowa jest uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych, które umożliwią emisję na światowych rynkach. Proporcjonalnie podzielone, środki te mogłyby służyć na walkę z koronawirusem. To nie tylko działania polskie – o wspólną, solidarną politykę upomniały się też Włochy, Francja, Hiszpania czy Grupa Wyszehradzka – dodał.

O czym jeszcze mówił w Sejmie premier? Piszemy o tym w tekście "Morawiecki: Kryzys zdrowotny przepoczwarza się w kryzys gospodarczy".

MZ

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (191)

dodaj komentarz
czary94
Co można jeszcze wymyślić, żeby nas ośmieszyć? A może tak zacząć rozliczać siebie i uczciwie płacić podatki. Podatek od śladu węglowego :):) ha ha. A może od stąpania po ziemi, albo podatek od śmierci.
Nie da się ich ani słuchać ani czytać.
sielim
Najciemniej pod latarnią. Dobrze, że z rozpędu nie wymienił Luksemburga, bo by sięna niego kolega Bierecki obraził.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pieniadze-SKOK-ow-plyna-do-Luksemburga-KNF-powinny-wesprzec-restrukturyzacje-7219843.html
mwl
a czy zwolnienie z podatków niektórych zawodów to nie raj podatkowy?
wincenty2
Morawiecki niech się lepiej rozliczy z kilkunastu milionów za działki, które "dostał' od Kościoła a pis niech się rozliczy za 3 miliardy przepuszczone przez SKOKi.
iluminata
Oczywiście opodatkowanie żydo-amerykańskich korpo i banków przez żyda morawieckiego nie do ruszenia.
jonnyparch
A dlaczego zydohamerykanskie korporacje są ZWOLNIONE z podatków w kolonii PL?
Podatek cyfrowy.?!.. gooogle, judetube, pesjbuk,?
Podatek za ślad węglowy?
antonicaracal
Co się dzieje ?
Na ulicach krążą uzbrojeni, przebrani w panterki chłopysie ...
Pocztę przejęło wojsko...
Glapiński nie chce powiedzieć co dzieje się z finansami państwa ...
Sejm na siłę przepycha ustawy pasujące jednemu posłowi ...
antonicaracal
Rodzi nam się węgierska Wenezuela ?
antonicaracal
1Euro kosztuje 4,72 zł. Złoto: 1 uncja kosztuje 1717$
meryt
Znalazłeś się na planie filmowym, z nieukończonym scenariuszem.
Ale może nie warto szukać tego małego reżysera i scenarzysty.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki