REKLAMA

Morawiecki: Środki z akcji dla obywateli, najbardziej prawdopodobne rozwiązanie ws. OFE

2016-11-25 09:22
publikacja
2016-11-25 09:22
Morawiecki: Środki z akcji dla obywateli, najbardziej prawdopodobne rozwiązanie ws. OFE
Morawiecki: Środki z akcji dla obywateli, najbardziej prawdopodobne rozwiązanie ws. OFE
fot. Krystian Maj / / FORUM

Środki znajdujące się obecnie w akcjach będą przekazane obywatelom. To według wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego najbardziej prawdopodobne rozwiązanie w sprawie OFE.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

"Na obecnym analitycznym etapie pojawia się wiele różnych propozycji. W pierwszym kwartale 2017 roku przyjdzie czas na konkretne propozycje legislacyjne. Najbardziej prawdopodobne rozwiązanie i jestem przekonany, że tak się stanie, to moje pierwotne propozycje, zakładające, że środki znajdujące się obecnie w akcjach będą przekazane obywatelom, sprywatyzowane. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, więc mamy jeszcze czas" - powiedział Morawiecki w programie trzecim Polskiego Radia.

Przed tygodniem Morawiecki mówił, że rząd w sprawie zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych trzyma się wcześniejszych ustaleń, przedstawionych po raz pierwszy w lipcu.

- Nie było i nie ma planów nacjonalizacji OFE. Natomiast mamy bardzo dobry plan, w jaki sposób zbudować polski kapitał - mówił podczas lipcowej konferencji "Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju - Program Budowy Kapitału" wicepremier Morawiecki.

Wicepremier mówił wtedy także, że zgodnie z rozesłanym do uzgodnień międzyresortowych i opinii strony społecznej oraz Rady Dialogu Społecznego, projektem, reszta środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych miałaby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej i zostać zapisana na indywidualnych kontach w ZUS.

"Koniec OFE jest już przesądzony. Niewiadomą pozostaje tylko sposób i harmonogram ostatecznego rozwiązania tej kwestii" - tak komentował lipcowe doniesienia główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany w artykule: "Co rząd zrobi z OFE?".

Tydzień temu w piątek we wspólnym oświadczeniu resort rodziny i resort finansów napisały, że w trakcie uzgodnień będzie okazja do doprecyzowania i wyjaśnienia zapisów przygotowanych przez resort rodziny i pracy propozycji rekomendacji dotyczących przeznaczenia środków z OFE.

Jarosław Kaczyński w wystąpieniu na V kongresie PiS na początku lipca przedstawił pomysł, co zrobić z pieniędzmi, które zostały w OFE, a które, według jego słów, "dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości, a które mogą być podstawą nowych ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale będą też wspierały milion polskich gospodarstw domowych".

Dwa dni później wicepremier Morawiecki przedstawił szczegóły planu dotyczącego OFE, o którym wspominał podczas kongresu PiS lider partii Jarosław Kaczyński. W siedzibie warszawskiej giełdy Morawiecki zaprezentował filary "Programu Budowy Kapitału", który ma być elementem jego "Planu Odpowiedzialnego Rozwoju".

Program ten zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, a także przekazanie pozostałych 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Chcemy do końca listopada zakończyć proces legislacyjny ws. kwoty wolnej

Morawiecki pytany o to, jakie są szanse, że zmiana kwoty wolnej od podatku zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2017 r., odpowiedział: "Na tym polega cała łamigłówka budżetowa żebyśmy tak to wszystko ułożyli, aby ona była jak najszybciej dostępna, czyli od 1 stycznia 2017 r. Formalnie jest to oczywiście możliwie, musimy zakończyć proces legislacyjny do końca listopada i to chcemy zrobić" - mówił w programie III Polskiego Radia Morawiecki.

"Bo zależy nam na tym żeby te rodziny naprawdę żyjące w biedzie, dla których kostka prawdziwego masła jest czymś bardzo ciężko osiągalnym albo nieosiągalnym, żeby one w ogóle nie płaciły podatku" - dodał.

Wyjaśnił, że w przypadku kwoty wolnej "chcemy zrobić tak, aby dla najuboższych blisko 3 mln osób, ale takich naprawdę rodzin, które przeliczają 50 zł na liczbę bochenków chleba, a nie na jeden lunch, dla tych w ogóle nie byłoby podatku".

"I potem do poziomu ok. 11 tys. - czy 11 tys. zł dzisiaj założyliśmy w projekcie, który analizujemy - kwota wolna ma być spadająca do poziomu dzisiejszego(...). I potem dla około 20 mln podatników się to nie zmienia" - dodał.

Wicepremier wskazał, że przy rocznych zarobkach 127-130 tys. zł rocznie kwota wolna od podatku "kończyłaby się". "Jest jeszcze jeden taki próg troszeczkę niewidoczny, bo on nie jest nazywany progiem podatkowym, a on jest właściwie najważniejszy, to jest próg ok. 127-130 tys. zł, od którego progu rocznie ludzie lepiej zarabiający nie płacą składki na ZUS i z tego wynika, że dużo mniejszą płacą daninę ogółem. I związku z tym w tym momencie kończyłaby się kwota wolna" - powiedział Morawiecki.

Kilkanaście dni temu Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku (ok. 3 tys. zł rocznie). Nowela była odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Ustawą w przyszłym tygodniu ma się zająć Senat.

(PAP)

pr/ pif/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Komentarze (156)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~taki_jeden
W tych różnych wypowiedziach widać głownie chaos pojęciowy. Co to są "środki" OFE? To są akcje! Żeby je przekazać na indywidualne konta trzeba je przeliczyć na pieniądze. Raczej tylko określoną kwotę pieniężną można zapisać na koncie. (Chyba trudno sobie wyobrazić by na IKE obok rachunku pieniężnego W tych różnych wypowiedziach widać głownie chaos pojęciowy. Co to są "środki" OFE? To są akcje! Żeby je przekazać na indywidualne konta trzeba je przeliczyć na pieniądze. Raczej tylko określoną kwotę pieniężną można zapisać na koncie. (Chyba trudno sobie wyobrazić by na IKE obok rachunku pieniężnego prowadzić rachunek papierów wartościowych, chociaż nie jest to niewykonalne.) Jak taką kwotę ustalić. Według kursów z określonego dnia? Według kursu średniego z jakiegoś okresu? Jak tę kwotę waloryzować? Indeksami giełdowymi? Wcześniejszą rentownością poszczególnych OFE? Stopą waloryzacji stosowaną przez ZUS do kapitału początkowego lub składek? Stopą zwrotu z udziału w "programie budowy kapitału"? Te niewiadome tworzą co najmniej kilkadziesiąt kombinacji. W ramach ogólnej koncepcji - która wygląda na przesądzoną - jest nad czym zastanawiać się i jest z czego wybierać.
~kismyass
Historyk (pseudo bankier) sobie poeksperymentuje w finansach publicznych i odejdzie, a ludzie jak to zwykle dostaną po du...
~podatnik
wara od pieniędzy ludzi szanowny panie Morawiecki niech pan swoje których ma pan dużo rozdaje
~Robus
Moze powinienem sie cieszyc ze ten gosc chce mi ukrasc tylko 25% moich pieniedzy a inni kolesie z pisu chca mi rabnac100% moich srodkow emerytalnych.Nie wiem czym Polska sobie zasluzyla ze rzada nami tacy oszusci i nieudacznicy.
~pis-da
nikt niczego nie da ludziom. To tylko taki trik i zapis na tym samym koncie bo nie da sie np wypłacic tych pieniedzy. Potem się okarze ze jeszcze podatek trzeba zapłacic od tego przekazaniania akcji z OFE i VAt :-))
~Arecki
Tak trzymać Panie Morawiecki, w Panu nadzieja na uratowanie polskiego rynku kapitałowego.
To jest dobra droga.
Natomiast "przejedzenie" (czyli np przekazanie całości na fundusz rezerwy demogr.) tych śodków to byłby bezsens. Wyliczyłem, że 140 mld daje na 10 milionów emerytów przez 10 lat trochę ponad 100PLN
Tak trzymać Panie Morawiecki, w Panu nadzieja na uratowanie polskiego rynku kapitałowego.
To jest dobra droga.
Natomiast "przejedzenie" (czyli np przekazanie całości na fundusz rezerwy demogr.) tych śodków to byłby bezsens. Wyliczyłem, że 140 mld daje na 10 milionów emerytów przez 10 lat trochę ponad 100PLN miesięcznie, a więc wiadomo.....
~clex
codziennie fantazjuje na inny temat.
zupełnie jak jego tatuś któremu starość odbiera rozum.
Ciekaw kiedy usłyszymy o podboju Jowisza który da kopa naszej gospodarce?
~ktoś
z tymi podniesionymi łapami to niczym Kaszpirowski :)
ciekawe ile tych środków będzie jak OFE sprzedadzą wszystkie akcje ?
Ja mam propozycję żeby akcje przejęło państwo po kursach jak pis zaczynał swoje rządy !
i proszę nie usuwać moich wpisów. Wiem, że pisowi się nie podoba że ludzie piszą co myślą
~ri
aż się nie chce wierzyć. najpierw poprzedni rząd zabrał nam połowę z OFE, teraz kolejni mistrzowie zabiorą drugą połowę. i nikt nie wychodzi na ulicę ?!

czyli nie jesteśmy zorientowani na kasę, albo nie mamy pojęcia o co chodzi.

wyjdziemy na ulicę w temacie trybunału, Smoleńska, aborcji, likwidacji
aż się nie chce wierzyć. najpierw poprzedni rząd zabrał nam połowę z OFE, teraz kolejni mistrzowie zabiorą drugą połowę. i nikt nie wychodzi na ulicę ?!

czyli nie jesteśmy zorientowani na kasę, albo nie mamy pojęcia o co chodzi.

wyjdziemy na ulicę w temacie trybunału, Smoleńska, aborcji, likwidacji gimnazjum, 11 listopada, żołnierzy wyklętych, mistrzostwa Polski w piłce nożnej..... ale w sprawie swojej własności już NIE...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki