REKLAMA

Litwa: Litewski Związek Rolników i Zielonych wygrał wybory parlamentarne

2016-10-23 23:43
publikacja
2016-10-23 23:43

Wybory parlamentarne na Litwie wygrał Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS). W przyszłym 141-osobowym Sejmie, po dwóch turach wyborczych, LVŻS będzie miał 54 mandaty - wskazują wstępne wyniki wyborcze.

fot. / / FORUM

Partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zdobyła w sumie 29 mandatów, Litewska Partia Socjaldemokratyczna - 17, Litewski Ruch Liberałów - 14.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w niedzielę, podczas drugiej tury wyborów, zdobyła jeden mandat i w przyszłym Sejmie będzie miała w sumie ośmiu posłów.

Zwycięstwo z wyraźną przewagą Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŻS) nie daje jednak klarownego obrazu, jakie poglądy będą dominowały w przyszłym litewskim rządzie: prawicowe czy lewicowe.

Przewodniczący LVŻS Ramunas Karbauskis jest zwolennikiem tworzenia szerokiej koalicji i rządu fachowców. Zapowiedział już, że zostaną powołane dwie grupy robocze, które będą negocjowały i z konserwatystami, i socjaldemokratami. Jednakże zarówno konserwatyści, jak i socjaldemokraci sceptycznie oceniają możliwość wzajemnej współpracy.

Karbauskis nie wyklucza też możliwości koalicji z udziałem AWPL-ZChR. W pierwszych powyborczych wypowiedziach wskazał, że program jego związku i polskiej partii w wielu punktach jest zbieżny.

Grybauskaite: Wybory pokazały, że kraj oczekuje zmian

Zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych na Litwie Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŻS), który zdobył 54 mandaty w 141-osobowym Sejmie, świadczy o tym, że Litwa oczekuje zmian - oświadczyła prezydent Dalia Grybauskaite.

Wynik wyborów wskazał, że ludzie chcą zasadniczych zmian - powiedziała w poniedziałek Dalia Grybausakie, podkreślając, że w wielu okręgach wyborczych kandydatów, którzy zwyciężali tam od lat, zastąpiły nowe twarze. To oznacza, że Litwa potrzebuje zmian na swej mapie politycznej - wskazała prezydent.

Według Grybauskaie konieczne jest odbudowanie zaufania wobec Sejmu i rządu oraz zagwarantowanie, że władza będzie służyła ludziom.

Prezydent Grybauskaite już na poniedziałek zaprosiła do siebie liderów LVŻS i partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Opozycyjny dotychczas Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) w wyborach zdobył 31 mandatów, współrządząca Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) 17, Litewski Ruch Liberałów (LRLS) 14. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) zdobyła 8 mandatów, zachowując obecny stan posiadania.

Obserwatorzy prognozują, że negocjacje w sprawie koalicji rządzącej tym razem będą wyjątkowo trudne. Niektórzy nie wykluczają nawet przedterminowych wyborów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmi/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki