REKLAMA
BADANIE

Blisko 31 tys. zł na domową fotowoltaikę w programie "Mój prąd"

Dominika Florek2019-07-25 11:00, akt.2022-12-14 14:58redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-07-25 11:00
aktualizacja
2022-12-14 14:58

Blisko 31 tys. zł na domową fotowoltaikę w programie "Mój prąd"
Blisko 31 tys. zł na domową fotowoltaikę w programie "Mój prąd"
fot. Michal Kosc / / FORUM

"Mój prąd" to program rządowy skierowany do gospodarstw domowych korzystających z własnych odnawialnych źródeł energii. Zakłada dofinansowanie do 50 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznych, z górnym limitem 31 tys. złotych. Wysokość dotacji uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia. Przeanalizowaliśmy szczegóły czwartej edycji programu "Mój prąd".

Od kilku miesięcy ceny energii elektrycznej rosną. Obecnie URE nie zatwierdził jeszcze nowych stawek prądu na przyszły rok. Jednak to tylko kwestia czasu. Eksperci wskazują, że za energię elektryczną w przyszłym roku zapłacimy zdecydowanie więcej. Z kolei rząd zachęca Polaków do oszczędzania energii w godzinach szczytu i kusi rabatem. Można powiedzieć, że sytuacja gospodarcza "zachęca" do zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz magazynowania energii elektrycznej. Właściciele domów mogą otrzymać do 31 tys. zł dofinansowania w formie dotacji. 

"Mój prąd" - kwota dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznej

Od połowy grudnia 2022 r. ponownie zmieniła się wysokość dofinansowania w rządowym programie "Mój prąd". Gospodarstwa domowe mogą otrzymać zwrot do 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Beneficjenci składający wnioski wyłącznie o dofinansowanie mikroinstalacji PV mogą otrzymać nie więcej niż 6 tys. zł.  Na większą pulę środków pieniężnych mogą liczyć osoby składające wniosek o dofinansowanie mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie. Jest to odpowiednio połowa kosztów, nie większa niż:

 • 3 tys. zł do systemy EMS/HEMS,
 • 5 tys. zł do magazynów ciepła,
 • 7 tys. zł do mikroinstalacji PV,
 • 16 tys. zł do magazynu energii.

Warunkiem otrzymania dotacji w programie "Mój prąd" jest rozliczenie się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing lub w systemie opustów tzw. net-metering, przez wnioskodawców, którzy nie skorzystali z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem przejścia na system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej tzw. net-billing.

Maksymalna wartość dofinansowania w programie "Mój prąd" dla wnioskodawców może wynieść nawet 31 tys. zł na przedsięwzięcie składające się z kilku komponentów, podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w regulaminie. 

Pieniądze dla osób, które już skorzystały z programu "Mój prąd"

Poprzednie edycje programu "Mój prąd" nie dawały opcji na ponowne finansowanie osobom, które skorzystały już z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Obecnie beneficjenci mają możliwość otrzymania pieniędzy pod warunkiem przejścia na rozliczenie z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie tzw. net-billing. Wysokość dotacji wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż:

 • 5 tys. zł do magazynów ciepła,
 • 7,5 tys. zł do magazynu energii,
 • 3 tys. zł do systemu zarządzania energią EMS/HEMS.
 • 2 tys. zł do mikroinstalacji PV, dla której zakupiony i zamontowany zostanie co najmniej jeden dodatkowy element.

Gospodarstwa domowe, które korzystały z poprzednich edycji programu "Mój prąd" lub innych dotacji mogą otrzymać maksymalnie 17,5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

"Beneficjentom, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie przed dniem 15 grudnia 2022 r. i na ich podstawie uzyskali dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd czwarty nabór wniosków, przysługuje zwiększenie dofinansowania" - czytamy w regulaminie projektu. 

Jak podaje NFOŚiGW, wypłacone wnioski zostaną ponownie przeliczone "względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania (zgodnie z formułą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych) wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją, jaką otrzymałby Wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania".

Przeliczanie wniosków rozpocznie się w styczniu 2023 r. Wnioskodawcy, których dotacje będę ponownie przeliczane powinni być czujni, ponieważ otrzymają e-maile z informacją o wysokości kwoty, która zostanie im wpłacona oraz instrukcją jak udzielić odpowiedniej zgody na jej otrzymanie.

"Mój prąd 4.0" - kto może złożyć wniosek?

Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, beneficjentami programu "Mój prąd" są osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji (lub umowę sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej). 

"Mój prąd" - do kiedy złożyć wniosek ?

Termin składania wniosków w programie "Mój prąd 4.0" został przedłużony. Nabór potrwa do 31 marca 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Wnioski o dofinansowanie można wysyłać wyłącznie elektronicznie. NFOŚiGW nie przyjmuje dokumentów przesyłanych w wersji papierowej.

Do wniosku należy dołączyć następującą dokumentację:

 • fakturę za zakup i montaż instalacji PV
 • dowód zapłaty faktury
 • dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego
 • dane identyfikacyjne konkretnej umowy kompleksowej

Osoby, które złożą wniosek i otrzymają dofinansowanie będą zobowiązane do przeprowadzenia ewentualnej kontroli w okresie 3 lat od momentu wypłaty dotacji. Dodatkowo beneficjenci programu zobligowani będą do wyrażenia zgody na przetwarzanie i opublikowanie swoich danych osobowych. 

"Mój prąd 4.0" - rodzaje przedsięwzięć objętych dotacją

Program "Mój prąd" obejmuje dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.

"Nie podlegają dofinansowaniu przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej – przez zwiększenie mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej rozumie się zarówno dołożenie paneli fotowoltaicznych, jak i przyłączenie do jednego Punktu Poboru Energii (PPE) kolejnej mikroinstalacji fotowoltaicznej z odrębnym inwerterem" - przypomina NFOŚiGW.

Tzw. Mój prąd 4.0 to również dotacje do zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh lub magazynu ciepła. Z kolei wszystkie instalacje służące do magazynowania ciepła (m.in. zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła, kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny) muszą mieć minimalną pojemność magazynu ciepła - 20 dm3.

Dofinansowaniu polegają także przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu systemów zarządzania energią HEMS/EMS z zastrzeżeniem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła. 

Cele długookresowe

Program "Mój prąd" ma zwiększać skalę produkcji energii z odnawialnych źródeł. Ministerstwo Środowiska w swoim planie zakłada barterową wymianę nadwyżek energii. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mogą „oddawać” ponadprogramową ilość wytworzonej energii, w zamian za jej zwrot w okresach, gdy słońca będzie mniej. 

Łączna kwota alokacji dla bezzwrotnych form dofinansowania w trzeciej i czwartej edycji programie "Mój prąd" wynosi 855 mln zł. 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
sterl
Złożyć mogą tylko w systemie net biling i to pod warunkiem że wstawią z powrotem kopciucha, czyli mają kupować 5 razy drożej niż sprzedawać, komu to się opłaci tylko elektrowni! ma inwestycję i prąd za darmo ?
sterl
A na panele jest tylko 2000zł..
fox-
Rząd nie ma żadnych pieniędzy, zatem żeby cokolwiek dopłacić musi najpierw okraść Polaków.
Komuna wróciła pełną gębą, a ta z PRLu jawi się dzisiaj jako drapieżny kapitalizm w porównaniu.
sterl
I kradnie przecież dostają dotacje z UE ,a ci co kupili instalacje nie dostają żadnych dotacji , chyba że postawią z powrotem piec na węgiel to jakieś grosze , a zapłacili cło, akcyzę, wat i kilka podatków w tym dla wykonawcy..
sterl
Tu nie musi bo kupując cokolwiek do instalacji już płacisz akcyzę cło i wat w tym co kupiłeś , a zwrócą ci najwyżej parę procent w rozliczeniu podatku jeżeli ma z czego odjąć góra 2-3 tysiące..Reszta to fikcja dla naiwnych...
wic
Nie po to morawietzki został agentem STASI byś polaku na swojej fotoinstalacji zarobił więcej od niemca
zoomek
Ktoś jeszcze gdzieś wiadział wolny rynek bez dopłat? Poza dzikimi plemionami Amazonii?
Przecież gdyby OZE miały sens to nie trzeba by do nich dopłacać. Czy ja czegoś nie rozumiem?
sel
Lepiej niech zmniejszą wat i akcyzę na prąd benzynę czy gaz , zmniejszą stawkę wat na materiały budowlane na taką jaka była, a nie robią łaskę że coś dopłacą z naszych pieniędzy a resztę przeżerają..

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki