Łon: W razie silnego pogorszenia nastrojów konsumenta możliwy wniosek o cięcie stóp

2020-09-07 09:22
publikacja
2020-09-07 09:22
fot. Filip Błażejowski / FORUM

Bazowym scenariuszem jest utrzymanie stóp procentowych w Polsce na niezmienionym poziomie do końca kadencji obecnej RPP, ale w razie silnego pogorszenia nastrojów konsumenta możliwy byłby wniosek o cięcie stóp - napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.

"Naturalnie należy zachować czujność w polskiej polityce pieniężnej. Wedle mego przekonania poziom stóp procentowych powinien pozostać na aktualnym poziomie do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej. Jest to scenariusz bazowy" - napisał Łon w poniedziałkowym artykule.

"Mogą się jednak oczywiście zdarzyć takie sytuacje, w których konieczne byłoby dokonanie dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, w tym zredukowanie poziomu stóp procentowych. Nie wykluczam, że w przypadku pojawienia się znacznej groźby silnego spadku nastrojów konsumenckich możliwe byłoby zgłoszenie przeze mnie wniosku o obniżenie stóp procentowych naszego banku centralnego" - dodał.

Łon nie widzi zagrożeń dla realizacji celu inflacyjnego NBP.

"Ostatnio spadki cen ropy naftowej oraz trwający od kilku miesięcy proces umocnienia kursu złotego także działają antyinflacyjnie. Wspominam o tym dlatego, że w tej chwili nie dostrzegam żadnych poważnych zagrożeń dla realizacji celu inflacyjnego. Ma to istotne znaczenie dlatego, że zgodnie z zapisami ustawy o NBP w sytuacji braku zagrożeń dla realizacji tego celu bank centralny może skoncentrować się na wspieraniu polityki gospodarczej rządu" - ocenia Łon.

Ekonomista podtrzymał wyrażany wcześniej postulat, iż wśród instrumentów polityki pieniężnej NBP powinien znaleźć się także skup obligacji korporacyjnych oraz skup akcji spółek lub jednostek funduszy inwestycyjnych lokujących powierzone kapitały na rodzimym rynku akcji. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (129)

dodaj komentarz
jurnydziadek
No i po co takie niskie stopy procentowe? Już w tej chwili młodzi ludzie w dużych miastach płaczą, że nie stać ich na mieszkania. Chyba tylko po to, żeby NBP mógł emitować pieniądze i rządzić się za nie.
jas2
No i po co takie niskie stopy procentowe?

Po to, żeby młodzi ludzie mogli wziąć tani kredyt na mieszkanie.
minirekin
Przypominam Panie Łon, że konstytucyjnym celem i zadaniem RPP nie jest wsparcie polityki rządu, lecz ochrona wartości złotego.Swoimi działaniami łamiesz Konstytucję i sprzeniewierzasz się rocie złożonej przysięgi.
sel
A co to za wywiady ekonomistów dla radia zajmującego się modlitwami ? modli się razem z nimi?
jas2
Oszczędzać można wodę, prąd albo gaz. Ale pieniądze?
Skoro nie wydajesz na bieżąco wszystkich zarobionych pieniędzy, to znaczy, że za dużo zarabiasz albo masz zanik potrzeb.
Pamiętaj! Nadwyżka twoich środków pieniężnych może być zutylizowana przez inflację lub ujemne oprocentowanie depozytów.
Pieniądze
Oszczędzać można wodę, prąd albo gaz. Ale pieniądze?
Skoro nie wydajesz na bieżąco wszystkich zarobionych pieniędzy, to znaczy, że za dużo zarabiasz albo masz zanik potrzeb.
Pamiętaj! Nadwyżka twoich środków pieniężnych może być zutylizowana przez inflację lub ujemne oprocentowanie depozytów.
Pieniądze nie służą do przechowywania wartości przez długie lata. Proszę porównać sobie wartość dolara sprzed 50 czy 100 lat z jego obecną wartością. To samo dotyczy złotówki.
Do przechowywania wartości przez długi czas służy ziemia, złoto, Bitcoin, obligacje skarbu państwa i parę innych instrumentów.
wwojtekw
OK. To zaproponuj ludziom, którzy nie mają czasu/wiedzy by inwestować w ryzykowne instrumenty jak mają przechować wartość zarobionych pieniędzy lub przyznaj, że PAŃSTWO MA CEL BY UTRZYMYWAĆ STOPY PROCENTOWE zdecydowanie poniżej inflacji oficjalnej (a co dopiero rzeczywistej) i OKRADA własnych obywateli z ich oszczędności.OK. To zaproponuj ludziom, którzy nie mają czasu/wiedzy by inwestować w ryzykowne instrumenty jak mają przechować wartość zarobionych pieniędzy lub przyznaj, że PAŃSTWO MA CEL BY UTRZYMYWAĆ STOPY PROCENTOWE zdecydowanie poniżej inflacji oficjalnej (a co dopiero rzeczywistej) i OKRADA własnych obywateli z ich oszczędności.
A teksty odnośnie zarabiania za dużo czy wydawania wszystkich pieniędzy na bieżąco możesz opowiadać innym żeby się dowartościować (taka jest różnica między ludźmi bogatymi a biednymi, że możesz nawet dużo zarabiać, ale jak wydajesz wszystko to nadal jesteś biedny).
wojciech1
Myślę ze wspomnienie o przyszłych emerytach, których pieniadze sa inwestowane w obligacje, jest tutaj bardzo ważne.
jag63
Oszczędzający dodatkowe pieniądze na emeryturę na pewno bardzo się ucieszą.

A tak przy okazji.
Przy ujemnych stopach procentowych, raty kredytów też powinny być ujemne, czyż nie ?

A tak na serio droga Redakcjo.
Czy musicie publikować wynurzenia najmniej lotnych członków RPP ?

.
daniel_1
Podskórnie pójdzie kasa do Banków.
tomako_lunatic
A którzy to "bardziej lotni"?

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki