Stopa bezrobocia w Polsce najniższa od 25 lat

W październiku stopa bezrobocia spadła do 8,2% - Główny Urząd Statystyczny potwierdził wcześniejsze szacunki MRPiPS. Taki niskiej stopy bezrobocia rejestrowanego nie mieliśmy od maja 1991 roku.

We wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 8,3%, natomiast w październiku 2015 roku odnotowano wynik 9,6%. Stopa bezrobocia rejestrowanego maleje od stycznia 2014 roku, gdy sięgała aż 14%.

Stopa bezrobocia w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce

Oznacza to, że w urzędach pracy jako „bezrobotne” zarejestrowanych było 1,308 mln osób. To o 13,1 tys. mniej niż we wrześniu oraz o 208,9 tys. mniej niż rok wcześniej.

Problem bezrobocia praktycznie zniknął w większości dużych miast. Przykładowo, stopa bezrobocia w Poznaniu wyniosła 2,1%, we Wrocławiu i Warszawie 2,9%, a w Krakowie 3,7%. Nadal jednak istnieją powiaty, w których urzędowa stopa bezrobocia przekracza 20%. Tradycyjnie już w tej niechlubnej statystyce przoduje powiat szydłowiecki (27,3%).

Jednakże dane z urzędów pracy nie są najlepszym miernikiem faktycznej stopy bezrobocia. Dyrektorzy PUP-ów wprost przyznają, że znaczna część „bezrobotnych” nie jest zainteresowana podjęciem pracy bądź jest zatrudniona w szarej strefie. Status bezrobotnego jest im potrzebny do uzyskania dostępu do publicznych usług medycznych.

(Eurostat)

Według danych Eurostatu bazujących na badaniach aktywności zawodowej (BAEL), liczba bezrobotnych (czyli osób poszukujących pracy i gotowych ją podjąć) w Polsce we wrześniu 2016 roku wyniosła 990 tysięcy, a więc była o 318 tys. niższa od statystyk z urzędów pracy. Tak liczona stopa bezrobocia wyniosła 5,7% i była najniższa w historii tych danych.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~Gość

A jak ma być inaczej skoro kto może wyjeżdża za granicę?

! Odpowiedz
1 2 ~ja

Nie masz racji, w tym roku najmniejsza ilość Polaków wyjechała z Polski i najwięcej wróciło z UK:) Wina PiSu i dyktatury:)

! Odpowiedz
29 8 ~PIS_kradnie

1300000 osób bez pracy trzeba płakać a nie chwalić się. Wiele tysięcy głodnych i niedożywionych dzieci. Dolar po 4,15 złotych. WIG na beznadziejnym poziomie. PKB spada z kwartału na kwartał. Rząd Kaczki i marionetek rujnuje kraj. PIS zniszczył Polską demokrację. w Polsce PIS łamie prawa człowieka. Zachęca do nienawiści i szowinizmu w stosunku do mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych. Odbiera tysiącom małżeństw szansę na własne dziecko, nie chcąc finansować metody in vitro, która jest jedyną szansą na własne dziecko dla tysięcy polskich rodzin. Odbiera małżeństwom pieniądze, likwidując wspólne opodatkowanie małżonków. Skandal za skandalem. Korupcja, nepotyzm i dawanie posad po partyjnej znajomości. Ile tysięcy czy może milionów Polaków musi odebrać sobie życie by Kaczka i marionetki się opamiętały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~bruno

Głupoty wypisujesz PIS jest przy władzy i bardzo dobrze rządzi....Jak Po było u władzy było wieksze bezrobocie droższa benzyna i nie było 500 plus.Jechać tych frajerów z PO....Pis górą i niech tak bedzie cały czas

! Odpowiedz
4 18 ~BrawoPIS

Ważne również że zatrudnienie rośnie. wiec jest coraz więcej miejsc pracy.

! Odpowiedz
5 9 ~R34

Bezrobocia nie ma bo albo nikt się nie rejestruje albo już wyjechał. Ale te wskaźniki wyglądają ładnie więc można się chwalić

! Odpowiedz
7 5 ~Autor

taaakie wieści, a złoty jak, słaby tak słaby...

! Odpowiedz
2 0 ~mk

Gospodarka pyndzi. ;)
Tak mi sie napisało.

! Odpowiedz
0 9 ~rafalp

Tak naprawdę to przybywa najniżej płatnych miejsc pracy...
Oczywiście oprócz IT. Gdzie ssanie na kadrę jest coraz większe...
A dopływ z kraju jest w miarę stały.

! Odpowiedz
12 16 ~CzłonekUNII

Nie dziwię się że spada bezrobocie we Wrześniu kolejny znajomy wyjechał do Holandii tam dostał 14 euro na godzinę,w Polsce miał 3 euro,jedni znajomi już tam są 12lat.Też po nowym roku wyjeżdżam znowu bezrobocie spadnie.Pozdrawiam POLITYKÓW.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil