REKLAMA

OPINIAKnight Frank: Polska już nie taka atrakcyjna. Coraz mniej inwestycji w nieruchomości komercyjne

2022-12-06 14:00
publikacja
2022-12-06 14:00

W okresie trzech pierwszych kwartałów 2022 r. w nieruchomości zlokalizowane w Polsce zainwestowano ponad 4,3 mld euro, czyli wolumen ten był o ponad 22 proc. wyższy niż rok wcześniej - poinformowała firma Knight Frank w raporcie dotyczącym rynku nieruchomości komercyjnych. Eksperci spodziewają się zmniejszenia aktywności inwestorów w kolejnych miesiącach.

Knight Frank: Polska już nie taka atrakcyjna. Coraz mniej inwestycji w nieruchomości komercyjne
Knight Frank: Polska już nie taka atrakcyjna. Coraz mniej inwestycji w nieruchomości komercyjne
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

"Po nieco słabszym wyniku osiągniętym na rynku inwestycyjnym w drugim kwartale 2022 roku, trzeci kwartał przyniósł większą ilość nowych transakcji, zwłaszcza w sektorze magazynowym i biurowym, jednak w kolejnych miesiącach należy oczekiwać zmniejszenia aktywności inwestorów" - napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów, nastroje inwestorów zainteresowanych alokowaniem kapitału na polskim rynku nieruchomości w następnych kwartałach będą uzależnione od sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Aktualnie, ich zdaniem, wyzwaniami dla sektora nieruchomości są kryzys energetyczny, rosnące stopy procentowe oraz zmieniające się warunki finansowania nowych projektów.

"Te czynniki przekładają się również na aktywność deweloperów we wszystkich sektorach nieruchomości, a w perspektywie długoterminowej na dostępność nowych produktów inwestycyjnych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wojna w Ukrainie i jej negatywny wpływ na ocenę atrakcyjności Polski jako miejsca do inwestycji, co może przełożyć się na wolumen transakcji inwestycyjnych w kolejnych kwartałach" - napisano.

Jednocześnie - jak podano - warto zaznaczyć, że sprzedający biorąc pod uwagę zmiany w otoczeniu biznesowym, spadek aktywności inwestorów na europejskich rynkach kapitałowych, wzrost stóp kapitalizacji na amerykańskich i europejskich rynkach oraz rosnący koszt kapitału są aktualnie bardziej skłonni do negocjacji cenowych.

Z raportu wynika, że ponad 40 proc. wolumenu transakcji inwestycyjnych odnotowanego od początku 2022 roku w Polsce przypada na sektor biurowy.

Knight Frank ocenia, że decyzje o rozpoczynaniu kolejnych budów, szczególnie na warszawskim rynku biurowym, są obecnie odkładane w czasie, a w konsekwencji, w nadchodzących latach nowa podaż biurowa znacznie się obniży.

"Na rynku obserwowana jest wysoka aktywność najemców i oczekuje się, że w najbliższych miesiącach pozostanie ona na porównywalnym poziomie. Jednakże, skala popytu w miastach regionalnych może być niewystarczająca do wchłonięcia w krótkim czasie wolnej powierzchni. Ze względu na kolejne projekty, które mają zostać dostarczone na rynek w ciągu kilku najbliższych kwartałów, na niektórych rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy wzrost współczynnika pustostanów" - napisano.

Dodano, że rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy) oraz rosnące koszty finasowania nowych inwestycji mogą skutkować wzrostami czynszów zwłaszcza w nowych projektach biurowych.

Drugą pozycję w strukturze transakcji zawartych w ciągu trzech kwartałów 2022 roku osiągnął sektor magazynowy z wolumenem inwestycyjnym powyżej 1,5 mld euro i niemal 36 proc. udziałem w rynku.

Firma spodziewa się, że popyt w sektorze magazynowym w Polsce, który do I poł. 2022 roku utrzymywał się na wysokim poziomie, w kolejnych kwartałach prawdopodobnie będzie niższy.

Ponadto, prognozowany jest dalszy wzrost czynszów wywoławczych ze względu na rosnące koszty budowy, koszty finasowania nowych inwestycji oraz koszty operacyjne w obiektach magazynowych.

"Magazyny budowane na potrzeby konkretnego najemcy, zabezpieczone długimi umowami najmu będą dominowały wśród realizowanych projektów. Zdecydowany wzrost kosztów finansowania nowych inwestycji i kosztów budowy będą wpływać na ograniczanie ilości projektów realizowanych spekulacyjnie, w konsekwencji pustostany nadal będą utrzymywać się na niskim poziomie" - napisano.

Oczekiwany jest dalszy rozwój kluczowych hubów logistycznych, a także rozwój obiektów typu last mile logistics, które zlokalizowane są na obrzeżach, peryferiach miast.

Jak podano w raporcie, sektor handlowy uplasował się na trzecim miejscu z wolumenem transakcji inwestycyjnych niespełna 860 mln euro.

"Zmiany sytuacji gospodarczo-społecznej w Europie nie obniżyły zainteresowania obiektami typu convenience zarówno po stronie konsumentów, jak i inwestorów. Przewiduje się, że wśród realizowanych projektów nadal przeważać będą tego typu inwestycje zlokalizowane przede wszystkim w mniejszych ośrodkach miejskich" - napisano.

W najbliższych miesiącach - jak oceniają eksperci - w związku z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych oraz finansowania inwestycji spadnie liczba rozpoczynanych projektów handlowych, a wpływ na polski sektor handlowy będzie miał również kryzys energetyczny. (PAP Biznes)

doa/gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki