Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Polska kwota wolna od podatku jedną z najniższych w UE

Od kilku miesięcy kwota wolna od podatku to jeden z najgorętszych ekonomicznych tematów, o których dyskutują Polacy. Nowe dane na ten temat przedstawiła firma PwC.

Kwota wolna od podatku w Polsce jedną z najniższych w Unii (fot. Krzysztof Sitkowski / FORUM)

W ponad połowie krajów Unii Europejskiej kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa niż w Polsce, choć jej wysokość jest bardzo zróżnicowana – wynika z raportu „Praca w UE – podatki i składki” autorstwa firmy PwC.

Najwyższa kwota zwolniona z opodatkowania jest na Cyprze (19 500 EUR), w Polsce stanowi zaledwie ok. 750 EUR. Dużo korzystniej Polska wypada w rankingu krajów według stawek podatkowych (w najwyższym progu podatkowym), gdzie zajmuje 20. miejsce wśród wszystkich krajów UE (licząc od najwyższej stawki).

Z przygotowanego przez PwC raportu wynika, że w krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50% (Szwecja 57%, Portugalia 56,5%, Holandia 52%). Polska na tle krajów UE znajduje się na 20. miejscu ze stawką 32%, licząc od najwyższej stawki.

- Pod względem nominalnej stawki Polska zajmuje solidną 20. pozycję w rankingu państw UE, licząc od najwyższej stawki. Należy jednak brać pod uwagę także takie aspekty, jak kwota wolna od podatku, wysokość progów podatkowych, czy możliwość stosowania ulg podatkowych, a także składki na ubezpieczenia społeczne” – podkreśla Joanna Narkiewicz-Tarłowska, wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Co kraj, to obyczaj

W ponad połowie krajów Unii Europejskiej stawki podatkowe dla osób najlepiej zarabiających wahają się w graniach 40-57%. Najniższa stawka podatkowa wśród krajów o skali progresywnej obowiązuje w Czechach (22%%). Natomiast stawki liniowe stanowią zdecydowaną mniejszość (Bułgaria, Rumunia, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia). Najwyższa liniowa stawka podatkowa obowiązuje na Łotwie (23%), a najniższa w Bułgarii (10%).

Dlatego w wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19 500 EUR. W drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku to 16 100 EUR, a w Wielkiej Brytanii ok. 13 500 EUR. Wyższe niż w Polsce kwoty wolne od podatku obowiązują też w Niemczech (8354 EUR), Austrii (11 000 EUR) czy Luksemburgu (11 265 EUR). W Polsce kwota ta wynosi zaledwie ok. 750 EUR. Należy pamiętać jednak, że w niektórych krajach w ogóle nie ma kwoty wolnej od podatku.

Raport PwC potwierdza też, że na kształtowanie stawek podatkowych ogromny wpływ ma sytuacja ekonomiczna danego kraju. I tak, w ostatnich latach w Portugalii i Grecji stawki podatkowe wzrosły, a w Estonii i na Łotwie zostały obniżone.

Kuczyński: podniesienie kwoty wolnej od podatku to dobry pomysł

Start odtwarzacza ...

W wielu krajach UE wysokie stawki podatkowe są rekompensowane także ulgami, np. od kredytów mieszkaniowych i dojazdu do pracy (Holandia), od wydatków na prywatny fundusz emerytalny (Dania), od wydatków na fachową literaturę niezbędną do pracy (Niemcy, Austria), czy na cele edukacyjne i zdrowotne (Łotwa). W Polsce najważniejszą ulgą podatkową jest tzw. ulga prorodzinna (głównie ulga na dzieci i w mniejszym stopniu wspólne rozliczenie z małżonkiem).

/mz, PwC 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 ~Lukasz

w UK kwota wolna to 10800 funtow , ktos odwali fuszere w tym artykule !

! Odpowiedz
1 0 ~12500funtów

Królowa elżbieta zapowiedziała, że teraz będzie to 12500 F !

! Odpowiedz
4 1 ~robbi40

Kwota wolna od podatku to pozostałość po PRL-u , jak i caly system podatkowy. Zmiany dla przedsiebiorcow , jak i zwykłych ludzi zaczely się około 2008-2010 roku ( dzisiaj nyla dyskusja na Polsat-Biznes). Moim zdaniem kwota wolna od podatku - myśląc po europejsku i dostosowując to myślenie do naszych krajowych realiów - powinna wynosić ~ od 14000 do 16000 zł , przykładowo - 14400 ( tj. 12x 1200zł /m ) . Oznacza to ni mniej, ni więcej , że duża rzesza ludzi najsłabszych ekonomicznie będzie zwolniona od podatku. Ci już starający się odrobinie więcej zapłacą podatki. A szerzej chodzi o to , żeby w systemie podatkowym - najsłabszy i najbogatsi byli chronieni : pierwsi , żeby mogli jakoś funkcjonować , drudzy żeby mogli tworzyć nowe miejsca pracy - na tym to polega.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Mirek

Po co piszesz głupoty ?
Coooo ?
Kwota wolna od podatku to pozostałość po PRL-u ?
No i co jeszcze ?? W Wielkiej Brytanii czy Luksemburgu to też pozostałość po PRL-u ???????

! Odpowiedz
0 0 ~asd

robbi40 po co piszesz te brednie?

! Odpowiedz
1 5 ~JKM

Irlandia - pracujący singiel - kwota wolna 16500 euro
żonaty - 25000 euro
pracujące małżeństwo -43000 euro

! Odpowiedz
3 31 ~jaodsa

Podatek dochodowy trzeba zlikwidować. Tyle w tym temacie.
Korwin na prezydenta!

! Odpowiedz
15 4 ~fg

od kiedy to prezydent decyduje o wysokości podatków w naszym kraju? puknij się w głowę

! Odpowiedz
0 4 ~Jan odpowiada ~fg

A referendum to co? Może rozpisać .. Wynik wiadomy

! Odpowiedz
0 12 ~bolomanolo

"Należy pamiętać jednak, że w niektórych krajach w ogóle nie ma kwoty wolnej od podatku"-jeśli pismak cos takiego pisze to niech poda przykłady tych krajów bo ja nawet jednego takiego kraju nie znam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.