REKLAMA

Kurs CD Projektu odbił o 99 proc. i zawrócił. Cofnięcie przyspiesza

2022-11-21 15:00, akt.2022-11-21 17:30
publikacja
2022-11-21 15:00
aktualizacja
2022-11-21 17:30

Cena akcji CD Projektu pięła się w górę i była najwyżej od kwietnia 2022 r. Odbicie od wrześniowego dna długiej bessy wyniosło 99,8 proc., po czym kurs zawrócił i spada drugą sesję z rzędu. Wkrótce premiera „Wiedźmina 3” na konsole PS5 i Xbox X/S, a wcześniej raport z wynikami.

Kurs CD Projektu odbił o 99 proc. i zawrócił. Cofnięcie przyspiesza
Kurs CD Projektu odbił o 99 proc. i zawrócił. Cofnięcie przyspiesza
/ CD Project

W piątek, 18 listopada, giełdowy kurs CD Projektu sięgnął 153,50 zł za akcję, co oznacza, że od dna kilkunastomiesięcznej bessy, wyznaczonego w pierwszym tygodniu września, akcje podrożały o 99,8 proc. Po czym cena zawróciła i ostatecznie na zamknięciu zaliczyła spadek o 1,25 proc. Do odbicia o 100 proc. kursowi zabrakło od piątkowego szczytu ...12 groszy. 

W poniedziałek kurs pogłębił cofnięcie i spadł o kolejne 3,94 proc., a od piątkowego szczytu jest niżej już 9 proc. Korekta po taki silnym wzroście wydaje się naturalna i dla krótkoterminowych inwestorów i tak oznacza realizację pokaźnych zysków, jakie przez ostatnie dwa miesiące kurs wypracował na parkiecie.  

Bankier.pl

CD Projekt to według użytkowników Bankiera najbardziej popularna polska spółka giełdowa. Ma za sobą długoletni trend wzrostowy oparty o sukcesy wydawnicze i oczekiwania wobec ostatniego dużego tytułu oraz trwającą kilkanaście miesięcy bessę. Od premiery pierwszego "Wiedźmina" w 2007 r. kurs zyskał blisko 10 000 proc. do szczyty w 2020 r. 

Odwrót od długoletniego trendu wzrostowego nastąpił po nieudanej premierze „Cyberpunka 2077” 10 grudnia 2020 r. Od tego czasu notowania największego polskiego producenta gier osuwały się w dół ze szczytu na poziomie 464,20 zł do 76,81 zł, co oznaczało przecenę o 83,45 proc.

Jednak od dwóch miesięcy nastroje inwestycyjne wokół CD Projektu znacznie się poprawiły. Gra uzyskała szereg istotnych aktualizacji naprawiających błędy. Marketingowe koło zamachowe spółki zdawało się pracować pełną parą, realizując szereg projektów przyciągających nowych graczy do uniwersum „Cyberpunka”, ale i „Wiedźmina”.  

Poza tym postać Geralta z Rivii będzie mogła wkrótce zagościć na konsolach PlayStation 5 i Xbox X/S, kiedy premierę, 14 grudnia, na te platformy będzie miał „Wiedźmin 3”. Wcześniej, bo 28 listopada, CD Projekt zaprezentuje wyniki za III kwartał, które zdaniem ekspertów mogą być bardzo dobre.

„W otoczeniu wysokiej inflacji oraz słabego złotego sektor produkcji gier wydaje się w miarę bezpieczną przystanią – malejący dochód rozporządzalny będzie faworyzował w kategorii rozrywki niższe nominalne wydatki na rozrywkę cyfrową kosztem rzeczywistej. Bardzo dobre wyniki za 3 kwartał zaraportuje CD Projekt”  - napisali w miesięcznym przeglądzie na listopad analitycy mBanku.

„Dane ze Steama oraz ostatnie informacje ze spółki wskazują na istotną poprawę sprzedaży i zainteresowania >>Cyberpunkiem 2077<< po publikacji patcha 1.6 i premierze serialu >>Cyberpunk: Edgerunners<<” – wskazali z kolei w swojej zaktualizowanej rekomendacji analitycy DM Trigon.

Analitycy podwyższyli prognozy wolumenu sprzedaży "Cyberpunka 2077" o 23 proc. w okresie 2022-23 i o 18 proc. w przeciągu 5 lat od premiery.

Serial dostępny na Netfliksie faktycznie pomógł w większym zainteresowaniu grą. O milionie aktywnych graczy każdego dnia przez cztery tygodnie spółka informowała jeszcze w połowie października. Pozytywnie zaskoczyła też aktualizacja strategii CD Projektu, którą można nazwać ofensywą wydawniczą ze względu na ilość projektów, które zaprezentował zarząd.

Według ekspertów kalendarz wydawniczy CD Projektu to oprócz grudniowej premiery „Wiedźmina 3” na nowe konsole, dodatek „Phantom Liberty” do „Cyberpunka”  przewidywany w II kwartale 2023 r., premiera gry „Sirius” (z uniwersum Wiedźmina) oczekiwana w 2025 r. i pierwsza premiera dużej gry kat. AAA z wiedźmińskiej sagi pod tytułem „Polaris 1” w 2026 r.

Zaczynają się zmieniać także rekomendacje dla CD Projektu. Jeszcze w pierwszej połowie roku domy maklerskie i firmy inwestycyjne prześcigały się w coraz niższych cenach docelowych, sugerowanych dla akcji spółki, zalecając ich sprzedaż. Teraz już wspomniana rekomendacja DM Trigon zaleca „kupuj”, a cenę wyznaczyła na poziomie – 154 zł. Inni jak DM BOŚ zaczęli podwyższać cenę docelową akcji, choć dalej ze wskazaniem „sprzedaj”.

Inwestorów na pewno może niepokoić wciąż duża liczba funduszy grających na spadki kursu CD Projektu. Według rejestru prowadzonego przez KNF tylko tych, których pozycja wynosiła co najmniej 0,5 proc. akcji spółki, było sześć z łączną liczbą akcji – 4,61 proc.

Część osób wiąże piątkowy odwrót kursu z informacją ze spółki alarmującą o ryzyku dla branży, jakie niesie wdrożenie przez UE nowych zasad dotyczących praw autorskich. Zasada dotycząca transparentności (pozwala ona twórcom na regularne żądanie wynagrodzenia i informacji dotyczących ich wkładu w produkt końcowy) może być niewykonalne w branży gier.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na listopadowy raport za III kwartał, który powie więcej o kondycji finansowej spółki i jak ostatecznie popularność "Cyberpunka 2077" z ostatnich miesięcy przełożyła się na wyniki. 

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zawszeszef
Skoro oficjalnych shortow było 5% to wszystkich z 10%? Kto chciał sie pozbyć akcji ten sie ich pozbywał ostatnie 2 lata, więc przyszedł czas kupowania:) korekta 9% po 99.8% w gore to nawet powinna być żeby złapać trochę akcji na "długi" termin tak do 2026 :D

Przynajmniej już wiem że mój timing się spieszy tak o pół roku...
endes
Co to ma być?… spekulacja jakaś?
p-j
W Polsce Goldman Sachs dzierży prym pod względem wolumenu obrotów. Bank, który specjalizuje się w tzw. Pump and Dump.

Firmy typu CD czy Allegro stały się paciorkami do dojenia inwestora. Czyli tak, spekulacja IMHO.
simonsoft8
kto kupuje akcje jak bank radzi idzie w dół

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki