Lubelskie: 2 mld euro w RPO na lata 2014-2020

2013-06-06 14:14
publikacja
2013-06-06 14:14

2 mld euro otrzyma województwo lubelskie na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 20142020. To ponad 400 mln euro więcej niż w mijającej pespektywie budżetowej poinformował w czwartek marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Hetman podkreślił, że nowy podział środków na regionalne programy operacyjne poszczególnych województw, przedstawiony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, został bardzo dobrze przyjęty przez wszystkich marszałków. Jest to wersja najbardziej kompromisowa, najbardziej pragmatyczna, racjonalna powiedział Hetman na konferencji prasowej.

Województwo lubelskie otrzyma 2 mld euro na RPO, podczas gdy kwota bazowa przyznana w 2007 r., w poprzednim budżecie Unii Europejskiej, wynosiła 1 mld 581 mln euro. Obecny podział jest dla Lubelskiego lepszy niż propozycja z lutego tego roku, która przewidywała 1 mld 830 mln euro dla tego regionu.

Jak podał Hetman, Lubelskie jest na piątym miejscu co do wielkości przyznanej kwoty. Więcej pieniędzy na RPO otrzymają jedynie województwa: śląskie, małopolskie, wielkopolskie i dolnośląskie.

Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 20142020 został już przyjęty przez zarząd województwa lubelskiego i przekazany do konsultacji do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Po tych uzgodnieniach, za dwa tygodnie przedstawię, jaki będzie ostatecznie jego zakres zapowiedział Hetman.

Zapytany o najważniejsze cele RPO Hetman podkreślił, że punkt ciężkości będzie położony na tworzenie konkurencyjnej gospodarki. Co najmniej 50 proc. środków będzie musiało trafić w ten obszar powiedział. Jak wyjaśnił nie chodzi tu tylko o pieniądze przeznaczone wprost dla przedsiębiorców.

Jeśli chodzi o uczelnie wyższe to wykluczona będzie dydaktyka, a środki finansowe będą mogły one pozyskiwać wyłącznie na te obszary, w których będzie następowała komercjalizacja badań naukowych, bądź będą to projekty realizowane wspólnie z przedsiębiorstwami powiedział Hetman.

Dodał, że rozszerzane będą specjalne strefy ekonomiczne, nakłady na turystykę poza budową ścieżek rowerowych mają mieć charakter komercyjny, zaś szczególne znaczenie władze województwa chcą nadać rozwojowi gospodarki niskoemisyjnej, związanej z odnawialnymi źródłami energii. To będzie pewna specyfika naszego RPO. Trzeba kontynuować rozwój w tym kierunku, bo to jest przyszłość i to także wynika z zobowiązań naszego kraju wobec Unii Europejskiej - zaznaczył.

Hetman zapewnił, że jest absolutnie spokojny o to, że pieniądze z RPO w Lubelskiem zostaną sprawnie rozdzielone i wydane. Zaapelował jednocześnie do wszystkich zainteresowanych funduszami europejskimi w regionie, aby aktywniej ubiegali się o pieniądze z centralnych programów unijnych, ponieważ takich projektów z Lubelskiego było dotychczas mniej niż z innych regionów.

Projekty z Lubelszczyzny kierowane do Warszawy zyskują wsparcie, natomiast ich liczba w stosunku do pozostałych regionów Polski jest o wiele mniejsza. Musimy popracować nad tym szczególnie w tym roku, aby przygotować projekty w partnerstwie, realizowane przez kilka samorządów, instytucji, uczelni powiedział Hetman. (PAP)

kop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki