REKLAMA

Bitcoinowa giełda Bitcurex zniknęła z sieci

Michał Kisiel2016-10-20 11:04analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-20 11:04

Już siódmy dzień niedostępna jest jedna z najstarszych działających giełd bitcoina w Polsce. W zeszły piątek na stronie internetowej Bitcurex pojawił się krótki komunikat o czasowym zawieszeniu działania serwisu. Od tego czasu użytkownicy nie mają dostępu do swoich środków, a operator giełdy zamieszcza informacje o kolejnych terminach planowanego rozruchu.

Serwis Bitcurex ma stosunkowo długą historię – giełda funkcjonowała od 2012 r. Od 14 października potencjalnych klientów wita jednak na stronie internetowej lakoniczny komunikat o zawieszeniu funkcjonowania serwisu. Niedostępny jest także wsparcie użytkowników, a wiadomości w serwisach społecznościowych umieszczane przez zaniepokojonych klientów nie doczekały się odpowiedzi.

W pierwszej wersji informacji wspomniano o nieprzewidzianych problemach, które pojawiły się przy aktualizacji oprogramowania. Użytkowników przestrzegano przed przesyłaniem kryptowaluty na dotychczasowe adresy służące wymianie.

fot. / / FORUM

W kolejnych dniach na stronie bitcurex.com zamieszczano następne komunikaty odsuwające moment ponownego uruchomienia giełdy. 19 października po południu pojawiła się kolejna wiadomość, tym razem zapowiadająca rozruch systemu o godzinie 21 w najbliższy piątek (21 października).

Reklama

Brak informacji o dalszych losach Bitcurex podsyca plotki krążące w środowisku zwolenników wirtualnej waluty. Serwis Bitcoin.pl donosi, że na dzień przed zamknięciem serwisu z adresu wykorzystywanego przez giełdę przeniesiono ok. 2300 BTC (ponad 5,7 mln zł przy dzisiejszym kursie bitcoina). Użytkownicy giełdy nie mają także dostępu do środków pieniężnych, które przekazywali na poczet wymiany.  Działalność firmy nie była regulowana, a pieniądze klientów nie są chronione w żaden sposób (np. poprzez oddzielenie ich od zasobów firmy, jak w instytucjach płatniczych).

Na razie nie można wykluczyć żadnego ze scenariuszy – kłopotów technicznych platformy, rabunku czy nieuczciwości prowadzących biznes. Brak możliwości kontaktu z przedstawicielami firmy może jednak sugerować, że historia giełdy zbliża się do smutnego końca.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (92)

dodaj komentarz
~Kris
Ja zarobilem kilkaset zł ale dawno temu Zaluje ze.kiedy byly po 600zl nie kupilem 10 a potem sprzedalbym po 2700 i kase wyciągnął Ale jak widdac ludzi zrobili grubo na kase Ja pozbylem zakonczylem zabawe na poczoatku 2016r
~blokowy
Bitcurex zwyczajnie zbankrutował i nie ma środków na pokrycie zobowiązań, ot cała afera. W ostatnim 'komunikacie' zmienili bajkę i teraz piszą o poszukiwaniu inwestora. Nie napisali po co.
Dodatkowe znaczenie może mieć powtarzana tu i ówdzie informacja że oficjalny polski zarząd curexa to jedynie słupy, prawdziwi właściciele
Bitcurex zwyczajnie zbankrutował i nie ma środków na pokrycie zobowiązań, ot cała afera. W ostatnim 'komunikacie' zmienili bajkę i teraz piszą o poszukiwaniu inwestora. Nie napisali po co.
Dodatkowe znaczenie może mieć powtarzana tu i ówdzie informacja że oficjalny polski zarząd curexa to jedynie słupy, prawdziwi właściciele interesu znajdują się za granicą a pod przykrywką giełdy w rzeczywistości funkcjonowała pralnia.
~Krzys
Nigdy nie rozumiałem osób kupujących bitcoiny.
~bl_
Wzrost kursu od stycznia 2015 250%, ale trzeba było ryzykować. To zwykła gra hazardowa przez internet tylko dorobiona ideologia.
~T1000
Nie musisz kupować bitcoinów, możesz je wydobywać dla siebie. Jedynym sposobem emisji bitcoina jest zabezpieczanie bieżących transakcji przez obliczenia matematyczne. Ludzie, którzy to robią ponoszą realne koszty na sprzęt i energie potrzebną do obliczeń. W zamian są nagradzani bitcoinami zgodnie z algorytmem i proporcjonalne do Nie musisz kupować bitcoinów, możesz je wydobywać dla siebie. Jedynym sposobem emisji bitcoina jest zabezpieczanie bieżących transakcji przez obliczenia matematyczne. Ludzie, którzy to robią ponoszą realne koszty na sprzęt i energie potrzebną do obliczeń. W zamian są nagradzani bitcoinami zgodnie z algorytmem i proporcjonalne do użytej mocy obliczeniowej. Nie istnieje inny sposób emisji tej waluty i każdy może być częścią tej sieci i "drukować" nowe bitcoiny dla siebie. Tylko nie próbuj tego robić z innymi walutami jak złotówki, itp., bo grożą za to wyższe sankcje, niż za zabójstwo.
~T1000 odpowiada ~bl_
Dorobiona ideologia? Niedawno (3 października) odbyły się pierwsze w polskim Sejmie konsultacje społeczne na temat krypto walut, bitcoina i technologii blockchain. Nagranie można oglądać tutaj:
http://sejm.gov.pl/S...25802E004BEF31#
~up odpowiada ~T1000
http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=9CB625D33D73C4B5C125802E004BEF31#
~miko
Przypomina mi to zdanie, które słyszałem w latach 80-tych: "powariowali z tymi komputerami w domu, jakaś dziwaczna moda. Minie jak hoola-hop za mojej młodości".
~tom
Nie musisz ich kupować. Możesz je otrzymywać za swoja pracę, usługi itd. Przecież nie kupujesz złotówek, które są twoją pensją, prawda? A że nie rozumiesz po co je posiadać -Twoja sprawa. Ja zrozumiałem, jak przesłałem środki w postaci bitcoinów w sobotę na konec Azji w ciągu 20 minut a nie dwóch dób i na dodatek bez straszliwej Nie musisz ich kupować. Możesz je otrzymywać za swoja pracę, usługi itd. Przecież nie kupujesz złotówek, które są twoją pensją, prawda? A że nie rozumiesz po co je posiadać -Twoja sprawa. Ja zrozumiałem, jak przesłałem środki w postaci bitcoinów w sobotę na konec Azji w ciągu 20 minut a nie dwóch dób i na dodatek bez straszliwej prowizji i bez zagladania mi przez bankowca i kogoś z US oraz cholernego reklamiarza przez ramię.
~Kret
No co ty, poważnie?
A ja na przykład nie do końca rozumiem fizykę kwantową :)

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki