KGHM wskazał, gdzie uciekać mamy?

główny analityk Bankier.pl

Istnieje rozwinięty i cywilizowany kraj, gdzie opodatkowanie pracy to uczciwe 7%, podczas gdy w Europie na ogół nie spada poniżej 30%. To kraj, do którego powoli przenosi się największy polski producent miedzi. Być może czas wziąć z niego przykład.

Tym krajem jest Chile. Według danych OECD opodatkowanie pracy wynosi tam 7% i jest najniższe wśród wszystkich rozwiniętych państw świata zrzeszonych w tej organizacji. Owe 7% to przymusowa składka na fundusz emerytalny. Podatek dochodowy od pracy nie istnieje. Do tego 19% VAT-u - czyli niemało, ale i tak mniej niż gdziekolwiek w Europie poza Luksemburgiem (15%) i Szwajcarią (8%).


Całkowity poziom opodatkowania w Chile w 2013 roku wyniósł 20,2%. To drugi najniższy wynik wśród krajów OECD (nieco niższe podatki ma jedynie Meksyk). Dla porównania, w Polsce opodatkowanie pracy (PIT + ZUS) wynosi ok. 40% (według danych OECD: 35,6%), podstawowa stawka VAT to 23% (wyższy VAT jest tylko w krajach skandynawskich i na Węgrzech), a państwo pochłania ok. 37% PKB (dane Eurostatu).


Gospodarka Chile jest o połowę mniejsza od polskiej (chilijskie PKB za 2014 rok szacowane jest na 264 mld USD), ale kraj zamieszkuje 17,6 mln ludzi – o ponad połowę mniej niż Polskę. Czyli jednak można mieć sprawne państwo i w miarę rozwiniętą gospodarkę bez wysokiego fiskalizmu.


W 2012 roku do Chile „wyemigrował” KGHM, skuszony ogromnymi i złożami miedzi i molibdenu. Lubiński koncern wzorem inżyniera Ignacego Domeyki zamierza zostać w Chile na następne 40 lat, inwestując miliardy w projekt Sierra Gorda - zapowiedział podczas konferencji PB SPIN prezes Herbert Wirth. Inwestycje w polskie kopalnie miedzi są nieopłacalne ze względu na horrendalnie wysokie i błędnie skonstruowane „kagiemne”, czyli „podatek od wydobycia niektórych kopalin”.


Być może warto pójść śladem KGHM-u i przenieść się do Ameryki Południowej, uciekając od europejskiego „państwa opiekuńczego” dławiącego uczciwie pracujących ludzi 30-procentowymi podatkami. Tak, wystąpienie prezesa Herberta Wirtha podczas PB SPIN faktycznie było inspirujące.

Tam mieszkam: Chile

Tam mieszkam: Chile

Najbardziej bezpieczne i stabilne państwo Ameryki Płd. Jest w gronie 10 krajów o największej wolności gospodarczej na świecie. Szczyci się pokładami miedzi i długą aż na 6 000 km linią brzegową.


Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 2 ~adamkow777

Jeśli jest tam tak wspaniale to dlaczego pkb w Europie jest wielokrotnie wyższy. Niech pan skończy z tymi bredniami. A może pan wstąpi do partii KORWIN.

! Odpowiedz
3 1 ~OMOESS

Chile: 23,165 $ - 2014 - dane MFW

Niemcy: 46,896 $ - 2015 - dane MFW

I wszystko w temacie, Chile owszem się rozwijają, ale także warto wspomnieć o liczbie osób żyjących poniżej progu ubóstwa, które w Chile wynosi 11% więc, nie wpadajmy w paranoje, że nagle Chile jest rajem na ziemi, bo nie jest.

! Odpowiedz
0 7 ~janmal odpowiada ~OMOESS

Czy wiesz ilu Polaków w państwie "opiekuńczym" żyje w nędzy i poniżej średniego standardu europejskiego? Według wyliczeń organizacji europejskich oraz brytyjskich- ponad 50%. Tendencja wzrostu liczby tych ludzi jest zwyżkowa. 3000000 emigrantów z Polski zmniejsza te dane. Gdzie w Europie jest najgorszy system opieki medycznej? W państwie "opiekuńczym" jakim jest POlska. Gdzie w Europie jest najgorszy system emerytalno- rentowy? A jakże w POlsce! W jakim państwie EU jest jeden z najdroższych i najbardziej niewydolnych parlamentów- w POlsce. Chile dla każdego Polaka to raj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~MZH

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 19 ~cfan

Ja głosuję na Korwina i apeluję do wszystkich Polaków, głosujcie na Korwina, tylko On może uratować Polskę. Kto nie zagłosuje \na Korwina , nie godzien nazywać się Polakiem

! Odpowiedz
13 6 ~KorwinPajacMikke

Idź siać tę swoją propagandę na jakiś onet czy coś...

! Odpowiedz
3 3 ~czupakabra

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 12 ~praktyk

Mam kolegę w pracy, który wyemigrował z Chile do Europy. Niestety nie potwierdza on Pana zachwytu.

! Odpowiedz
3 14 ~Pytajnik

Czy zechcialbys rozwinac swoja mysl. Jestem bardzo ciekaw, dlaczego ? I do jakiego kraju wyemigrowal, bo Europa nie jest jednolita. Polacy emigrujacy do UK (Europa) z Polski (Europa), stwierdzaja ze jednak Polska to inny kraj ...

! Odpowiedz
0 6 ~pat

napisz coś wiecej, podaj jakies szczegóły

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
KGHM -1,07% 92,80
2019-12-11 17:02:48
MIEDŹ 0,86% 6 144,00
2019-12-11 20:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil