REKLAMA

Jerome Powell nadal szefem Fedu. Biden podjął decyzję

Michał Żuławiński2021-11-22 15:14analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-22 15:14

Nie będzie zmiany szefa najważniejszego banku centralnego świata. Decyzją Joe Bidena, nominowany jeszcze przez Donalda Trumpa przewodniczący Jerome Powell zachowa stanowisko.

Jerome Powell nadal szefem Fedu. Biden podjął decyzję
Jerome Powell nadal szefem Fedu. Biden podjął decyzję
/ Reuters

O ogłoszeniu przez Biały Dom decyzji w sprawie przewodniczącego Rezerwy Federalnej w latach 2022-2026 spekulowano od kilku tygodni. Na medialnej giełdzie nazwisk najpoważniejszą kontrkandydatką dla Powella była Lael Brainard, kojarzona z obozem Demokratów ekonomistka zasiadająca w zarządzie Fedu. Decyzją prezydenta, Brainard zostanie wiceprzewodniczącą.

- Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, zrobiliśmy niesamowite postępy przez ostatnich 10 miesięcy w zakresie przywracania Amerykanów do pracy i ponownego wprowadzania naszej gospodarki na właściwe tory. Ten sukces to efekt ekonomicznej agendy realizowanej przeze mnie oraz odważnych działań Rezerwy Federalnej pod kierownictwem przewodniczącego Powella i przy udziale dr Brainard, którzy pomogli nam nawigować w czasie najgorszego załamania gospodarczego w najnowszej historii USA – napisał w oświadczeniu Joe Biden.

Jerome Powell przejął stery Rezerwy Federalnej 5 lutego 2018 r., gdy zastąpił Janet Yellen, obecną sekretarz skarbu w administracji Joe Bidena. Zgodnie z amerykańskim prawem, kadencja przewodniczącego trwa 4 lata, jednak nie ma górnego limitu kadencji – przykładowo, Alan Greenspan kierował Fedem przez 18 lat (1987-2006). Kolejna kadencja trwać będzie od lutego 2022 do lutego 2026 r.

Poza mandatem przewodniczącego, Powell wciąż jest także członkiem zarządu amerykańskiego banku centralnego - jego kadencja w tej roli rozpoczęła się w 2011 r. za prezydentury Baracka Obamy i wygaśnie dopiero w styczniu 2028 r. Kadencja Lael Brainard zakończy się natomiast w 2026 r.

- Jestem przekonany, że przewodniczący Powell i dr Brainard będą się skupiać na utrzymywaniu niskiej inflacji, stabilnych cen i pełnego zatrudnienia, co uczyni naszą gospodarkę jeszcze silniejszą niż wcześniej. Wspólnie wierzymy, że potrzeba podjęcia natychmiastowych działań dotyczących ryzyk gospodarczych związanych ze zmianą klimatu oraz należy przyglądać się ryzykom powstającym w systemie finansowym. Przede wszystkim, jeżeli chcemy kontynuować budowanie naszego gospodarczego sukcesu, potrzebujemy stabilności i niezależności Rezerwy Federalnej – jestem przekonany, że po „próbie ognia” z ostatnich 20 miesięcy przewodniczący Powlell i dr Brainard zapewnią silne przywództwo, którego potrzebuje kraj – dodał prezydent USA.

W reakcji na nominację nowego-starego przewodniczącego Fedu, notowania dolara umocniły się. EUR/USD zszedł z 1,128 do poniżej 1,125. To efekt oceny rynków, według których Lael Brainard byłaby bardziej „gołębim” przewodniczącym niż Powell – co oznaczałoby, że zacieśnianie polityki monetarnej (na co inwestorzy liczą w kontekście przyszłego roku) mogłoby być podjęte później i/lub okazać się łagodniejsze. Mocnego dolara widać także po zachowaniu USD/PLN, który kwotowany jest obecnie na poziomie 4,17 zł.

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (22)

dodaj komentarz
mooooo
Woooow jestem pod wrażeniem ale kurcze Zegar długu bije kolejne historyczne rekordy
the_mind_renewed
To co obecnie USA wyrabia z systemem monetarnym i giełdami to czysta Nekrofilia ekonomiczna.
marekpoznan
FED czyli największy prywatny bank na świecie, w dodatku oficjalnie nie wiadomo kto jest jego właścicielem.
po_co
Poczytaj o tym czym jest FED, wiadomo jaki banki (banki) są wyznaczone w danym dystrykcie, wiadomo kto nimi zarządza itd.
Wszystko jest jasne, tylko jak zwykle po amerykańsku więc pewne konstrukcje mogą być niezrozumiałe wtedy trzeba odwołać się do historii danej instytucji ale też historii samych Stanów i ich
Poczytaj o tym czym jest FED, wiadomo jaki banki (banki) są wyznaczone w danym dystrykcie, wiadomo kto nimi zarządza itd.
Wszystko jest jasne, tylko jak zwykle po amerykańsku więc pewne konstrukcje mogą być niezrozumiałe wtedy trzeba odwołać się do historii danej instytucji ale też historii samych Stanów i ich organizacji.
obiektywny_komentator odpowiada po_co
To wiemy. Ale wiadomo też o czym takim na przykład:
https://www.pb.pl/nadzor-fed-jest-skorumpowany-546802
To artykuł z 2010 roku. Pan Stiglitz to amerykański -podkreślam -noblista.
po_co odpowiada obiektywny_komentator
To jest jak porównywanie głowy z pupą.
Pytasz o to czy na głowie rosną włosy, a podajesz argument, że pupa służy do siedzenia.
Z takiego pomieszania spraw tworzą się teorie spiskowe i plotki.

Na pytanie czym jest FED, jakie banki zrzesza, jakich gubernatorów i jaką pełni rolę w systemie można odpowiedzieć wprost i wszystko
To jest jak porównywanie głowy z pupą.
Pytasz o to czy na głowie rosną włosy, a podajesz argument, że pupa służy do siedzenia.
Z takiego pomieszania spraw tworzą się teorie spiskowe i plotki.

Na pytanie czym jest FED, jakie banki zrzesza, jakich gubernatorów i jaką pełni rolę w systemie można odpowiedzieć wprost i wszystko jest klarowne.
To jakie powiązania mają konkretne osoby z jakim lobby jest zupełnie innym tematem.

Żeby była jasność, nikogo nie wybielam. Mowa jest o sposobie postępowania, chcąc dowiedzieć kto pociąga za sznurki trzeba zacząć od poznania tematu. Najprościej powiedzieć, że gdzieś tam za naszymi plecami siedzi nieznana "elita" która wraz z wielkim potworem spaghetti czyha na mózgi nieświadomych ludzi.
Tylko, że w zdecydowanej większości sprawy są proste jak świński ogon trzeba się jednak nimi zainteresować, a nie powielać slogany.

Całkiem niedawno pewien mistrz starał się tutaj ze mną wykłócać, wręcz obrażając mnie, jakie są źródła problemów na rynku. Błąd tego człowieka polegał na tym, że on wierzył w wyimaginowane siły które rządzą światem, a ja jestem inżynierem (kierownikiem) w firmie zajmującej się produkcją i żyję z tego tematu od wielu lat.
obiektywny_komentator odpowiada po_co
Doceniam długość polemiki, ale argumentów w niej brak. A Stiglitz ujął sedno rzeczy. Fed w obecnej postaci nie reprezentuje interesu przeciętnego obywatela amerykańskiego, a wręcz działa na niekorzyść USA, osłabiając klasę średnią i ubożąc klasę robotniczą. Reprezentuje natomiast znakomicie interesy oligokolesi. A jaką FED ma strukturę Doceniam długość polemiki, ale argumentów w niej brak. A Stiglitz ujął sedno rzeczy. Fed w obecnej postaci nie reprezentuje interesu przeciętnego obywatela amerykańskiego, a wręcz działa na niekorzyść USA, osłabiając klasę średnią i ubożąc klasę robotniczą. Reprezentuje natomiast znakomicie interesy oligokolesi. A jaką FED ma strukturę i historię -to akurat najmniej ważne. NBP w Polsce robi dokładnie taką samą złą robotę, tylko nie mamy jeszcze takiego rozwarstwienia społecznego i benefity ma głównie partia rządząca -poza oczywiście niepracującą socjopatologią.
itso_widmo_bieli odpowiada obiektywny_komentator
''niepracującą socjopatologią.'' - musiał przemyśleć raz jeszcze kto tu patologie odpierdziela
itso_widmo_bieli odpowiada po_co
''a ja jestem inżynierem (kierownikiem) w firmie zajmującej się produkcją i żyję z tego tematu od wielu lat.'' - dlatego wiem lepiej niż ty :D
the_mind_renewed
To jest po prostu profanacja zwłok FEDu.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki