Morawiecki: 6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla najbiedniejszych

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6,6 tys. zł - poinformował w czwartek PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Z kolei najlepiej zarabiający mogliby nie mieć wcale kwoty wolnej.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Celujemy w kwotę 6,6 tys. zł, żeby to minimum socjalne było bez podatku, ale potem, żeby kwota wolna dość szybko wracała do obecnego poziomu" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że w przeciwnym wypadku koszty dla budżetu byłyby ogromne. Poinformował, że tym samym kwota wolna byłaby na poziomie zgodnym z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wyjaśnił, że powyżej 6,6 tys. zł kwota wolna miałaby maleć - byłaby degresywna.

Stąd osoby zarabiające między 6,6 tys. zł rocznie, a np. 11 tys. zł rocznie będą mogły korzystać z wyższej niż obecnie kwoty wolnej, ale o malejącej strukturze. Z kolei zarabiające ok. 11 tys. (ten poziom, według Morawieckiego, wciąż podlega analizom) miałby kwotę na obecnej wysokości, czyli ok. 3 tys. zł. Z kolei na poziomie np. II progu podatkowego kwota wolna by zanikała.

"Chodzi o to, aby uzyskać pewną progresję podatkową także wyżej" - uzasadniał Morawiecki. "Znacząco poprawiamy (sytuację) z punktu widzenia tych najbardziej potrzebujących, czyli to, o co chodzi naszemu rządowi, aby było bardziej progresywnie i bardziej sprawiedliwie" - dodał.

Wicepremier poinformował, że proponowane rozwiązanie będzie kosztowało budżet setki milionów zł, które resort finansów będzie musiał znaleźć. "To będą co najmniej setki milionów zł, ale nie miliardy" - zaznaczył.

Wcześniej Morawiecki mówił, że podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających może nastąpić już od stycznia 2017 r.

Kilkanaście dni temu Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku (ok. 3 tys. zł rocznie). Nowela była odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Ustawą w przyszłym tygodniu ma się zająć Senat.

Kwota wolna miała być podwyższona od 2018 roku w ramach planowanego jednolitego podatku. Ostatnio przedstawiciele rządu na czele z premier Beatą Szydło przyznawali jednak, że jednolity podatek nie jest przesądzony.

Jesteśmy w końcowej fazie negocjacji ws. zakupu przez PZU akcji Pekao SA

Wicepremier pytany był także, na jakim etapie jest kwestia zakupu od UniCredit pakietu akcji Banku Pekao SA przez Grupę PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR), a także, czy jest już po due diligence (przedtransakcyjna ocena kondycji i możliwości firmy).

"Jesteśmy w końcowej fazie, ze względu na to, że to są negocjacje bardzo poufne, to szczegółów nie komentuję. Zobaczymy, czy się uda dogadać z partnerami (...) jeszcze w tym roku" - odpowiedział Morawiecki.

Pytany, czy negocjacje przebiegają zgodnie z planem i nie pojawiły się żadne przeszkody, odpowiedział: "Jakieś takie wielkie przeszkody, o których bym słyszał, nie pojawiły się, ale zawsze może się okazać, że cena jest nieodpowiednia do naszych oczekiwań".

Dyskusje o możliwości przejęcia udziałów w Pekao SA przez Grupę PZU rozpoczęły się w lecie, gdy włoska grupa UniCredit sprzedała ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Dało to 26,2 mln akcji przy cenie 126 zł za sztukę.

W sierpniu prezes Grupy PZU Michał Krupiński mówił publicznie, że budowa grupy bankowej w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami minimum 140 mld zł w 2020 r. to jeden z celów strategii Grupy PZU. Od 2015 roku PZU było największym instytucyjnym inwestorem w Alior Banku, po przejęciu 25,19 proc. akcji banku.

We wrześniu Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła sprzeciwu wobec nabycia przez Alior akcji banku BPH, ale bez części hipotecznej, czyli kredytów mieszkaniowych. Wcześniej, pod koniec czerwca, swoją zgodę na tę transakcję wyraził UOKiK.

Krupiński we wrześniu w radiowej Trójce mówił: "Jako PZU będziemy się przyglądać możliwości przejęcia Raiffeisen i Pekao SA". "Mamy stosowne analizy na okoliczność przejęć dodatkowych banków. PZU ma kapitał nadwyżkowy, który może być spożytkowany na przejęcia kolejnych banków".

Przyznał też, że "PZU jest zaangażowane w repolonizację sektora bankowego w Polsce". "Moim zdaniem sektor nadal będzie się konsolidował wokoło 5-6 graczy, będziemy selektywnie patrzyć na możliwości przejęć" - dodał przy innej okazji.

W połowie października amerykański dziennik "The Wall Street Journal" poinformował, że strony polska i włoska już uzgodniły kluczowe warunki umowy. Według dziennika niemal 30-proc. pakiet akcji Pekao SA kosztowałby 11 mld zł.

Media donosiły, że UniCredit chce jednak sprzedać cały swój pakiet akcji, a nie jedynie 30 proc., jak początkowo planował.

UniCredit jest właścicielem Pekao SA od 1999 roku; posiada 40,1 proc. akcji banku.

(PAP)mmu/ pś/ dym/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Zbi

P.Morawiecki nie zna Pan Konstytucji, nie można dzielić ludzi na lepszych i gorszych.Głosowałem na PiS, jednak przy następnych wyborach pożegnamy
się Pa Pa..

! Odpowiedz
0 0 ~ZZ

Kwota wolna:
3000 - co miesiąc zostaje Tobie w portfelu 45 pln
6600 - co miesiąc zostaje Tobie w portfelu 99 pln
10000 - co miesiąc zostaje Tobie w portfelu 150 pln

! Odpowiedz
0 1 ~mhm

Dostajesz podwyżkę 40 zł brutto, powodującą, że wchodzisz w drugi próg (np. od stycznia 7140 zł brutto, zamiast zeszłorocznej 7100) — realnie dostajesz 5 zł mniej, bo tracisz kwotę wolną.

Toż to absurd. Złamano zasadę, by opodatkowane wynagrodzenie nie zmniejszało podwyższonych zarobków, klasyczne progi podatkowe są liczone tylko od nadwyżki, więc nigdy się tak nie zdarza (przy podatkach poniżej 100%).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~xxx

PO mydliło oczy obywatelom,PIS mydli oczy obywatelom.Taka POLSKA mentalność,ważne by dojść do władzy.CZYLI NIC SIĘ NIE ZMIENI.to jest właśnie SPRAWIEDLIWOŚĆ jeden 30 tyś zł,drugi 3091zł.

! Odpowiedz
0 5 ~ewa

Załapią się młodzi renciści alkoholicy, którzy nadal piją a byli rolnikami. Już dziś pod sklepem jeden z drugim się cieszył.

! Odpowiedz
0 3 ~RoberT

Przy 11000 funtów w UK nadal nie wyglada to dobrze. Nie dziwi wiec, że na Wyspach łatwiej robić jakikolwiek biznes. A firmy typu www.admiral.tax mają żniwa.

! Odpowiedz
0 5 ~zero_poslom

posłowie maja nie mieć kwoty wolnej!

! Odpowiedz
0 3 ~julka

oni maja kwote wolna od podatku 27.000 zl i od diet tez nie placa. przeciezz sa z innej gliny ulepi eni

! Odpowiedz
1 13 ~emerytka

Panie Morawiecki ,taki bezprawny manewr nie uda się Panu . Skandal , gwałt na Konstytucji .
Każdy wygra proces z zakłamanym , oszukańczym rządem . Odebrać posłom ponad 31 000 kwoty wolnej od podatku . Gdzie Związki Zawodowe kupione ? Naród wyda na Was Wyrok dość oszustwa . Dość .

! Odpowiedz
0 3 ~emeryt

kwota wolna od podatku powinna byc dla kazdego obywatela, a nie dzielic spoleczenstwa,oddac polowe swoich pensji na swoje obietnice, a nie zabierac ludziom, wstyd hanba,dla emerytow waloryzacja do 10 zl,emeryci to nie najgorszy sort to sa spracowani obywatele.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.