REKLAMA

Maląg: Już 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce

2022-03-28 12:57, akt.2022-03-28 14:15
publikacja
2022-03-28 12:57
aktualizacja
2022-03-28 14:15
Maląg: Już 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce
Maląg: Już 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Dane pokazują, że już około 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce; obywatelki z tego kraju korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego - poinformowała w poniedziałek, w punkcie recepcyjnym w Nadarzynie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS wspólnie z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą, wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem i z unijnym komisarzem ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasem Schmitem odwiedziła Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie.

Minister Maląg na briefingu podkreśliła, że "Polska otworzyła szeroko swoje granice, mieszkańcy otworzyli serca, a rząd przygotował skoordynowane działania i środki" na wsparcie obywateli Ukrainy.

Przypomniała, że polski parlament przyjął ustawę, która legalizuje pobyt obywateli Ukrainy na 18 miesięcy z dostępem do rynku pracy. Wskazała, że do tej pory do Polski przyjechało ponad 2,3 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi.

"Rynek pracy będzie więc trochę inaczej wyglądał niż przed 24 lutego. Dane pokazują, że obywatelki Ukrainy już podejmują pracę. Do piątku około 17 tys. zostało zgłoszonych przez pracodawców, że podjęły pracę. Korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego, aby dobrze się czuć na tym rynku pracy i aby to zatrudnienie podjąć" – przekazała minister rodziny.

Podkreśliła, że Polska jest potężnym hubem pomocy humanitarnej. Przyznała, że wyzwaniem jest nadal zabezpieczenie osób przybywających do Polski z Ukrainy. Zaznaczyła przy tym, że państwa Europy Zachodniej muszą być tutaj solidarne.

Szefowa resortu rodziny przypomniała, że na stronie pomagamukrainie.gov.pl można znaleźć m.in. informacje na temat zatrudnienia.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda ocenił, że Unia Europejska stoi przed wielkim wyzwaniem związanym z agresją Rosji na Ukrainę. Jak wskazał, podejmowane przez Polskę działania stanowią dowód na to, że państwo funkcjonuje dobrze. Punkty recepcyjne – jak mówił – są profesjonalnie przygotowane, a polskie społeczeństwo zjednoczyło się i przyjęło uchodźców pod własne dachy.

Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że Polska oczekuje od członków UE większych środków na pomoc uchodźcom.

"Ten czas to sprawdzań dla całej Unii Europejskiej. Apeluję o to, by przywódcy każdego z państw mogli złożyć się w postaci specjalnego funduszu, który już został utworzony, na pomoc osobom z Ukrainy" – powiedział Puda. Zapewnił, że obecne środki z UE są właściwie wydatkowane.

Unijny komisarz ds. społecznych Nicolas Schmit stwierdził, że "solidarność nie powinna być tylko słowem". "Solidarność powinna mieć konkretny wymiar i opierać się na zaangażowaniu całej Europy, by wspierać, wspierać również finansowo"– powiedział Schmit. Zapewnił, że Europa nie pozostawi Polski samej w obliczu tak ogromnego wyzwania.

"W najbliższych tygodniach będziemy wspólnie rozmawiać, jak zorganizować to wsparcie, jak je wzmacniać, bo na pewno nie nastąpił – i być może nie szybko nastąpi – koniec tych przerażających wydarzeń, które rozgrywają się w Ukrainie" – podkreślił unijny komisarz.

Dodał, że UE wspólnie z przedstawicielami rządu będzie konkretyzować plan, jak wspierać polskie władze i społeczeństwo.

Jednocześnie zaznaczył, że jest pod ogromnym wrażeniem pomocy ze strony Polaków, ale z drugiej strony jest "zasmucony tym, co dzieje się dziś na kontynencie europejskim".

"Miliony ludzi jeszcze wczoraj wiodły swoje spokojne życie, mieszkały we własnych domach, miały pracę, dzieci chodziły do szkół, a dziś padli ofiarą zbrodniczej wojny na Ukrainie i która toczy się też przeciwko nam, przeciwko Europie – naszym wartościom, demokracji" – powiedział Schmit.

Podkreślił, że należy potępić "tę zbrodniczą wojnę i tych, którzy ją rozpętali".

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że na Mazowszu jest już prawdopodobnie około miliona uciekinierów z Ukrainy. Wskazał, że jednym z przygotowanych dla nich miejsc pobytowych jest Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

"W tej chwili, jeśli będzie taka potrzeba, to miejsce to jest przygotowane na przyjęcie około 20 tysięcy osób. Dzisiaj znajduje tutaj schronienie około 5 tysięcy osób" – powiedział Radziwiłł.

Dodał, że na miejscu jest punkt recepcyjny, stołówka, punkt wydawania darów, numeru PESEL. Jest też możliwość zakwaterowania zwierząt.

"W każdej sekcji jest też punkt medyczny i sala zabaw dla dzieci" – podkreślił Radziwiłł. "W kluczowych momentach w tym miasteczku przebywało 7 tysięcy osób" – poinformował. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (29)

dodaj komentarz
anty12
300k peseli wydane i tylko 17k poszło do pracy co daje 5.6%. Gratuluję wyniku. Reszta na utrzymaniu podatnika. Za pół roku może 20% pójdzie do pracy. A Malaga cieszy się komunistk.
andregru
"Wskazał, że jednym z przygotowanych dla nich miejsc pobytowych jest Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie." a dlaczego mają wyższą stawkę za osobo/dzień ? To po znajomości ?
boris-vodka
PISo-dług rośnie jak na drożdżach
grzegorzkubik
To dobrze. Oby tak dalej.
darius19
Pytanie do propagandzistow Putina: Ile ukrainskich dzieci, dziennie zabija Armia Czerwona?
prywaciasz
odpowiedzialem ci juz ze troje dziennie! ogólnie to do tej pory wiecej dzieci się w polsce topi w wakacje niż do tej pory zgineło na ukrainie wiec skoncz juz pier... Dlugo bedziesz tak nawijał jak zacieta płyta kurskiego? Ten artykuł nie jest o tym ile dzieci dziennie ginie na ukrainie tylko tym ze przyjezdzaja tu i nic nie robia odpowiedzialem ci juz ze troje dziennie! ogólnie to do tej pory wiecej dzieci się w polsce topi w wakacje niż do tej pory zgineło na ukrainie wiec skoncz juz pier... Dlugo bedziesz tak nawijał jak zacieta płyta kurskiego? Ten artykuł nie jest o tym ile dzieci dziennie ginie na ukrainie tylko tym ze przyjezdzaja tu i nic nie robia (bo co mieli by niby robic?) a rachunek za nich, bedziemy musieli zaplcic my wszyscy. Jak ci tak zal tych ukrainskich dzieci to jedz tam i walcz za nie albo prywatny sierocinec załóz!
darius19 odpowiada prywaciasz
To Putin (twoj chlebodawca narobil tego szamba). To nieprawda ze w Polsce sie 5 dzieci dziennie topi. Armia Czerwona pali i morduje. Mamy u siebie uchodzcow. I one pracuja. Idz do knajpy albo na budowe. Rosja to kraj bandycki a Putin to zbrodniarz. Wspomagajmy UA. Izolowac Rosje.
adam.1983 odpowiada prywaciasz
dokładnie 17tys z może miliona ( po odliczeniu dzieci ) to szał, niecałe 2%
Ale po co pracować skoro dostaje się 300 na start, 500+, dodatkowe 500 z kapitału opiekuńczego, darmowe przedszkola i szkołę, darmowe mieszkanie, a teraz jeszcze 5000 do rączki
Do tego jeszcze od organizacji różne fanty i żarcie
talmud
czy można pousuwać WSZYSTKIE NIEWYGODNE wpisy .......wtedy będzie bardziej "obiektywnie & demokratycznie"......LMAO

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki