REKLAMA

Listopadowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Jarosław Ryba2009-12-05 06:00
publikacja
2009-12-05 06:00
Listopad był kolejnym miesiącem w którym na warszawskiej giełdzie przeważały umiarkowane wzrosty. Najwięcej zyskał indeks WIG20, który wzrósł w ubiegłym miesiącu o 3,43 proc. Podobną skalę wzrostów odnotował cały szeroki rynek. WIG zyskał równo 3 proc., sWIG80 za to pozostał ostatecznie na poziomie zbliżonym do październikowego zamknięcia, notując ostatecznie symboliczną zwyżkę o 0,03 proc.

Pobierz listopadowy raport statystyczny Giełdy Papierów Wartościowych

Przyglądając się rynkowi pod kątem branżowym można zauważyć, że miniony miesiąc należał do banków (wzrosty subindeksu o 6,46 proc.). Słabiej, lecz również pozytywnie radziły sobie spółki z sektora paliwowego (+ 3,44 proc.) i deweloperzy (+ 1,91 proc.) Największe spadki zanotowały spółki z sektora chemicznego (- 4,38 proc.), telekomunikacyjnego (- 3,57 proc.) i budowlane (- 3,03 proc.).

> > Czym jest ranking popularności? Dowiedz się więcej > >

Listopadowy ranking popularności ma tylko jednego zwycięzcę. Jest nim bezsprzecznie Polska Grupa Energetyczna, która od momentu debiutu do końca miesiąca, prawie nieprzerwanie była liderem naszego rankingu. PGE ścigała się z zawsze popularnymi Biotonem i KGHM. Palmę pierwszeństwa gigantom tylko na chwilę odebrała spółka Chemoservis-Dwory, która 24 listopada przeprowadzała split w stosunku 5:1.


W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na giełdzie bardzo dobrze radzą sobie banki. W październiku ich subindeks zyskał 5,59% a w zeszły miesiącu 6,46 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem na tle pozostającego w konsolidacji rynku. W tej grupie od zawsze największy jest najpopularniejszy. PKO BP lideruje w rankingu popularności wśród banków i rzadko zdarza się, że traci swoją pozycję w tym zestawieniu na rzecz konkurentów.


Tak jednak przez moment stało się w listopadzie. Bank Millennium znalazł się w centrum uwagi inwestorów, jednak nie ma tutaj powodów do dumy. Stało się tak z powodu znacznie gorszych od oczekiwań wyników kwartalnych (87 mln zł straty w III kw. br. wobec oczekiwanych 6,8 mln zł zysku netto). Drugą informacją, która zelektryzowała rynek, była zapowiedź nowej emisji akcji o wartości 1 mld zł.

Wspomniane wcześniej spółki stanowią czołówkę najpopularniejszych bankowych walorów wśród inwestorów. Tuż za czołówką znalazły się cztery duże banki: Pekao, BRE, Getin i BZ WBK, które nieustannie zamieniają się pozycją lidera w tym zestawieniu.


Wśród spółek, które wyróżniły się w naszym zestawieniu trzeba wymienić również: Żurawie, Dudę i Boryszew. W przypadku budowlanej spółki za skokowym wzrostem jej popularności stała znaczna zwyżka kursu, która miała miejsce 5 listopada. Wtedy EFH zyskały w trakcie jednej sesji ponad 10 proc. przy najwyższym od sierpnia obrocie, najprawdopodobniej ustanawiając na poziomie 2 zł ważny w średnim terminie poziom wsparcia.


Listopadowa historia Dudy zawiera się w dwóch datach: 03.11 i 09.11. Na początku miesiąca kurs mięsnego koncernu rósł znacząco po serii 10 sesji bez spadków. Optymizm inwestorów został jednak zgaszony przez podane do wiadomości wyniki finansowe 09 listopada. Od tego czasu wyraźnie zmalał zapał inwestorów do zakupów akcji PKM Duda oraz cena tych walorów.

Jedna z ulubionych spółek inwestorów - Boryszew - w ciągu ostatniego roku wzrosła już o 267,19%. Uwagę inwestorów przyciągały opublikowane w połowie miesiąca wyniki, akceptacja przez radę nadzorczą warunków nowej emisji oraz jak zawsze, magia nazwiska największego akcjonariusza - Romana Karkosika.

W czołówce najchętniej komentowanych spółek na forum prawie nic się nie zmieniło. Z trzeciej na piątą pozycję spadł Skotan, jego miejsce zajął czwarty miesiąc wcześniej Chemos, a na czwartym miejscu ostatecznie wylądował bankrutujący Techmex.

Więcej na temat rankingu popularności profili spółek giełdowych dowiedzieć się można w zestawieniu najczęściej zadawanych pytań.

Jarosław Ryba / Bankier.pl

Zobacz również:

Październikowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Wrześniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Sierpniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Lipcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Czerwcowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Majowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Kwietniowy przegląd najpopularniejszych spółek giełdowych

Źródło:

Do pobrania

gpwsgpl2009.12.01pdfgpwsgpl2009.12.01pdfgpwsgpl2009.12.01pdfgpwsgpl2009.12.01pdfgpwsgpl2009.12.01pdfgpwsgpl2009.12.01pdf
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki