Kluza: propozycja banków ws. kredytów CHF to "prywatyzacja zysków i upublicznienie strat"

Rekomendacje w sprawie frankowców bardziej chronią banki - uważa były szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Wczoraj banki przedstawiły swoje sposoby rozwiązania problemów kredytów. Zaproponowały między innymi utworzenie dwóch funduszy pomocowych i ułatwień w przewalutowaniu.

Stanisław Kluza (fot. Krystian Maj / FORUM)

Stanisław Kluza mówił w radiowej Jedynce, że teraz w sprawę powinien zaangażować się rząd. Tym bardziej, że wczorajsze propozycje sprzyjają raczej bankom niż ich klientom. Jego zdaniem, jeżeli banki uzgodnią korzystnego dla klientów rozwiązania, państwo powinno interweniować. "Państwo, w mojej ocenie, abdykowało z wykonywania swojej roli" - mówił gość Jedynki.

Zdaniem Stanisława Kluzy, zaproponowane wczoraj przepisy to dla banków "prywatyzacja zysków i upublicznienie strat". Oznacza to, że próbują one zminimalizować swój wkład w ratowanie sytuacji. W jego opinii, rząd powinien wysłuchać sektora bankowego, ale nie może działać pod jego dyktat.


Obecny szef KNF Andrzej Jakubiak liczy na dalsze rozmowy z bankowcami. Również jego zdaniem, proponowane rekomendacje są korzystne główne dla sektora bankowego.

Ministerstwo Finansów na razie nie ocenia nowych propozycji.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jedynka/to/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Frankie

Frankowicze, likwidujcie swoje konta w bankach umoczonych w tzw. kredyty CHF. Można zyskać lepsze oprocentowanie i dać bankowi pstryczka w nos. Wystarczy, że środki depozytów spadną o kilka %, a bank to odczuje dotkliwie.

! Odpowiedz
0 0 ~Frankie

Frankowicze i złotówkowicze, warto obejrzeć - były doradca kredytowy mówi o swojej pracy:
https://www.youtube.com/watch?v=rMl4w8bCBoo&feature=youtu.be

! Odpowiedz
1 1 ~az

Dlaczego szef KNF nie sprawdzi czy banki faktycznie udzielały kredyty we frankach czy była to jedynie indeksacja? Dodatkowo ustawodawca nic nie zamierza zrobić by wartość zadłużenia w przypadku niespłacalności egzekwować do wartości hipoteki.

! Odpowiedz
1 3 ~sffh

Banki nie ryzykowały udzielania kredytów walutowych, bo wiedziały że kurs jest historycznie niski i może tylko rosnąć . Natomiast takie ryzyko zaaplikowały kredytobiorcom. Banki mają kredyty złotowe, spłacane dzięki indeksacji jak walutowe..

! Odpowiedz
3 14 ~agga

W jakich FRANKACH? to są kredyty złotówkowe!!!! Wymyślone w celu obejścia LICHWY. Kto wymyślił kredyt z rosnącym kapitałem? Umowa o "kredyt" indeksowany jest sprzeczna z naturą kredytu, czyli indeksacja jest nieważna.

! Odpowiedz
0 10 ~antybankowiec

Tylko pozwy zbiorowe i sądy! Nie da rady inaczej!

! Odpowiedz
0 15 ~dfdf

Mam kredyt waloryzowany kursem franka. NIE OCZEKUJĘ ŻADNEJ POMOCY OD PAŃSTWA, NIE WYCIĄGAM PIENIĘDZY PO PUBLICZNE ŚRODKI. To jest sprawa do załatwienia pomiędzy bankiem a kredytobiorcą.
Pan Pietraszkiewicz jest bezczelny i arogancki, żeby oczekiwać od podatników poczucia współodpowiedzialności!!!
Od Pana Pietraszkiewicza oczekuję natomiast jednego: wyegzekwowania od mBanku respektowania prawomocnego wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznającego klauzulę indeksacyjną za niedozwoloną. Klauzula ta została wpisana do rejestru UOKiK pod numerem 5743. Tylko tyle i aż tyle.
Klientów mBanku i Multibanku zachęcam do przyłączenia się do grupy https://sites.google.com/site/mbankniedozwolone/home

Proszę podpiszcie petycję do KNFu
https://www.profuturis.org.pl/formularz-do-knf/

Nie musicie posiadać kredytu w CHF

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~maki

poczytajcie sobie o tym panu:

http://www.ngi24.pl/article/117/prywatne-interesy-stanislawa-kluzy-szefa-knf

! Odpowiedz
0 17 ~on

Jak dla mniej Państwo powinno pomóc, ale nie kasą, a wymuszeniem przestrzegania przepisów.
Jak narazie to widać, jak "nasi przedstawiciele" smarują pewne części intymne wazeliną i schylają się po mydło przed bankami

! Odpowiedz
6 11 ~ase

cwaniak - najłatwiej wyciągać rękę po cudze pieniądze - przeznacz na pomoc najpierw swoje własne milionowe oszczędności, które masz ze sprzedaży akcji domu maklerskiego IDM SA, który dzisiaj jest bankrutem ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-11-13
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-11-13
LIBOR 3M CHF -0,0018 -0,7102%
2019-11-07
EURIBOR 3M -0,0040 -0,4020%
2019-11-13