REKLAMA

KGHM kupi firmę Quadra. Czy to się opłaci?

Krzysztof Kolany2011-12-09 12:39główny analityk Bankier.pl
publikacja
2011-12-09 12:39
Quadra FNX - nieznana w Polsce kanadyjska spółka górnicza - będzie największą akwizycją KGHM. Akcjonariusze dolnośląskiej firmy bardzo negatywnie zareagowali na to przejęcie i wysoką premię dla udziałowców Quadry.

Po ogłoszeniu informacji o przyjaznym przejęciu kanadyjskiej firmy kurs KGHM-u zanurkował o 10% i zakończył sesję spadkiem o 8%. Był to trzeci tak silny spadek notowań miedziowego kombinatu na przestrzeni miesiąca. Reakcja inwestorów wynikała z chłodnej kalkulacji. Niemal 9,5 miliarda złotych zamiast do portfeli akcjonariuszy KGHM-u najprawdopodobniej trafi do udziałowców Quadry. Najprawdopodobniej, ponieważ zgoda na transakcję jest warunkowa i musi ją zaakceptować 2/3 akcjonariuszy kanadyjskiej firmy. Musi ją też zatwierdzić kanadyjski sąd oraz administracja. Pojawiły się nawet spekulacje, że KGHM zostanie przelicytowany przez którąś wielką kompanię górniczą.

Co otrzyma KGHM?


Parametry tej warunkowej transakcji są już znane. Wiemy, że polska firma zapłaci 2,87 mld dolarów kanadyjskich za 100% udziałów w notowanej na giełdzie w Toronto spółce Quadra FNX Mining Ltd. KGHM nie kupuje tanio, oferując inwestorom kanadyjskiej kompanii 15 CAD za każdą akcję. To 32-procentowa premia względem kursu zamknięcia z dnia poprzedzającego ujawnienie oferty.

Kurs akcji Quadra FNX na giełdzie w Toronto. Dane w dolarach kanadyjskich.

Źródło: yahoo.finance

15 CAD to dużo. Akcje Quadry wyżej były notowane tylko w latach 2007-08 (w porywach kosztowały 25 CAD), czyli w końcowym okresie poprzedniej hossy. W bieżącym cyklu surowcowym ich kurs nie był w stanie trwale sforsować 15 CAD.

Jednakże w inwestowaniu najważniejsza nie jest cena, lecz wartość. Jak mawiał Warren Buffett: cena to coś, co płacisz, a wartość to coś, co otrzymujesz w zamian. KGHM otrzymuje więc średniej wielkości spółkę górniczą specjalizującą się w eksploracji i wydobyciu miedzi. I to po „jak najniższych kosztach” - to już deklaracja widniejąca na stronie internetowej Quadry. To dobre uzupełnienie dla polskiego kombinatu wydobywającego chyba najdroższą miedź na świecie (ok. 3,6 tys. USD/t). Dla porównania: odkrywka w Chile obiecuje koszty jednostkowe rzędu 1,2-2,5 tys. USD/t.

Kanadyjska spółka wydobywa około 110 tysięcy ton miedzi górniczej. Quadra dysponuje sześcioma kopalniami: stosunkowo dużą odkrywką w amerykańskim stanie Nevada, mniejszymi w Arizonie i Chile oraz kopalniami głębinowymi w kanadyjskim regionie Ontario, z których jedna przeznaczona jest do zamknięcia. Oprócz miedzi Quadra pozyskuje 75 tysięcy uncji metali szlachetnych - głównie złota i platyny - oraz 2,3 tysiące ton niklu.


Źródło: KGHM.

Ale prawdziwym skarbem Quadry są realizowane projekty wydobywcze. Na chilijskiej pustyni Atakama Quarda do spółki z japońskim Sumimoto (ma 45% udziałów) buduje wielką kopalnię w Sierra Gorda - jednym z największych znanych złóż miedzi na ziemi. Wydobycie ma ruszyć w 2014 roku, a kopalnia Sierra Gorda ma dostarczać 136-226 tys. ton miedzi rocznie. Okres jej funkcjonowania firma szacuje na przynajmniej 20 lat. Dzięki temu przejęciu KGHM mógłby stosunkowo szybko zwiększyć wydobycie miedzi o 50% i stać się piątym jej producentem na świecie (obecnie zajmuje pozycję dziesiątą). Złoża czerwonego metalu w posiadaniu KGHM-u zwiększą się o 28% do 28,6 mln ton.

Drugim ciekawym projektem jest budowana na wschodnim wybrzeżu Grenlandii kopalnia molibdenu. Quadra chce wydobywać 7,5-10,4 tys. ton tego rzadkiego metalu stosowanego głównie przy produkcji stali wysokoodpornych i wysokotemperaturowych

Szanse i zagrożenia dla KGHM-u


Sceptycy kręcą nosem na kosztowną ekspansję KGHM-u. Pozbawi ona akcjonariuszy (w tym skarb państwa) praktycznie całej dywidendy za 2011 rok, w którym lubiński kombinat może zarobić nawet 11 miliardów złotych. To efekt bardzo wysokich cen miedzi, wysokiego kursu dolara wobec złotego oraz wpływów ze sprzedaży udziałów w Dialogu i Polkomtelu. Po odjęciu 9,44 mld złotych przeznaczonych na zakup Quadry na wypłatę dywidendy pozostanie nieco ponad miliard złotych. Ale akcjonariusze mogą liczyć tylko na 30-50% zysku - tak przynajmniej zapowiedział prezes Herbert Wirth. Wypłata oczekiwanych przez rząd trzech miliardów złotych dywidendy (ok. 15 zł na akcję) za 2011 rok byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby KGHM się na nią zadłużył.

W co warto zainwestować?
O hojnej dywidendzie będzie można też zapomnieć w następnych kilku latach. Przy cenach miedzi na poziomie 6.000 USD/t KHGM powinien generować około 3-4 mld złotych zysku rocznie. Po uwzględnieniu zapowiadanego przez rząd podatku miedziowego (2 mld zł) oraz planu skupu własnych akcji (za 3 mld zł w trzy lata) na dywidendę pozostanie w najlepszym przypadku kilkaset milionów złotych, czyli... 2,50 zł na akcję. To szokująco niska kwota w zestawieniu z ubiegłoroczną dywidendą, która wyniosła 14,90 zł.

Ubytek kilku miliardów miedziowego zysku to nienajlepsza wiadomość dla budżetu i ministra finansów. Ekonomiści z BNP Paribas zwrócili też uwagę, że przejęcie Quadry będzie negatywne dla bilansu płatniczego Polski. KGHM, który dotychczas wymieniał dolary na złote, teraz będzie gromadził walutę na przejęcie Quadry. - Pokrycie deficytu na rachunku bieżącym staje się dla Polski coraz trudniejsze. Rosnące potrzeby finansowe rządu są źródłem presji na rentowność dłuższych średniookresowych i długookresowych obligacji skarbowych - konkludują analitycy francuskiego banku.

Zakup Quadry to jednak mniejsze zło


Przejęcie Quadry jak każda transakcja gospodarcza wiąże się z ryzykiem. Jeśli KGHM chce przetrwać, to musi inwestować w nowe złoża. Dla długoterminowych inwestorów to dobra informacja. Z drugiej strony redukcja dywidendy komplikuje sytuację finansów publicznych i wywołuje silną presję na spadek cen akcji samego KGHM-u.

Oprócz obiecujących złóż i kilku kopalń odkrywkowych lubińska spółka zyskałaby doświadczoną kadrę menedżerską. W zarządzie Quadry zasiadają ludzie z 30-letnim doświadczeniem w światowym górnictwie, którzy zjedli zęby na eksploracji, wydobyciu i sprzedaży kopalin. Przy mianowanym politycznie kierownictwie KGHM-u i rozpanoszonej związkokracji to zupełnie inna jakość.

Posiadacze akcji KGHM nie mają ostatnio łatwego życia. Najpierw spółka ogłosiła zupełnie niezrozumiały i niepotrzebny buy-back. Następnie premier przyłożył jej domiar podatkowy w sposób ocierający się o manipulację kursem. I na koniec trzeba było się pożegnać z wizją kilkudziesięciu złotowej dywidendy. Jednakże moim zdaniem dobrze się stało, że zyski z rekordowych cen miedzi oraz sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych posłużą budowaniu przyszłości KGHM-u zamiast trafić do bezproduktywnej i bezdennej studni, jaką jest budżet państwa.

Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

KGHM2pngKGHM2png
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Anonim
Pana Kolano pamiętam z wypowiedzi na Tauronie w przeddzień rozpoczęcia prawdziwych wzrostów na tym papierze z 15 miesięcy temu. Dla mnie takie wypowiedzi to szczyt nieprofesjonalizmu. Jak można pisać że przy cenie miedzi 6000 USD za tonę podatek będzie wynosił 2 mld zł. Jak można pisać o niepotrzebnie ogłoszonym skupie Pana Kolano pamiętam z wypowiedzi na Tauronie w przeddzień rozpoczęcia prawdziwych wzrostów na tym papierze z 15 miesięcy temu. Dla mnie takie wypowiedzi to szczyt nieprofesjonalizmu. Jak można pisać że przy cenie miedzi 6000 USD za tonę podatek będzie wynosił 2 mld zł. Jak można pisać o niepotrzebnie ogłoszonym skupie akcji przy tak niestabilnych kursach, gdy skup akcji może być narzędziem stabilizacji kursu przy gwałtownych zmianach nastrojów na rynku. W innym przypadku ten skup wcale nie musi być uruchamiany . Jak można nie zauważać że do dnia wypłaty dywidendy w połowie roku KGHM będzie miał grubo ponad 15 zł w kasie na wypłatę ewentualnej dywidendy i żadnych kredytów na to nie będzie musiał brać. Dla mnie Pan Kolany piszę jedynie nieprzemyślane półprawdy z których nic nie wynika.
~znafcaprawdy
ZAWSZE BYŁ KOLANY AMATOREM I TAKIM POZOSTAŁ DO DZIŚ !
~prepudreh
to jest dojenie miedziaka z kasy, ale rynek to uwzgledni + kryzys /copper down/ i będzie można zbierać papier znowu po 30 zyla, a na razie tylko short
~Olek49
Chciał bym zbierać po 30 zeta ja też, ale dojdzie chyba jeszcze jedno zero i tyłek zbity .Tusk się tez chyba opamięta i naprawi tą gafe bo nie zabija się mocno dojnej krowy dla mięsa ja za mleko od tej krowy można kupić kilka razy więcej cielęciny.
~bbb
PAN KOLANY jest troche na lewo z wyceną firmy KGHM- nie wiem czemu nie umie liczyc osoba - fachowiec- widocznie ma to na celu wprowadzenie leszczy w błąd.

po 3 kwartalach zysk 7,6 mld
IV kw - b. dobry powiedzmy 3 mld
do tego 3,1 mld POLKOMTEL + 1 mld DIALOG
razem= 14,7 mld zl gotowki
Jak bedzie kupowac (o ile
PAN KOLANY jest troche na lewo z wyceną firmy KGHM- nie wiem czemu nie umie liczyc osoba - fachowiec- widocznie ma to na celu wprowadzenie leszczy w błąd.

po 3 kwartalach zysk 7,6 mld
IV kw - b. dobry powiedzmy 3 mld
do tego 3,1 mld POLKOMTEL + 1 mld DIALOG
razem= 14,7 mld zl gotowki
Jak bedzie kupowac (o ile akcjonariusze QUADRY sprzedadzą) to bedzie juz prawie po 1 kw 2012 a wiec dodatkowe 2,5 mld gotowki - razem ponad 17 mld
NA operacje przejecia KGHM ma juz odlozone pewnie 2 mld $ reszte wezmie ze sprzedazy w 1 kw 2012
podatek tuskowy wejdzie w 2 kwartale ale trzeba pamietac ze to bedzie opodatkowanie przed CIT - podatek na kw ok 400-500 mln ale rzeczywisty wplyw ok 300 mln/kw netto
do tego dochodzi juz zysk od QUADRY ok 200 mln zl/kw

PS
KGHM przy zysku ok 8-10 mld wyceniany na 25mld? c/z =3
PEKAO ma zysk 2,5 mld a jest wyceniany na 37 mld
PKO BP ma zysk 4 mkd wycena 42 mld
trzeba tez jasno powiedziec ze skarb panstwa nic nie zyskuje na podatku skoro jest po czesci wlascicielem firmy (sam siebie opodatkowuje !!!)
Bierze 2 mld netto ale kghm nie wplaca 400 mln CIT od tej kwoty . od 1,6 mld SP nie dostaje dywidendy 32% czyli 550 mln. nie dostaje tazkze podatku od dywidendy 19% z 1 mld czyli 200 mln = razem 1,2 mld. Akcjonariusze wtym OFE tracą i nie wydaja tych pieniedzy na zakupy i inwestycje = strata ok 300 mln na roznych podatkach (VAT, CIT, emerytury itp)
SP zaniza tez swoj pakiet zamiast wycena 40 mld ma wycene 25 mld strata dla SP 5 mld. KGHM za te pieniadze moglby przejmowac akcje firm od SP (wydobywcze, uzdrowiska) skoro ich nie ma spada wycena firm SP, bo jest mniej chetnych. no ale ma sie w rzadzie geniusza min. finansow ktory ma dlugi na 1 mln (kredyty) albo premiera ktory po 20 latach zasiadania w lawach poselskich ma 27 tys oszczednosci.

Jesli KGHM kupi QUAdre to bedzie juz chyba ostatni powazny wydatek inwestycyjny ( pomijam budowe elektrowni - to ma byc z kredytu)

Kupno wlasnych akcji przy wycenie c/z ok 2-3 jest b. dobrym pomyslem. Bedzie wiecej gotowki do podzialu dywidendy dla akcjonariuszy w nastepnych latach.
I tak wszystko zalezy od ceny CU , i srebra na gieldach swiatowych. Tu pocieszenie zasobow nie przybywa a miedz bedzie potrzebna do samochodow elektrycznych(silniki,baterie) wiatrakow (pradnice,kable sieciowe) baterii solarnych (srebro, kable sieciowe) i modernizacji energetyki (miedz przewodzi duzo lepiej od aluminium) zagrozeniem sa tez zbyt wysokie ceny miedzi bo wtedy np zamiast rur miedzianych mozna uzywac rur z tworzyw sztucznych (bodownictwo)

~Kamil
Dobrze powiedziane - myślę dokładnie tak samo - KGHM powinien myśleć o sobie, swej przyszłości jako firma konkurencyjna, a nie o budżecie państwa. ZWIĄZKOKRACJA
to wspaniały termin , niemal dorównuje HomoSovieticus ś.p. księdza Tishnera.
~uziraptor
Wszystko Ok tylko Krzysztof Kolany w swoich obliczeniach nie wziął pod uwagę 100 tys ton miedzi i zysku średnio ok. 4 tys dolarów na każdej tonie jaki będzie z zakupionej Quadry. A swoją drogą który z inwestorów pamięta jeszcze że w 1992 r. polski rząd za śmieszne pieniądze nie sprzedał KGHM Amerykańskiej firmie Wszystko Ok tylko Krzysztof Kolany w swoich obliczeniach nie wziął pod uwagę 100 tys ton miedzi i zysku średnio ok. 4 tys dolarów na każdej tonie jaki będzie z zakupionej Quadry. A swoją drogą który z inwestorów pamięta jeszcze że w 1992 r. polski rząd za śmieszne pieniądze nie sprzedał KGHM Amerykańskiej firmie o której istnieniu już nikt nie pamięta i tylko dzięki 1.,5 miesięcznemu strajkowi ludzi tam pracujących mogliście pobierać swoje dywidendy których firma wypłaciła przez ostatnie 8 lat 15 miliardów?
~seth
fajny zwrot tylko trochę zbyt pobłażliwy biorąc pod uwagę kogo opisuje
~wdyr35
buy-back miałby być realizowany z kapitałów zapasowych, nie z bieżącego zysku spółki.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki