REKLAMA

Rusza nowy nabór w programie "Mój prąd". Nawet 31 tys. zł dotacji

Dominika Florek2022-12-14 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-14 15:00

15 grudnia rusza nowa odsłona programu "Mój prąd". W czwartej edycji beneficjenci mogą otrzymać więcej pieniędzy na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej, magazynów ciepła, systemów zarządzania energią oraz magazyn energii elektrycznej. Dotacje sięgają 31 tys. zł.  Z odświeżonego "Mojego prądu" skorzystają także właściciele nieruchomości, którzy otrzymali dotacje w poprzednich naborach lub z innych źródeł. 

Rusza nowy nabór w programie "Mój prąd". Nawet 31 tys. zł dotacji
Rusza nowy nabór w programie "Mój prąd". Nawet 31 tys. zł dotacji
fot. Bilanol / / Shutterstock

Właściciele domów mogą otrzymać więcej pieniędzy na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, domowego magazynu energii lub ciepła. Rządowy program "Mój prąd" od połowy grudnia 2022 r. jest dostępny z wyższymi maksymalnymi kwotami dofinansowania. Beneficjenci nowego naboru otrzymają maksymalnie 31 tys. zł dotacji na inwestycje, które zwiększą produkcję energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wpłyną na wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Polski.

Wysokość dofinansowania w programie "Mój prąd" uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Dotacja może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (szczegółowa lista kosztów dostępna jest na oficjalnej stronie programu "Mój prąd"), jednak nie więcej niż:

  • 3 tys. zł do systemu EMS/HEMS,
  • 5 tys. zł do magazynów ciepła,
  • 7 tys. zł do mikroinstalacji PV,
  • 16 tys. zł do magazynu energii.

W praktyce oznacza to, że właściciel domu, decydując się na zakup i montaż paneli słonecznych, magazynu energii elektrycznej, magazynu ciepła oraz systemu zarządzania energią, będzie mógł otrzymać nawet 31 tys. zł dofinansowania z programu "Mój prąd". Beneficjenci, którzy otrzymali dotację przed 15 grudnia, otrzymają dodatkowe pieniądze. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. "Mój prąd. Dofinansowanie na domowe instalacje fotowoltaiczne".

Nawet 31 tys. zł dotacji z "Mojego prądu"

Gospodarstwa domowe mogą otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. 

Oprócz wyższej kwoty dotacji wydłużony został czas składania wniosków. Dokumenty w nowej wersji programu "Mój prąd" można składać do 31 marca 2023 r. lub do wyczerpania dostępnej puli środków. Nabór prowadzony jest wyłączenie w formie elektronicznej. Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wnioski wysłane w wersji papierowej nie będą rozpatrywane. 

Dominika Florek

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
yabool
Bzdury, dotacje to były kiedyś, a teraz te całe polskie zielone gierki można włożyć pomiędzy bajki.
Mi całe szczęście udało się założyć wtedy, z programu na wsi z 70procent dopłaty i na starych zasadach. Pompę ciepła i drugie tyle paneli dokupiłem już sam, żadnych sensownych i opłacalnych dopłat nie ma, proszę nie pisać bzdur.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
koperytko
W firmie po obecnych cenach pradu "firmowych' to faktycznie moze byc 4 lata jeszcze z załozeniem ze większość prądu od razu się zużywa. W domu prywatnym to fikcja...
lipsk
Jeleni to niech szukaja w lesie. Magazyn energi 25 tyś. koszt a żywotność to 10 lat max. ok.3000 naładowań. A gdzie reszta ? Do tego koszty serwisu i kłopoty z oczekiwaniem na serwis.
awaa
Czy ktoś wie może ile realnie trzeba wydać, żeby otrzymać maksymalne dofinansowanie?
Ile % inwestycji średnio pokryje dotacja? 30%? Mniej? Więcej?
kjx
Daruj sobie. I tak cie w tym kraju dojadą z każdej strony.
wtomek123
Pomyśl realnie kto do tego dopłaca. To nie Mikołaj , tylko wszyscy pozostali , którzy nie biorą udziału w tej akcji. Głupota do kwadratu.

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki