Lista priorytetów dla Dudy: po pierwsze blokować ograniczanie wolności

- Chcemy obrony przed nadmiernym fiskalizmem, rozliczenia obietnic wyborczych i pochylenia się nad kwestiami bezpieczeństwa kraju, ale także zajęcia się kwestią marihuany i sprowadzeniem do kraju rezerw złota  - taką listę priorytetowych kwestii, którymi w ciągu najbliższych 5 lat powinien zająć się nowy prezydent, wskazali w ankiecie czytelnicy Bankier.pl.

Od nowej głowy państwa nasi użytkownicy oczekują przede wszystkim blokowania ustaw podnoszących podatki i ograniczających wolność tak w wymiarze gospodarczym, jak i osobistym. Ten priorytet na szczycie listy umieściło ponad 45% uczestników badania.

Z postulatem wolnościowym konkurować mogło jedynie oczekiwanie rozliczenia się z obietnic wyborczych (25%). Jak pisał wczoraj główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany, którego rekomendacje stanowiły podstawę do naszego badania, Andrzej Duda przede wszystkim powinien rozliczyć się najkosztowniejszych obietnic wyborczych: odwrócenia podwyżki wieku emerytalnego i dotacji na dzieci (500 zł /m-c), a równocześnie wskazać (w drodze inicjatywy ustawodawczej) źródła finansowania tych propozycji.  

Oto pełne wyniki ustalania listy priorytetów dla Andrzeja Dudy (w części zamkniętej)

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć (Bankier.pl)

W drugiej części formularza mogli Państwo wpisać własną rekomendacje dla nowego prezydenta. Oczywiście w tym wypadku część postulatów pozostaje poza zasięgiem prezydenta pozbawionego większości sejmowej, jednak wszyscy dobrze wiedzą, że obraz prezydentury Andrzeja Dudy zależał będzie od wyniku następnych wyborów parlamentarnych, które odbędą się dopiero jesienią. Nim okaże się, z kim przyjdzie współrządzić Dudzie, zobaczmy, czego oczekujecie Państwo od niego.


Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Chcemy odpowiedzialnej polityki prorodzinnej

Dla naszych czytelników obrona obywateli przed nadmiernym fiskalizmem jest sprawą numer jeden. Podatki w Polsce może nie są najwyższe na świecie (podatek to każda danina płacona na rzecz państwa, w tym składki i "ubezpieczenia"), ale z całą pewnością należą do jednych z najbardziej skomplikowanych. Z tego powodu efektywność naszego systemu pozostawia wiele do życzenia, a gąszcz przepisów podatkowych dla jednych jest udręką, a dla innych sposobem na życie. Tak nie może i nie powinno być, bo to ograniczanie potencjału do rozwoju.

Drugą pod względem ważności sprawą - wskazaną przez czytelników Bankier.pl, jest rozliczenie obietnic wyborczych. Obietnice są bardzo niebezpieczne dla polityków – zwłaszcza te brzmiące wiarygodnie. Obniżenie podatków o 2 p. proc. w zamian na przykład za ograniczenie wydatków na dopłaty do emerytur dla rolników wielkoobszarowych to zbyt logiczny konstrukt, by później nie znalazł się ktoś, kto stwierdzi, że polityk nie dotrzymał słowa.

O wiele lepiej składać obietnice absurdalne, bo zawsze znajdzie się spora grupa ludzi, która byłaby potencjalnie zainteresowana ich urzeczywistnieniem. W tej sytuacji tzw. głosy rozsądku są na przegranej pozycji. Oczywistych absurdów nie wypada bowiem nazywać po imieniu, a tłumaczenie, dlaczego nie da się ich zrealizować, rodzi niebezpieczeństwo popełnienia błędu czy ośmieszenia się. Druga strona nie przepuści okazji, by tego nie wykorzystać.

Czytaj więcej 

Na wstępie należy wspomnieć, że bardzo wielu użytkowników poleciło prezydentowi legalizację marihuany. Być może część zasugerowała się apelem użytkownika login_grozy, który umieścił nasz artykuł w portalu Wykop.pl. Równie dużo propozycji dotyczyło rozwiązania problemów frankowców - z przewalutowaniem kredytów na złote na czele.

Nasz pierwszy respondent – pan Mateusz z Wrocławia, który odwiedził nas tuż po 7.00 – polecił wprowadzenie ustawy podobnej do ustawy Wilczka. Ten wątek powtarzał się w odpowiedziach jeszcze kilkukrotnie.

Oto pozostałe zebrane przez nas odpowiedzi (pisownia oryginalna):

- Podjęcie debaty/rozpoczęcie prac nad uproszczeniem przepisów i dostosowaniem do współczesnych realiów kluczowych ustaw - kodeksu cywilnego, kodeksu pracy, kodeksu postępowania administracyjnego, kodeksu postępowania cywilnego, przepisów prawa podatków i ustaw przyjętych jeszcze za czasów PRL-u - Marek, Gliwice.

- Od prezydenta w nowej kadencji oczekuję większego zaangażowania w samorząd i gospodarkę - Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Czytaj więcej ... 

-  Chciałbym, aby Prezydent RP stał na straży polityki opierającej się na faktach, a nie na opiniach, przekonaniach, mitach, wiedzy potocznej itd. Jeśli wprowadzamy dany instrument polityki, powiedzmy jak sprawdził się za granicą i jak wyglądał nasz jego polski pilotaż (bo przecież powinniśmy testować na naszym podwórku nowe narzędzia, czyż nie?) - Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, redaktor portalu Rynekpracy.org. Czytaj więcej ...

- Rozpoczęcie debaty nad zmianami systemu edukacji - decentralizacja programu nauczania, likwidacja gimnazjów, wprowadzenie obowiązkowych przedmiotów tj. finanse osobiste lub zarządzanie kapitałem - Łukasz, Wałbrzych

- OBNIŻENIE PODATKU VAT DO 15% I DOCHODOWEGO DO 10 %......... a reszta sama ruszy !! - Robert, Kielce

- Szczegółowe określenie zasad finansowania obietnic wyborczych, z naciskiem na obniżenie wieku emerytalnego oraz przedstawienie szczegółowego planu, w jaki sposób reforma emerytalna ma zostać odwrócona - Piotr Warszawa

- Legalizacja pokera i gier hazardowych - Adrian, Głogów

- Czas prezydentury podzielić na 6 ci-o miesięczne etapy. Po każdych 6 ci-u m-cach - wybrany prezydent musi składać przed narodem - tj. do publicznej wiadomości - szczegółowy raport ze swojej pracy wraz z osiągnięciami z kończącego się okresu, oraz planami na następny etap 6 ci-u miesięcy. Tylko pozytywna ocena jego pracy może stanowić dopuszczenie do kolejnego etapu !!! Dosyć mamy już figurantów i slupów zoriętowanych wyłącznie na czerpanie z publicznej kasy !!! - Wyborca, Łódź

- Repatriacja 102 ton Polskiego złota - Coroner, USA

- Odtajnienie aneksu w sprawie likwidacji WSI - Agata, Dobrzyń Nad Wisłą

- To co zrobił dziś rano - poranna kawa z Warszawiakami. To jest na prawdę fajne i może warto kontynuować także w innych miejscowościach - Paweł, Warszawa

Kompletny spis ponad 1000 Państwa wypowiedzi pobrać można tutaj.

/MŻ

Źródło:

Do pobrania

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jakafaza

Zapraszam po zawsze Prawdziwe informacje na temat Marihuany oraz o jej odmianach www.JakaFaza.pl

! Odpowiedz
2 0 ~Janek

Chciałbym aby zatrudnił dla siebie dobrą ochronę, żeby nie został załatwiony tak jak Papież K. Wojtyła i L. Kaczyński.

! Odpowiedz
0 1 ~cd

czy pan prezydent pozwoli mi zrzec sie obywatelstwa skoro jest za wolnością?

! Odpowiedz
3 2 ~shorter

Fakt że postulat LEAGALIZACJI MARIHUANY pojawia się BARDZO CZĘSTO, a każdy mógł wpisać co chce wskazuje dokładnie na jakim etapie świadomości jest duża część POLAKÓW. Naprawdę legalizacja marihuany to jest to czym się dziś więkoszość przejmuje? Rozumiem że innych problemów nie mamy?

! Odpowiedz
2 5 ~blablabla

Darmowa kawa dla wszystkich to jest to! A potem nażremy się sprowadzonym złotem.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 ~nnx

miejmy nadzieje ze sie wezmie za to dosc szybko Marihuana juz dawno powinna byc legalna co najmniej do celow medycznych

! Odpowiedz
2 11 ~anna

Zeby mogł cokolwiek zrobić musi mieć poparcie w sejmie, należy pójść na wybory jesienne i zagłosować, wierzę w inteligencję wyborców że wiedzą na kogo zagłosować.

! Odpowiedz
0 0 ~pajer

Wiemy PISDu to za dużo cofniemy się do średniowiecza

! Odpowiedz
4 5 ~aya0

ludzie trochę spokoju prezydent to nie złota rybka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil