REKLAMA

Klienci polskiej giełdy bitcoin stracili pieniądze

Michał Kisiel2016-12-14 09:41analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-14 09:41

W październiku z sieci zniknęła jedna z najstarszych giełd bitcoina w Polsce – Bitcurex. Ostatni komunikat zamieszczony na stronie serwisu informował, że klienci mogą otrzymać zwrot środków, a platforma ruszy ponownie pod koniec listopada. Rację mieli ci, którzy podejrzewali, że to tylko gra na czas – pieniądze i bitcoiny nie wróciły do użytkowników.

O kłopotach giełdy Bitcurex donosiliśmy w październiku, gdy nagle serwis zniknął z sieci, a użytkownicy wymieniający bitcoiny zastanawiali się, czy platforma nie padła ofiarą włamania. Użytkownicy stracili dostęp do przesłanych na giełdę bitcoinów oraz środków pieniężnych. Działalność firmy nie podlega regulacjom typowym dla instytucji płatniczych, a pieniądze klientów nie były objęte żadną ochroną.

fot. / / FORUM

Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami użytkowników platformy, na dzień przed niespodziewanym zamknięciem serwisu z adresu używanego przez giełdę przetransferowano ok. 2300 BTC, co wówczas odpowiadało ponad 5,7 mln zł. Przy dzisiejszym kursie bitcoina kwota ta rośnie do 8,3 mln zł.

Na stronie Bitcurex pojawił się najpierw lakoniczny komunikat o kłopotach technicznych, a następnie informacja o trwających pracach nad przywróceniem działania serwisu i „audycie bezpieczeństwa”. Jednocześnie użytkowników poinformowano, że mogą składać wnioski o zwrot środków po dostarczeniu kompletu dokumentów niezbędnych do weryfikacji salda. Zestaw wymagań sugerował, że operator platformy stracił dane użytkowników i nie jest w stanie samodzielnie prześledzić ich operacji.

Jednocześnie opublikowano informację o planowanej dacie startu serwisu – miał on mieć miejsce 30 listopada. Do dziś na stronie bitcurex.com widnieje ten sam, nieaktualny komunikat. Żaden z użytkowników, którzy złożyli wniosek o zwrot środków, nie otrzymał pieniędzy, a kontakt z przedstawicielami firmy się urwał. Nie wiadomo, czy operator giełdy złożył wniosek o upadłość, ani czy, jak głosiły plotki, platforma została przejęta przez tajemniczego inwestora. Nowy właściciel, jeśli istnieje, nie skontaktował się z użytkownikami, a biura firmy są w dalszym ciągu zamknięte.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Bitcoin najdroższy od 3 lat

Bitcoin najdroższy od 3 lat

Dwa jednocześnie występujące trendy – umocnienie dolara oraz ponowny wzrost cen bitcoina – sprawiają, że wirtualna waluta znów warta jest ponad 3000 złotych.

Grupa klientów Bitcurex zamierza walczyć o odzyskanie środków i poszukuje obecnie kancelarii prawnej, która będzie ich reprezentować. Szanse na powodzenie operacji są jednak niewielkie – spółka będąca operatorem giełdy zapewne nie pozostawiła po sobie zasobów wystarczających do zaspokojenia roszczeń klientów. Dla zainteresowanych wirtualną walutą sprawa Bitcurex jest kolejnym przypomnieniem o ryzyku, jakie wiąże się z korzystaniem z giełd, a zwłaszcza przechowywaniem na nich środków przez dłuższy czas.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (141)

dodaj komentarz
piotrrubaj83
Po pierwsze, nigdy nie powinno się trzymać środków na giełdzie. Po drugie jak już korzystać to tylko z giełd z siedzibą w Polsce jak BB albo bitmarket24.pl
~aaa
Straciłem 20 tyś na BTC. I wcale nie jestem cwaniakiem, który szybko się chce dorobić. Dla mnie to była inwestycja z ryzykiem jak każda inna. Zakładałem, ze mogę stracić na spadku kursu albo zarobić na wzroście. Ale to przecież kradzież w biały dzień. I to mnie wkurwia. Banda złodziei.
~lech2011
ktoś, kto operuje takimi kwotami nie robi błędów ortograficznych.
~forestfucker
Myślę, że zapamiętasz tę lekcję ekonomii... Nie obraca się czymś, co realnie nie istnieje i nie liczy się pieniędzy, których się realnie nie zarobiło... Ja po epizodzie z GPW unikam miejsc, gdzie rządzi chciwość, strach i instynkty stadne.
~PLN
raczej stracili bitcoin-y, a nie pieniądze
~luzak021
A jeśli ktoś Ci ukradnie nowiutkie Poorshe spod domu to też mogę powiedzieć że straciłeś raczej samochód, a nie pieniądze
~kif
Oszust zawsze najpierw zdobywa zaufanie ofiar, aby potem sfinalizować swój plan i okraść. Amber , bitcoin ,euro, to sztuczne wartości bez pokrycia, które zawsze muszą upaśc.
~Dżejms
Tylko rozpędzony do szybkości dźwięku ołów. A wcześniej przesłuchanie w stylu CIA - nic zdrożnego - Miller i Kwas aprobują. I będzie do odzyskania. Gdzie wasze WSIoki? Tylko o siebie dbają? To zresetować WSIoki bo żrą i nic z tego dobrego nie wynika.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki