Mama 4+ z emeryturą

Najwięcej beneficjentów rządowego programu świadczenia dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ma oddział ZUS w Gdańsku – prawie 3,2 tys. osób, potem są ZUS: w Rybniku – 2236 osób, i Rzeszowie – 2184 - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

(YAY Foto)

"47 105 rodziców pobiera rodzicielskie świadczenia uzupełniające z ZUS – potocznie nazywane emeryturą dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Ale także dla ojców – 93 decyzje dotyczyły mężczyzn" - wynika z danych, do których dotarła "Rz".

Gazeta dodaje, że tylko 17,1 tys. otrzymuje świadczenie w wysokości minimalnej emerytury, a więc 1,1 tys. zł brutto, kolejne 30 tys. kobiet średnio 350 zł i 284 zł (mężczyźni) – jako świadczenie uzupełniające. Rządowe świadczenie ma charakter pomocy społecznej i nie jest emeryturą – ZUS może je cofnąć, jeśli zmieni się sytuacja finansowa beneficjenta. Wypłaca je także KRUS. Na 1323 wniosków, odmowę dostało 530 osób.

Jak czytamy, najwięcej beneficjentów programu ma oddział ZUS w Gdańsku – prawie 3,2 tys. osób, potem są ZUS w Rybniku – 2236 osób, i Rzeszowie – 2184. To efekt wysokiego przyrostu naturalnego, jaki od lat utrzymuje się w trzech powiatach województwa pomorskiego: kartuskim, gdańskim, wejherowskim (wyniki podbija najbardziej dzietna gmina w Polsce – Sierakowice – na prawie 20 tys. mieszkańców ponad 3,5 tys. to dzieci). ZUS w Rybniku obejmuje rejony typowo górnicze z tradycyjnym modelem rodziny, w którym na dom zarabia mąż, a kobieta wychowuje dzieci. Podobnie jest w Rzeszowie. 

sno/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 lightning_network

szok, Lemingrad północy - największym beneficjentem pisowskiego programu Mama 4+ :)
zresztą, pamiętam obserwację z pierwszego dnia rejestracji do 500+
- z samego rana gremialnie rzucili się rejestrować najbardziej zajadli fani peowskiego reżimu :)

! Odpowiedz
5 15 misafi

Gdańsk - miasto marynarzy. Mąż pół roku na morzu to coś trzeba z wolnym czasem robić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne