REKLAMA

Mocne podwyżki hurtowych cen paliw. Czekamy na ścięcie VAT-u

2022-01-21 13:45
publikacja
2022-01-21 13:45
Mocne podwyżki hurtowych cen paliw. Czekamy na ścięcie VAT-u
Mocne podwyżki hurtowych cen paliw. Czekamy na ścięcie VAT-u
fot. DarSzach / / Shutterstock

Mijający tydzień przyniósł silne wzrosty hurtowych cen paliw, które jednak nie w pełni przełożyły się na stawki przy dystrybutorach. To może osłabić finalny efekt wchodzącej w życie od 1 lutego tymczasowej obniżki stawek VAT.

W trzecim pełnym tygodniu stycznia przeciętna cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 5,78 zł/l i była o 6 groszy wyższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Olej napędowy kosztował średnio 5,84 zł/l, co oznaczało wzrost o 8 gr/l. Autogaz tankowano średnio po 3,11 zł/l, a więc o 3 gr/l taniej niż przed tygodniem.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Ceny paliw w ostatnich tygodniach - po obniżkach na skutek wejścia w życie obniżki akcyzy - ustabilizowały się, ale pozostały wyraźnie wyższe niż przed rokiem. Przez ostatnie 12 miesięcy średnia cena detaliczna Pb95 podniosła się o 1,10 zł/l (+23,5 proc.), oleju napędowego o 1,19 zł/l (25,6 proc.), a autogazu o 0,92 zł/l (42 proc.). Rok temu benzynę i ON tankowaliśmy po ok. 4,70 zł/l, a LPG za 2,22 zł/l.

Droga ropa napędza podwyżki w hurcie

Niestety od kilku tygodni znów szybko rosną ceny hurtowe. 21 stycznia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 640 zł/m3, czyli po ok. 5,70 zł/l po doliczeniu 23% stawki VAT (akcyza i opłata paliwowa są już wliczone w cenę hurtową). To już o 38 gr/l więcej niż jeszcze przed Bożym Narodzeniem oraz o 14 gr/l drożej niż przed tygodniem. W tym samym czasie hurtowa cena ON podniosła się o 47 gr/l (w tym aż o 21 gr/l tylko przez poprzednie 7 dni) i jest już wyższa od przeciętnej ceny detalicznej, przekraczając 6 zł/l brutto.

Przyczyną rosnących cen w rafineriach są coraz wyższe notowania ropy naftowej. Jeszcze w czwartek kurs ropy Brent sięgał niemal 90 dolarów za baryłkę i był najwyższy od października 2014 roku. W piątek notowania surowca spadały, ale wciąż utrzymywały się blisko wieloletnich maksimów.

Cała nadzieja w niższym Vacie

Pewną ulgę kierowcom od początku lutego przyniesie decyzja polityków. Sejm uchwalił tzw. tarczę inflacyjną 2.0. Ustawa ta przewiduje obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8% na okres od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek publicznie obiecał, że po redukcji opodatkowania ceny Pb95 i ON spadną w pobliże 5,20 zł/l.

Jednakże ze względu na szybki wzrost cen hurtowych obietnica ta może być trudna do zrealizowania. Zakładając, że obecne ceny w płockiej rafinerii utrzymają się do końca stycznia, to po obniżce VAT-u litr oleju napędowego może na stacjach kosztować ok. 5,40 zł, a benzyny Pb95 ok. 5,20 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lancealot
To wrogie "prawdziwym polskim patriotom" siły atakują, zawyżając na światowych giełdach ceny ropy i z premedytacją niszcząc, jakże wielkie, dokonania naszego rządu, chroniące naszych obywateli. Nic nie złamie naszego patriotycznego ducha. Stawimy opór wszelkiej maści lewakom i ich mocodawcom. Nawet za miskę ryżu, jak mawiał To wrogie "prawdziwym polskim patriotom" siły atakują, zawyżając na światowych giełdach ceny ropy i z premedytacją niszcząc, jakże wielkie, dokonania naszego rządu, chroniące naszych obywateli. Nic nie złamie naszego patriotycznego ducha. Stawimy opór wszelkiej maści lewakom i ich mocodawcom. Nawet za miskę ryżu, jak mawiał nasz jakże prawdomówny, złotousty premier.
wic
Jak akcyza i vat wrócą do normy po tymczasowej bonifikacie cena paliwa przekroczy 7zł
szprotkafinansjery
Gdzie jest UOKiK?!
Gdzie paliwo po 5 zł?!
men24a
Siedzi w warzywniaku i sprawdza ceny pietruszki.
po_co
Nie da się tego nazwać inaczej jak kłamaniem w żywe oczy.
W 2012 roku ropa kosztowała niemal dwukrotnie więcej niż dziś, a ceny na stacjach ledwo przebijały 6 zł. Zwyczajnie w świecie przemysł chce wykorzystać sytuację z obniżeniem podatków dzięki czemu zwiększy swoje zyski.

Jakoś nie pamiętam żeby w 2020 roku ceny paliw
Nie da się tego nazwać inaczej jak kłamaniem w żywe oczy.
W 2012 roku ropa kosztowała niemal dwukrotnie więcej niż dziś, a ceny na stacjach ledwo przebijały 6 zł. Zwyczajnie w świecie przemysł chce wykorzystać sytuację z obniżeniem podatków dzięki czemu zwiększy swoje zyski.

Jakoś nie pamiętam żeby w 2020 roku ceny paliw spadły do 2 zł kiedy ropa kosztowała mniej więcej 1/4 obecnej ceny i była w zasadzie najtańsza w okresie ostatnich 20 lat.
the_truth
I po co klamiesz ? Wlasnie sprawdzilem i w 2012 ropa kosztowala ok 95$ ( wiec NIE dwukrotnie mniej ) tylko max. 10-15% wiecej niz teraz. Poza tym trzebaby tu uwzglednic inne czynniki jak na przyklad cene pradu czy gazu oraz stope inflacji (takze presji na podwyzki)
wizytator
Widze to analogie do obnizek przed czarnym piatkiem. Najpierw zawyzaja ceny. A pozniej laskawie "wielkie" obnizki. W efekcie tego np. diesel w lutym bedzie po 5,75. Po obnizce vat.
demeryt_69
A od 1. lutego paliwo miało tak taniec - co jest?

duck_killer
I to tyle, jeżeli chodzi o tarcze xD

Teraz można cisnąć bekę z betonowego elektoratu, że tarcze nie działają. Można, bo betonowy nie załapie, że ceny wzrosły w wyniku drożejącej ropy: ponad 10 dolarów na baryłce w ciągu tygodnia.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki