REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

MRiRW: podpisano list intencyjny ws. wymiany danych o działkach rolnych

2021-10-13 14:47
publikacja
2021-10-13 14:47

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Główny Urząd Geodezji i Kartografii podpisały w środę list intencyjny ws. wymiany danych, usług i wiedzy na temat działek rolnych. Współpraca między instytucjami pozwoli m.in. na wizualizację tych gruntów.

MRiRW: podpisano list intencyjny ws. wymiany danych o działkach rolnych
MRiRW: podpisano list intencyjny ws. wymiany danych o działkach rolnych
fot. Artur Bociarski / / Shutterstock

List intencyjny został podpisany w ministerstwie rolnictwa. Dokument podpisali: Dyrektor Generalna KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola oraz Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski w obecności ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

W ramach współpracy KOWR przekaże dane wraz z odnośnikami do platformy eRolnik. Na ich podstawie Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach portalu geoportal.gov.pl.

Jak poinformował Puda, podpisanie porozumienia przybliża rolnikom zasoby należące do KOWR. Współpraca ma polegać na wzajemnej wymianie informacji. KOWR będzie przekazywał identyfikatory działek oraz dane takie jak jej numery, a w zamian uzyska wiedzę, w jaki sposób tymi działkami zarządzać. Na podstawie przekazywanych danych Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizacje dostępne dla rolników i nie tylko - wyjaśnił minister. Dodał, że celem porozumienia jest unowocześnienie infrastruktury państwa.

"Cieszę się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik, której elementem jest budowany w ramach jednego z projektów Polskiego Ładu – Więcej Ziemi dla Rolnika – Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób WRSP" – powiedział minister Grzegorz Puda.

System ten pozwala na dostęp do bazy danych o wolnych gruntach z państwowego zasobu. Dzięki specjalnej przeglądarce rolnicy mogą oglądać grunty, ale także identyfikować je pod względem położenia czy powierzchni.

Gośniowska-Kola poinformowała, że w ramach współpracy z Urzędem Geodezji i Kartografii KOWR będzie przekazywał dane dot. działek rolnych. Przypomniała, że w lipcu uruchomiona została przeglądarka, która pozwala na odszukanie określonej działki, a w kolejnym etapie, dzięki współpracy, będzie możliwa jej wizualizacja.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że dzięki podpisanemu porozumieniu zasoby gruntów, które znajdują się w zarządzaniu KOWR, będą szerzej udostępniane i wzbogacane o pewne dodatkowe informacje; oprócz zlokalizowania danej nieruchomości będzie można sprawdzić wiele jej parametrów, takich jak zagrożenie powodzią, ukształtowanie terenu, przynależność do stref ochronnych itp. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki