REKLAMA

Łatwiej będzie namierzyć IP komputera

2014-09-15 06:10
publikacja
2014-09-15 06:10
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Uzyskanie adresu IP komputera osoby piszącej w internecie obraźliwe komentarze będzie łatwiejsze. Wystarczy poinformowanie administratora danych o zamiarze złożenia pozwu o naruszenie dóbr osobistych. Choć droga od uzyskania IP do danych osobowych jest wciąż długa i trudna, to zdaniem ekspertów wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie może sprawić, że prześladowcy przestaną czuć się bezkarni.


 - Administratorzy stron, blogów czy portali internetowych do tej pory powoływali się na przepisy ustawy o ochronie danych osobowych, które uniemożliwiały im udzielenie informacji osobom, których prawa mogły zostać naruszone przez wpisy. Jeśli udzieliliby takich informacji, mogliby zostać ukarani karą grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Marek Porzeżyński, prawnik z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Dotychczas uzyskanie danych prześladowcy, tak by móc wszcząć postępowanie, wymagało dużego wysiłku. Należało zgłosić na policję zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i dopiero wówczas można było wejść w posiadanie wnioskowanych informacji.

- W tym momencie możemy samodzielnie uzyskać takie dane osobowe i wytoczyć powództwo na drodze cywilnej - mówi Porzeżyński.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 18 lipca br. choć nie precyzuje całej praktyki, to w pewien sposób koryguje nieścisłe przepisy. Sąd orzekł, że w kontekście wykładni artykułu 23 ustawy o ochronie danych osobowych jasnym jest, że do uzyskania adresu IP wystarczy sam zamiar powództwa cywilnego. Wskazano też, że nie należy do zakresu obowiązków administratorów ocena tego, czy zamiar powództwa ma uzasadnienie faktyczne lub prawne.

To istotna zmiana, zwłaszcza że jak podkreśla prawnik, organy ścigania nie działały jednakowo w całym kraju. Często też skutki tych działań były zdaniem osób dochodzących ochrony swoich praw niewystarczające. Teraz nie tylko będzie łatwiej uzyskać dane, lecz także droga ta będzie szybsza.

- Można zgłosić się po dane do osoby administrującej danym portalem internetowym samemu lub poprzez osobę reprezentującą. Następnie można wytoczyć powództwo na drodze cywilnej jako powództwo o ochronę prywatności za jej naruszenie - tłumaczy ekspert z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Mimo że wyrok pozwala na uproszczenie procesu, nie oznacza to, że w łatwy sposób będzie można uzyskać wszystkie niezbędne dane prześladowcy (np. imię i nazwisko) do wytoczenia powództwa. Droga do uzyskania danych osobowych wciąż jest długa, a IP nie jest wystarczające, żeby rzeczywiście zidentyfikować prześladowcę.

- Jeśli mamy adres IP, możemy zidentyfikować daną osobę, udając się do dostawcy usług internetowych. Będą to jednak dane osoby, która zawarła umowę - przyznaje Porzeżyński.

Pojawiły się głosy, że uproszczona procedura uzyskiwania danych osób komentujących w internecie, to pierwszy krok do cenzury. Zdaniem eksperta jest to jednak uproszczenie, a potrzebne są przepisy, które sprawią, że internetowi prześladowcy przestaną czuć się bezkarni.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~Wtrawiepiszczyk
Wszystkie free Hot-Spoty będą rejestrować każdego tableta i komórkę łączączące sie przez wi-fi (zwłaszcza taką na kartę)? E jakaś ściema albo indolencja "prawników". Nie wiadomo po co takiego gniota wydają ale na pewno nie dla dobra ludzi. Nie wierzę w tych psubratów.
~Pyth0n
"Jeśli mamy adres IP, możemy zidentyfikować daną osobę, udając się do dostawcy usług internetowych."Bullsh*t. Możemy zidentyfikować router przez który przeszło żądanie (w szczycie szczęścia komputer, jeżeli był wpięty przez użytkownika do sieci operatora "na krótko", bez routera). Jako, że "Jeśli mamy adres IP, możemy zidentyfikować daną osobę, udając się do dostawcy usług internetowych."Bullsh*t. Możemy zidentyfikować router przez który przeszło żądanie (w szczycie szczęścia komputer, jeżeli był wpięty przez użytkownika do sieci operatora "na krótko", bez routera). Jako, że osoby nie mają IP (na razie), od identyfikacji routera do identyfikacji osoby długa i nieoczywista droga."Można zgłosić się po dane do osoby administrującej danym portalem internetowym samemu lub poprzez osobę reprezentującą. Następnie __można__ wytoczyć powództwo na drodze cywilnej jako powództwo o ochronę prywatności za jej naruszenie"Niech mnie prawnik poprawi - mogę uzyskać dane osobowe na podstawie tego, że _być_może_ wytoczę proces? A jak uzyskam dane, ale nie wytoczę procesu? Czy odpowiadam za nieuprawnione pozyskanie danych osobowych, albo operator odpowiada za nieuprawnione udostępnienie danych osobowych?Widzę na horyzoncie czarną, kłębiącą się chmurę nieuzasadnionych procesów przed e-sądami...
~dex
obsr..c obelgami tuska ze skonczony oszust i klamca. kazdy nawet poczatkujacy adwokat wybroni cie nawet w skorumpowanym sadzie. dowody na tuska sa wszedzie a lista jego klamstw to juz potezny elaborat
~ala
Bo tylko prześladowcy z rządu i sądu mogą czuć się bezpiecznie ;) Mydlenie oczu.
~osa
vpngate net - lista darmowych vpn
~haziaj
tak to mogą straszyć tylko posiadaczy abonamentów. Jak ktoś używa internetu na kartę, to go mogą w .....cmoknąć
~jss
jaki ten mlody glupi - jesli mamy ip mozemy zidentyfikowac osobe - a g... nie mozemy i na tym polega oszustwo wyroki sadow w usa i eu to potwierdzaja tylko mlode d... w polsce mieszaja w glowach po rosyjsku
~SpoxterPL
Ja jako administrator bloga nie mam technicznych możliwości sprawdzania kogokolwiek pod kątem adresu IP czy innych jego danych, oczywiście mógłbym zaimplementować odpowiednie skrypty ale póki co jak rozumiem nie mam takiego obowiązku to też nie zamierzam tego robić.
~wolnoscNIEISTNIEJE
to w takim razie ja zgłaszam forum nerwica com za usuwanie moich tematow w ktorych pisalem że samice to dziwki, co było i jest przyczyną moich problemów, przy czym miałem sporo uzasadnien
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki