REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ratuje Argentynę

2018-06-08 08:13
publikacja
2018-06-08 08:13

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodził się udzielić rządowi Argentyny wsparcia w wysokości do 50 miliardów dolarów.

fot. David Fernandez / / Reuters

Władze w Buenos Aires uzgodniły z MFW zawarcie porozumienia w sprawie trzyletniej promesy kredytowej (ang. Stand-By Arrangement, SBA) do wysokości 50 mld dolarów. Zgodę na udzielenie pomocy wyrazić musi jeszcze zarząd funduszu, co jednak wydaje się jedynie formalnością. Najbliższe posiedzenie zarządu zaplanowano na 20 czerwca. Jak informuje Bloomberg, Argentyna może dostać 30 proc. środków nawet dzień po tej decyzji.

- Gratuluję władzom Argentyny zawarcia tego porozumienia. Jak już podkreślaliśmy, plan przedstawiony przez argentyński rząd ma na celu wzmocnienie gospodarki i działanie na rzecz wszystkich obywateli. Jestem zadowolona, że możemy pomóc zapewniając wsparcie finansowe, które wzmocni zaufanie ze strony rynków i pozwoli władzom zmierzyć się z istotnymi problemami. W ramach wsparcia, MFW i rząd Argentyny będą współpracować w celu zapewnienia realizacji planu reform i ochrony najsłabszych ekonomiczne grup – napisała w oświadczeniu Christine Lagarde, szefowa MFW.

W ramach porozumienia, rząd Argentyny zobowiązał się m.in. obniżyć przyszłoroczny deficyt budżetowy z prognozowanych 2,2 proc. PKB do 1,3 proc. PKB. Z kolei budżetowa nadwyżka pierwotna (tzn. saldo pomijające koszty obsługi długu) ma zostać osiągnięta już w 2020 r., a nie jak wcześniej planowano w 2021 r. Bardziej odpowiedzialna polityka budżetowa ma pomóc m.in. okiełznać inflację, która obecnie wynosi ponad 25 proc. Rządowy plan zakłada sprowadzenie tego wskaźnika do „jedynie” 9 proc. w 2021 r.

- Plan władz Argentyny zakłada wsparcie osób najmniej zamożnych. Rząd zobowiązał się utrzymanie minimalnego poziomu wydatków na cele socjalne. Co więcej, jeżeli warunki gospodarcze się pogorszą, w budżecie znajdzie się więcej środków na cele socjalne – dodała Lagarde.

Argentyna poprosiła o wsparcie MFW 8 maja tego roku, gdy dramatyczna przecena waluty wywołała poważne obawy o kolejne bankructwo południowoamerykańskiego kraju.

"Poszukujemy prewencyjnego finansowania dla Argentyny, aby przywrócić stabilność rynkowi. Rozpoczęliśmy rozmowy z MFW w sprawie pozyskania prewencyjnej linii kredytowej” - powiedział wówczas w telewizyjnym orędziu do narodu prezydent Argentyny Mauricio Macri.

Według podawanych wcześniej przez media nieoficjalnych informacji, Argentyna miała wystąpić o 30 mld dolarów. Ogłoszona przez MFW kwota (50 mld USD) jest wyraźnie wyższa, lecz należy pamiętać, że ubiegający się o pomoc kraj wcale nie musi wykorzystać jej w pełni. Argentyńscy i światowi komentatorzy podkreślają także, że negocjacje przebiegły bardzo szybko, co jest dowodem przychylnej oceny działań rządu w Buenos Aires przez MFW.

W świecie finansów Argentyna wyrobiła sobie opinię wyjątkowo niesolidnego dłużnika i stała się przykładem gospodarczej degrengolady. Sto lat temu był to jeden z najbogatszych krajów świata. Teraz jest biedniejszy od Węgier, Litwy czy Grecji. Licząc w parytecie siły nabywczej, PKB przypadający na Argentyńczyka jest niższy niż w Rumunii, Kazachstanie czy Rosji. W sumie w swej 200-letniej historii Argentyna bankrutowała aż ośmiokrotnie - ostatni raz w roku 2014 ( mimo to rok temu wyemitowała obligacje stuletnie denominowane w dolarze amerykańskim).

Tylko w 2018 r. argentyńskie peso straciło względem dolara 25 proc. Próbując bronić waluty, bank centralny Argentyny podniósł stopy procentowe do 40 proc., co jest najwyższym poziomem na świecie.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (21)

dodaj komentarz
ajwaj
@do przyjaciela mind_

Zdradze tajemnice, dzis Panowie Putin+Xi potwiedzili = ponad-dzwiekowa bron ROS-CHN pokonala USA, moga se zwijac 1 500 baz na swiecie
a PISty itd. nie potrzebne :)
the_mind_renewed
Każdy może napisać że 2 + 2 = 5
ajwaj
apdejt :)
Trump zapowiada zblizenie z Rosja z G8,

Pan Putin powtarza >> dam Ukry po lapach jesli cós na MUNDIAL bedziecie z PISa kombinowac, a dokladnie przyjaciel PL niedzwiadek te lapy urwie
the_mind_renewed
Przestań ględzić, jak nie orientujesz się w całokształcie sprawy to lepiej zamilcz. Ps. Całe to spotkanie G7 jeszcze przed rozpoczęciem Trump wygrał, upokorzył fircyka z Francji anulując spotkanie z nim i w momencie najważniejszym znaczy ględzenie o ochronie planety a przynoszące zyski oszołomom od tego zagadnienia Przestań ględzić, jak nie orientujesz się w całokształcie sprawy to lepiej zamilcz. Ps. Całe to spotkanie G7 jeszcze przed rozpoczęciem Trump wygrał, upokorzył fircyka z Francji anulując spotkanie z nim i w momencie najważniejszym znaczy ględzenie o ochronie planety a przynoszące zyski oszołomom od tego zagadnienia opuszcza wcześniej udając się na spotkanie z „Kim-Jong-FAT” Tak dobrze czytacie FAT znaczy gruby- tłusty.
ajwaj odpowiada the_mind_renewed
Przestań ględzić, jak nie orientujesz się w całokształcie sprawy to lepiej zamilcz. :)

Idzie nowe. I swiat sie zmienia - dzis i jutro i pojutrze
the_mind_renewed odpowiada ajwaj
„Idzie nowe. I świat się zmienia” naprawdę uwierzyłeś w tą ścieme. Prawdą jest że: Ludzie dzięki nowoczesnej technologi i praniu mózgów stają się coraz bardziej bezmyślni, każdą ścieme im można wcisnąć bardzo łatwo i łykają to jak pingwin rybkę jak jeszcze będzie posmarowana nowoczesnością i postępem „Idzie nowe. I świat się zmienia” naprawdę uwierzyłeś w tą ścieme. Prawdą jest że: Ludzie dzięki nowoczesnej technologi i praniu mózgów stają się coraz bardziej bezmyślni, każdą ścieme im można wcisnąć bardzo łatwo i łykają to jak pingwin rybkę jak jeszcze będzie posmarowana nowoczesnością i postępem oraz technologią to mogą łyknąć nawet z ramieniem karmiącego., Inaczej Telefon w rękę i poszedł tekst-ować to co potrafią..
the_mind_renewed
Szefowa Christine Lagarde, wodowała papierową tratwę największą w historii, z dzielnym okrzykiem i uśmiechem: Płyń po morzach i oceanach aż dopłyniesz do Argentyny. A dawniej papirusowymi się poruszali po oceanach. Ps. Więcej nie pisze bo „sharkhunter” mnie znowu napadnie.
the_mind_renewed
A tymczasem nasi dzielni „inwestorzy” są sfrustrowani pragnąc znaleźć po tym rzygnięciu papierem prawdziwą wartość Argentyńskiej waluty i w ramach ostrożności waluta znacznie dołuje w dalszym ciągu - znaczy zatopi się razem z ta papierową tratwą.?
the_mind_renewed
I jak tu może np. złoto zdrożeć gdy cyrulicy od finansów jedną decyzją potrafią kreować z powietrza wartości przekraczające całe lawy złota. Nie ma takiej właściwości dopóki im to zaklęcie w postaci kamienia filozoficznego działa.
silvio_gesell
"potrafią kreować z powietrza wartości przekraczające całe lawy złota"

I tu jest przewaga pieniądza fiducjarnego nad złotem, bo jego ilość może odzwierciedlać populację. Ale...

Jeśli MFW pożycza Argentynie dolary, za które Argentyna kupuje w banku centralnym peso, to bank centralny zostaje
"potrafią kreować z powietrza wartości przekraczające całe lawy złota"

I tu jest przewaga pieniądza fiducjarnego nad złotem, bo jego ilość może odzwierciedlać populację. Ale...

Jeśli MFW pożycza Argentynie dolary, za które Argentyna kupuje w banku centralnym peso, to bank centralny zostaje z dolarami za które kupuje obligacje najbogatszych krajów. Tu jest wałek - bo gdyby MFW chciał rzeczywiście pomóc to powinien kupić obligacje Argentyny a nie pożyczać Argentynie dolary.

Powiązane: Kryzys finansowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki