REKLAMA

Lasy Państwowe dbają o zysk. Meblarze załamani

2023-10-03 08:05
publikacja
2023-10-03 08:05

Lasy w Polsce co kilka miesięcy zwracają na siebie uwagę. Jak nie masowa wycinka, to ich zamknięcie w trakcie pandemii. Tym razem to branża meblarska twierdzi, że ich postulaty zostały zignorowane przez Lasy Państwowe, którym chodzi jedynie o zysk - informuje "Rzeczpospolita".

Lasy Państwowe dbają o zysk. Meblarze załamani
Lasy Państwowe dbają o zysk. Meblarze załamani
fot. Heiti Paves / / Shutterstock

Ponad dwie dekady budowano pozycję Polski jako eksportera mebli. Podkopuje ją teraz recesja w przemyśle oraz drożyzna. Wzrost ceny spowodowany inflacją wpłynął na decyzje wielu klientów, którzy oszczędzają i w związku z tym często rezygnują z większych wydatków np. na meble. Nie zapominajmy też, że w trakcie pandemii chętnie wymienialiśmy meble i inne sprzęty w domu na nowe.

"Spadki sprzedaży mebli i komponentów do ich produkcji sięgają średnio 25 proc. w zależności od asortymentu. Meble ogrodowe dołują najbardziej – ich sprzedaż praktycznie ustała. – W obecnym kryzysie ludzie mają inne potrzeby niż kupowanie pergoli czy altanek" – tłumaczy "Rzeczpospolitej" Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Mniejsza sprzedaż, to mniej zamówień. Mniej zamówień, to mniej pracy - a to wiąże się ze zwolnieniami. Szacuje się, że w branży pracę straciło ok. 20 tys. pracowników. Zwalniają także Niemcy, co rykoszetem uderza w krajową branżę.

Lasy Państwowe liczą tylko na kasę?

Sytuacji nie poprawia polityka Lasów Państwowych. Strzelecki dziwi się jednak krótkowzrocznej perspektywie leśników, którzy, sprzedając surowiec klientom powiązanym z Lasami wieloletnimi biznesowymi zależnościami, skupiają się w tym roku na maksymalizacji zysku Lasów, a nie wspieraniu narodowej gospodarki. – To jak podcinanie gałęzi, na której razem siedzimy – mówi dyrektor meblarskiego stowarzyszenia - pisze "Rzeczpospolita".

– Proponowane dziś przez państwowych leśników mechanizmy sprzedaży surowca dla stałych odbiorców, np. ofertowanie już na starcie 100 proc. przysługującego – na podstawie tzw. historii zakupów – drewna, mają ponad wszelką wątpliwość utrzymać ceny surowca na poziomie, który pozwoli zarobić Lasom nawet w kryzysie. Chodzi o to, by „przewieźć” je za wszelką cenę do lepszych czasów, gdy koniunktura na meble powróci – dodaje Strzelecki.

– Chodzi o to, by przedsiębiorcy, nie bacząc na recesję i spadki sprzedaży wyrobów, bili się o surowiec, windując ceny i zapominając o racjonalnej i rynkowej kalkulacji drzewnych transakcji - wturuje Piotr Poziomski, właściciel tartaku i prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Liczne zawirowania na światowych rynkach drewna

Jeszcze w wakacje Lasy Państwowe informowały o rozmowach z przedstawicielami branży. Wskazywały także, że cena metra sześciennego drewna spada i średnio wyniosła 311 złotych w lipcu 2023 roku. Zaś za popularny surowiec sosnowy o symbolu S2A, stanowiący 10 proc. całkowitej oferty LP, wykorzystywany do wyrobu papieru czy płyt w lipcu płacono 234 zł, podczas gdy jesienią ubiegłego roku było to ok. 400 zł.

Światowym rynkiem drewna zatrzęsła wojna w Ukrainie. Rosja posiada ponad 800 mln hektarów lasów będących własnością państwa i jest jednym z wiodących eksporterów drewna na świecie. Jednak od 10 lipca 2022 r. obowiązuje zakaz importu rosyjskiego drewna do Unii Europejskiej, które i tak płynie do Europy, choć na nieco mniejszą skalę niż wcześniej.

Na europejskim rynku ceny podbijają także Chiny, które importują surowiec np. z Niemiec. Ogromny odpływ materiału z Europy do Azji jest dużym problem na niemieckim rynku. „Brak dostępności drewna jest obecnie największym wyzwaniem dla branży" - wskazywała szefowa Federalnego Związku Tartaków i Przemysłu Drzewnego, Julia Moebus.

JM

Źródło:
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (38)

dodaj komentarz
arzab
Na co nie spojrzeć w tym żałosnym państewku to tylko kląć można !
karbinadel
Czegoś tu nie rozumiem. Skoro Ruscy nie mogą sprzedawać drewna do UE, to czemu Chińczycy nie kupują za grosze od nich, tylko drogie drewno z Niemiec?
rolnikk
Przedstawiciel branży drzewnej chce by lasy państwowe dużo wycinały i tanio sprzedawały. Trudno mieć do niego pretensje, taka praca.
przemek_opinia
Dodatkowo, aby ten sam przedstawiciel mógł zawyżać ceny i argumentować to inflacją kiedy w rzeczywsitości wszystko wpada do jego kieszeni. Brawo Meblarze! Nie ma to jak chcieć więcej i więcej.
rozsadkunamtrzeba
Tragedia polega na tym, że Lasy Państwowe wszystko przejadają
Jako jedyna taka instytucja nie musza przekazywać przychodów do budżetu, chociaż wycinają wspólne lasy
Uzyskane środki przekazują na pensje i „dotacje” – wiadomo dla kogo
Zupełnie tak, jakby całe zyski z produkcji miedzi trafiały do załogi KGHM
Nic więc dziwnego,
Tragedia polega na tym, że Lasy Państwowe wszystko przejadają
Jako jedyna taka instytucja nie musza przekazywać przychodów do budżetu, chociaż wycinają wspólne lasy
Uzyskane środki przekazują na pensje i „dotacje” – wiadomo dla kogo
Zupełnie tak, jakby całe zyski z produkcji miedzi trafiały do załogi KGHM
Nic więc dziwnego, że wycinają coraz więcej, że się nachapać
przemek_opinia
Możesz przestać kłamać!!!!! Najlepszymi twórcami fake newsów są lewicowo liberalni wyborcy. Napisza wszystko byle by krytykować i pokazać w negatywnym świetle.
rozsadkunamtrzeba odpowiada przemek_opinia
Proszę nie rzucać kłamliwych oskarżeń
Art. 50 ust. 1 ustawy o lasach:
"1. Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów"
Czyli co zarobią, to przejedzą
przemek_opinia odpowiada rozsadkunamtrzeba
CZŁOWIEKU! JAK TY TO INTERPRETUJESZ!!! Wolałbyś żeby były finansowane przez Skarb Państwa. To co zarobią to wydają i tymi pieniędzmi zarządzają. Gdzie tu przejadanie! Równie dobrze możesz powiedzieć, że Facebook co zarobi to przejada. Gdzie tu logika. Byleby użyć negatywnego słowa pod cytat wyrwany z ustawy. Przejadają - też mi coś.
rozsadkunamtrzeba odpowiada przemek_opinia
Nie udawaj głupszego niż jesteś. Facebook wydaje swoje prywatne pieniądze
A Lasy Państwowe za darmo gospodarują 1/4 terytorium Polski, a zyski przejadają
Lasy należą do całego społeczeństwa, a zyski czerpie garstka cwaniaków
Wszystkie przychody ze sprzedaży drewna powinny trafiać do budżetu i zasilać opiekę zdrowotna i edukację
przemek_opinia
Lasy Państwowe to nie problem. Problemem jest cena drewna na rynkach światowych. Sprawdźcie ile drewno kosztuje np. w Chinach. I przestańcie szukać wszystkich problemów na polskim podwórku kierując informacje jak to nic nie wiedzącego polskiego szarego człowieczka który nie zna ekonomii i polityki globalnej. Bankier co z Tobą!!?!?!?!?!

Powiązane: Lasy Państwowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki