Kuczyński: Spadek stopy bezrobocia? Dla mnie zagadka

W dzisiejszej rozmowie Piotr Kuczyński o nowych informacjach o kwocie wolnej i OFE, sytuacji w USA po wygranej Trumpa i zbiórce na ponowne przeliczenie głosów. Komentuje także najnowsze donosy dot. stopy bezrobocia w Polsce i mówi o planach na Black Friday.

Michał Kryński: Jak pan skomentuje dzisiejsze doniesienia w sprawie OFE? Środki znajdujące się obecnie w akcjach będą przekazane obywatelom - to według wicepremiera Morawieckiego najbardziej prawdopodobne rozwiązanie w tej sprawie.

Piotr Kuczyński: To jest stary pomysł, sprzed kilku miesięcy, że jedna czwarta zostanie przekazana do TFI, a jedna czwarta do FRD. Gdyby to poszło w stronę tego, czego chciało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czyli przekazanie wszystkich akcji na FRD, to byłaby piękna katastrofa giełdowa. Nie wykluczam, że to i tak się stanie, jeżeli coś się takiego stanie, że budżet nie będzie miał pieniędzy na różne wydatki. Wiem, że Morawiecki tego nie chce, ale będzie musiał, jeśli będzie miał problem.

A co z nowymi informacjami dotyczącymi kwoty wolnej, która dla najmniej zarabiających ma wynieść 6600 zł?

To jest dużo mówienia o niczym. W tej chwili kwota wolna to jest 3091 zł. To jest 552 zł w podatku rocznie, bo to jest zawsze 18%, czyli mówimy o 46 zł miesięcznie. Czyli jeśli pan Morawiecki mówi, że ludzie, powiedzmy nieco zamożniejsi, którzy zarabiają powyżej 11 tys. zł, w ogóle nie będą mieli kwoty wolnej od podatku, to zabierze im 46 zł miesięcznie. Przyznam się, że zarabiam więcej niż 11 tys. zł miesięcznie, przeżyję te 46 zł miesięcznie. Czy 6600 sprawi różnicę tym mniej zamożnym? Trochę sprawi, bo oznacza 3509 zł więcej, niż jest obecnie, to będzie mniej więcej 52,5 zł miesięcznie więcej i to jest różnica.

Ostatnie dane dot. gospodarki okazały się niewesołe, już pojawiły się żarty, że prezesa GUS-u trzeba zmienić.

Jak ja zobaczyłem te dane, to pomyślałem sobie, że gdybym był autokratą, to dążyłbym, żeby zmienić prezesa GUS-u. Ten spadek produkcji - owszem, trzeba pamiętać, że był jeden dzień pracy mniej, czyli ze 3-4% mogło odjąć, więc gdyby tego nie było, mógłby być jakiś wzrost, ok. 2%, ale i tak jest to kiepski wynik.

Zastanawiałem się dzisiaj, z czego wynika spadek bezrobocia, dzisiaj opublikowany - 8,2%. Z czego on wynika, skoro dynamika wzrostu PKB spada, w budownictwie, które zatrudnia bardzo dużo osób, tam to jest w ogóle katastrofa, coraz więcej jest pracowników z Ukrainy, a stopa bezrobocia spada. Nie jestem w stanie tego wytłumaczyć. To może być kwestia rejestrowa, ale dlaczego przestali się rejestrować? Gdyby pan Radziwiłł wprowadził to, co chciał wprowadzić, czyli że każdy obywatel jest ubezpieczony zdrowotnie, no to wtedy ludzie, którzy pracują na czarno, przestaliby się rejestrować, bo nie potrzebowaliby tego. W emigracji też tego nie widzimy. Dla mnie zagadka.

Trump jeszcze nie jest prezydentem i niektórzy mają nadzieję, że nim nie zostanie.

Tak, szefowa partii Zielonych Jill Stein zbiera pieniądze na przeliczenie głosów w trzech stanach. Ja nie wierzę, żeby to się udało, żeby przewrócić ten wynik, a jakby się udało, to byłoby piekło na ziemi. W tych trzech stanach, tam gdzie głosowano ręcznie - wygrywała Clinton, a tam gdzie elektronicznie - wygrywał Trump. I to się wydało niektórym podejrzane. Na razie reakcji nie ma, wszyscy to traktują jako ciekawostkę. Coś poważnego mogłoby się zdarzyć, gdyby doszło do przeliczenia i to przeliczenie wskazałoby inne wyniki. Wtedy byłaby afera, z której długo byśmy się nie pozbierali. To w poniedziałek się wyjaśni.

Co pan zamierza kupić podczas Black Friday?

Nic. W Polsce nie ma jeszcze takiej tradycji. Co prawda dostaję od rana na skrzynkę mailową informacje od sklepów o promocjach, zniżkach. Oczywiście to tak się robi, że najpierw się te ceny podwyższa, potem obniża. Ale tej tradycji tak naprawdę jeszcze nie ma. Szybciej zarazimy się Cyber Monday, na to jest szansa.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~inst

te debilne Polskie głupie komentarze !-------/ p. Kuczynski ----no dobrze pan powiedział np. bezrobocie pewnie że tak -- z czego te statystyki wynikają !? Dramatycznie niskie płace dla robotników ! A sciąga sie ludzi z Ukrainy i Korei Płn. ! ----SZOOOOK ! ------1850 brutto za pracę na cały etat a nawet 2,000 ! brutto SZOOOOOK ! - przy Europejskich cenach !---(głupi by napisał treba było sie uczyć !) ----NO TAK ALE WSZYSCY NIE BĘDZIEMY LEKARZAMI ! ---TO NIE ZAŁATWIA PROBLEMU Z WYZYSKIEM ! LUDZI UCZCIWIE PRACUJACYCH !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Miki

Zatrudnienie stoi w miejscu nie mówiąc już o wzroście emigrantów oraz spadku inwestycji, no i jeszcze spowolnienie gospodarcze a bezrobocie spada jak to możliwe ? Bo bezrobotni wyjeżdżają.To tylko moje zdanie.

! Odpowiedz
0 0 ~ua

Panie Michale nieco głośnirk powinien pan mówić

! Odpowiedz
9 3 ~lucek

jedna litera niewiele czyni ........kuczyński-kaczyński .......poglądy trochę chore...:-(((

! Odpowiedz
16 4 ~obserwator

a kogo obchodzi co ten stary komunista ma do powiedzenia..... niech sie cieszy że nie dynda razem ze swoimi towarzyszami z pzpr

! Odpowiedz
4 0 ~mx

Olgino agresywne...

! Odpowiedz
6 9 ~pamietam

Kuczyński?
To ten co mówił że nie będzie Brexitu, Trump nie wygra a dolar spadnie?
Guru jakiś!

! Odpowiedz
3 3 ~dziadzia_pitoli_jak_

Jedźcie do Omanu. "Tam sie nic nie dzieje"

! Odpowiedz
9 5 ~oTadeusz

Jak zarabiasz powyżej 11 to spokojnie możesz zwrócić kasę zarobioną w WGI. Ludzie będą mieć po parę złotych a ty czyste sumienie na święta :)))

! Odpowiedz
4 7 ~Ty_Webb

Ludzie co wy, to przecież nie jest wcale Frank Drebin.To Enrico Palazzo.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG20 -1,52% 1 579,18
2020-04-08 17:10:00
USD/PLN 0,51% 4,1715
2020-04-08 17:18:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil