REKLAMA
WEBINAR

Kurs euro odbił się od lokalnego dna. Notowania franka i dolara także w górę

Krzysztof Kolany2023-04-28 10:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-04-28 10:49

Po kilkunastu udanych dla złotego dniach piątkowy poranek przyniósł osłabienie polskiej waluty. Kurs euro odbił się z najniższego poziomu od czerwca. Notowania dolara odskoczyły od przeszło rocznego minimum.

Kurs euro odbił się od lokalnego dna. Notowania franka i dolara także w górę
Kurs euro odbił się od lokalnego dna. Notowania franka i dolara także w górę
fot. Mimmo Chianura / / Bridgeman Images – RDA

W piątek o 10:48 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5861 zł i był o prawie dwa grosze wyższy niż dzień wcześniej. W ten sposób złoty najprawdopodobniej przerwie dobrą passę z drugiej połowy kwietnia. Po Wielkanocy kurs EUR/PLN odnotował dwie sesje wzrostowe i 11 spadkowych. W rezultacie wczoraj notowania euro znalazły się na najniższym poziomie (niespełna 4,56 zł) od czerwca 2022.

Złotemu mógł zaszkodzić zwrot na parze euro-dolar. Kurs EUR/USD nie zdołał trwale przekroczyć kwietniowego szczytu i w piątek rano spadł poniżej 1,10. Zwykle umocnienie dolara wpływa niekorzystanie na wyceny walut z rynków wschodzących, do których zalicza się także Polska.

Reklama

W rezultacie kurs dolara na polskim rynku zwyżkował o 2,5 grosza, osiągając poziom 4,1745 zł. Jeszcze w środę dolar kosztował 4,1233 zł i był najtańszy od wybuchu wojny na Ukrainie.

Coraz ciekawiej robi się na parze frank-złoty. W piątek rano helwecka waluta drożała o trzy grosze, osiągając cenę 4,6574 zł. W czwartek już podczas niezbyt płynnego wieczornego handlu kurs franka szwajcarskiego do złotego znalazł się nawet na poziomie 4,6250 zł i był najniższy od 10 miesięcy. W ten sposób naruszona została dolna granica trwającej od listopada konsolidacji w przedziale 4,65-4,85 zł. Jednak w piątek kurs CHF/PLN wrócił do „kanału”.

Notowania funta brytyjskiego poszły w górę o blisko trzy grosze, rosnąc do 5,1990 zł. W środę i czwartek funt był wyceniany na zaledwie 5,15 zł i jeśli pominąć wrześniowy mini-krach, był najtańszy od lutego 2021 roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
luckyrich
Za prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko Za prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki