REKLAMA

KGHM wskazał, gdzie uciekać mamy?

Krzysztof Kolany2015-04-29 12:11główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-04-29 12:11

Istnieje rozwinięty i cywilizowany kraj, gdzie opodatkowanie pracy to uczciwe 7%, podczas gdy w Europie na ogół nie spada poniżej 30%. To kraj, do którego powoli przenosi się największy polski producent miedzi. Być może czas wziąć z niego przykład.

KGHM wskazał, gdzie uciekać mamy?
KGHM wskazał, gdzie uciekać mamy?
/ thinkstock

Tym krajem jest Chile. Według danych OECD opodatkowanie pracy wynosi tam 7% i jest najniższe wśród wszystkich rozwiniętych państw świata zrzeszonych w tej organizacji. Owe 7% to przymusowa składka na fundusz emerytalny. Podatek dochodowy od pracy nie istnieje. Do tego 19% VAT-u - czyli niemało, ale i tak mniej niż gdziekolwiek w Europie poza Luksemburgiem (15%) i Szwajcarią (8%).


Całkowity poziom opodatkowania w Chile w 2013 roku wyniósł 20,2%. To drugi najniższy wynik wśród krajów OECD (nieco niższe podatki ma jedynie Meksyk). Dla porównania, w Polsce opodatkowanie pracy (PIT + ZUS) wynosi ok. 40% (według danych OECD: 35,6%), podstawowa stawka VAT to 23% (wyższy VAT jest tylko w krajach skandynawskich i na Węgrzech), a państwo pochłania ok. 37% PKB (dane Eurostatu).


Gospodarka Chile jest o połowę mniejsza od polskiej (chilijskie PKB za 2014 rok szacowane jest na 264 mld USD), ale kraj zamieszkuje 17,6 mln ludzi – o ponad połowę mniej niż Polskę. Czyli jednak można mieć sprawne państwo i w miarę rozwiniętą gospodarkę bez wysokiego fiskalizmu.


W 2012 roku do Chile „wyemigrował” KGHM, skuszony ogromnymi i złożami miedzi i molibdenu. Lubiński koncern wzorem inżyniera Ignacego Domeyki zamierza zostać w Chile na następne 40 lat, inwestując miliardy w projekt Sierra Gorda - zapowiedział podczas konferencji PB SPIN prezes Herbert Wirth. Inwestycje w polskie kopalnie miedzi są nieopłacalne ze względu na horrendalnie wysokie i błędnie skonstruowane „kagiemne”, czyli „podatek od wydobycia niektórych kopalin”.


Być może warto pójść śladem KGHM-u i przenieść się do Ameryki Południowej, uciekając od europejskiego „państwa opiekuńczego” dławiącego uczciwie pracujących ludzi 30-procentowymi podatkami. Tak, wystąpienie prezesa Herberta Wirtha podczas PB SPIN faktycznie było inspirujące.

Tam mieszkam: Chile

Tam mieszkam: Chile

Najbardziej bezpieczne i stabilne państwo Ameryki Płd. Jest w gronie 10 krajów o największej wolności gospodarczej na świecie. Szczyci się pokładami miedzi i długą aż na 6 000 km linią brzegową.


Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (74)

dodaj komentarz
~adamkow777
Jeśli jest tam tak wspaniale to dlaczego pkb w Europie jest wielokrotnie wyższy. Niech pan skończy z tymi bredniami. A może pan wstąpi do partii KORWIN.
~OMOESS
Chile: 23,165 $ - 2014 - dane MFW

Niemcy: 46,896 $ - 2015 - dane MFW

I wszystko w temacie, Chile owszem się rozwijają, ale także warto wspomnieć o liczbie osób żyjących poniżej progu ubóstwa, które w Chile wynosi 11% więc, nie wpadajmy w paranoje, że nagle Chile jest rajem na ziemi, bo nie jest.
~janmal odpowiada ~OMOESS
Czy wiesz ilu Polaków w państwie "opiekuńczym" żyje w nędzy i poniżej średniego standardu europejskiego? Według wyliczeń organizacji europejskich oraz brytyjskich- ponad 50%. Tendencja wzrostu liczby tych ludzi jest zwyżkowa. 3000000 emigrantów z Polski zmniejsza te dane. Gdzie w Europie jest najgorszy system opieki medycznej?Czy wiesz ilu Polaków w państwie "opiekuńczym" żyje w nędzy i poniżej średniego standardu europejskiego? Według wyliczeń organizacji europejskich oraz brytyjskich- ponad 50%. Tendencja wzrostu liczby tych ludzi jest zwyżkowa. 3000000 emigrantów z Polski zmniejsza te dane. Gdzie w Europie jest najgorszy system opieki medycznej? W państwie "opiekuńczym" jakim jest POlska. Gdzie w Europie jest najgorszy system emerytalno- rentowy? A jakże w POlsce! W jakim państwie EU jest jeden z najdroższych i najbardziej niewydolnych parlamentów- w POlsce. Chile dla każdego Polaka to raj.
~MZH
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~cfan
Ja głosuję na Korwina i apeluję do wszystkich Polaków, głosujcie na Korwina, tylko On może uratować Polskę. Kto nie zagłosuje \na Korwina , nie godzien nazywać się Polakiem
~KorwinPajacMikke
Idź siać tę swoją propagandę na jakiś onet czy coś...
~praktyk
Mam kolegę w pracy, który wyemigrował z Chile do Europy. Niestety nie potwierdza on Pana zachwytu.
~Pytajnik
Czy zechcialbys rozwinac swoja mysl. Jestem bardzo ciekaw, dlaczego ? I do jakiego kraju wyemigrowal, bo Europa nie jest jednolita. Polacy emigrujacy do UK (Europa) z Polski (Europa), stwierdzaja ze jednak Polska to inny kraj ...
~pat
napisz coś wiecej, podaj jakies szczegóły

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki