REKLAMA

Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę

2022-07-03 09:00
publikacja
2022-07-03 09:00
Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę
Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę
fot. joerngebhardt68 / / Shutterstock

Prawie 930 mln ton żywności marnuje się rocznie w sklepach i w domach, na jednego konsumenta przypada średnio ok. 74 kg marnowanej żywności – wynika z raportu Food Waste Report 2022. Odpady żywnościowe odpowiadają za około 8-10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych.

Jak podała firma Capgemini Polska, powołując się na badanie Capgemini "Food Waste Report 2022", prawie 930 mln ton żywności marnuje się na poziomie sprzedaży detalicznej i konsumpcji końcowej, przy czym większość przypada na konsumenta.

"Każdego roku marnujemy ok. 74 kg żywności na osobę. Odpowiada to prawie 570 mln ton żywności na poziomie gospodarstw domowych" – podaje Magdalena Dorożyńska z Capgemini Polska.

Wskazała, że z badania przeprowadzonego przez firmę wynika, że konsumenci są coraz bardziej świadomi tej sytuacji i chętni do zmian, ale potrzebują pomocy ze strony branży żywnościowej, czyli m.in. sklepów, w których się zaopatrują. W jej ocenie, podobnie jak w przypadku wielu innych trendów społeczno-ekonomicznych, pandemia katalizowała świadomość marnowania żywności i we wszystkich grupach wiekowych, płci, a także niezależnie od poziomu dochodów.

"Aż 72 proc. konsumentów uważa się za świadomych problemu, w porównaniu z 33 proc. przed pandemią. 62 proc. konsumentów twierdzi, że zdaje sobie sprawę z tzw. towarzyszącego marnotrawstwa zasobów (użytkowanie ziemi i wody, siła robocza itp.) w produkcji żywności" – podała.

Z badania wynika ponadto, że 58 proc. ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen żywności w ciągu najbliższych 12 miesięcy. "W tym kontekście 56 proc. osób chce zaoszczędzić na kosztach poprzez ograniczenie marnowania żywności, a podobny odsetek badanych twierdzi, że troszczy się o głód na świecie i chce przyczynić się do jego złagodzenia" – podali autorzy badania.

Wskazali, że 61 proc. konsumentów uważa, że marki i sklepy powinny robić więcej, aby pomóc ograniczyć marnotrawstwo. Zdecydowana większość (91 proc.) konsumentów wolałaby kupować żywność od organizacji, które podejmują działania mające na celu ograniczenie marnotrawstwa. Spośród nich 57 proc. jest również gotowych zapłacić więcej markom, które podejmują dodatkowe kroki w celu zminimalizowania tego problemu, takie jak darowizny/dystrybucja nadmiarów spożywczych oraz ujawnianie informacji na temat marnowania żywności.

Dodali, powołując się na dane Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), że zasoby wykorzystywane do produkcji, przetwarzania, transportu i utylizacji żywności również generują ogromne ilości odpadów i kosztów.

"W połączeniu z szalejącą inflacją – w marcu 2022 r. wskaźnik cen żywności FAO osiągnął rekordowy poziom 159,7, co oznacza wzrost cen o 30 proc. rok do roku" – podali.

Jak ocenili, straty spożywcze i odpady stanowią jedno z najpilniejszych i najtrudniejszych wyzwań dla naszego społeczeństwa. Podkreślili, że jeśli uda nam się zaoszczędzić zaledwie 50 proc. żywności marnowanej obecnie każdego roku, może to rozwiązać problem głodu na świecie.

Capgemini to międzynarodowa firma doradztwa w zakresie transformacji i zarządzania biznesem poprzez technologię. Firma działa 50 krajach, zatrudnia 300 tys. pracowników. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
stevejohnny
"Odpady żywnościowe odpowiadają za około 8-10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych."
Co za bzdura. Przecież to jedzenie rosnąc pochłonęło tyle samo CO2. Idioci, co to napisali i idioci, co to kopiują. Wybacz Bankier.
broiniac
Rozbrajającą krótkowzroczność poniżej.

Pewnie, stać mnie na odkręcone krany 24/7, to niech się woda leje. Stać mnie na palenie cały rok węglem, to palę. Stać mnie na wyższy koszt wywozu sieci, to nie sortuję. Stać mnie na papierosy, wodę i koks, to używam.
A kogo to obchodzi, że wszystkie te dobra mają dodatkowy koszt środowiskowy
Rozbrajającą krótkowzroczność poniżej.

Pewnie, stać mnie na odkręcone krany 24/7, to niech się woda leje. Stać mnie na palenie cały rok węglem, to palę. Stać mnie na wyższy koszt wywozu sieci, to nie sortuję. Stać mnie na papierosy, wodę i koks, to używam.
A kogo to obchodzi, że wszystkie te dobra mają dodatkowy koszt środowiskowy lub zdrowotny. Stać mnie na to teraz, a że przez ten ukryty koszt nie będzie mnie stać później - trudno. To obejdę się bez, ale jeszcze ponarzekam na władze, że to ich wina xD
innowierca
nie widze zwiazku w komentarzu. Osobiscie oszczedzam ile mozliwe. Dlatego nie marnuje wiecej jak 20 kg zywnosci rocznie. Ale twoj wpisal nasunal pytanie. Czy to nie wladza prowadzila polityke Covidowa - zamkniecia gospodarek, glownej przyczyny zerwania dostaje, inflacji i glodu milionow obecnie na swiecie??
innowierca
w ubieglym tygodniu wyrzucilem 150 gram kalafiora, 4 kromki chleba i okolo 100 ml ketchupu, bo jak za dlugo stoi otwarty w lodowce, to trace na niego chec.
Czy jakas firma moze to zabrac nastepnym razem i wyslac do biednych krajow? eliminujac glod. Z cyklu paranoi ciag dalszy.
and00
Dlaczego mam walczyć z wyrzucaniem jedzenia?
Stać mnie to wyrzucam, kogo innego stać na prywatny lub służbowy odrzutowiec (np większość znanych ekoszołomów) to sobie podróżuje
Rodzice np w Afryce którzy preferują rodzinę 2+15 to ich problem, po co robili dzieci jak nie potrafią utrzymać???
stevejohnny
Oszczędzaniem i ciężką pracą bogacą się narody. Dlatego warto nie marnować niczego, ani jedzania, ani czasu, ani żadnych innych zasobów.

Powiązane: Marnowanie żywności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki